Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tipy a triky pre Operu 9.5

Tipy a triky pre Operu 9.5

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

alt  Nová Opera 9.5 priniesla pre užívateľov veľa pozitívnych zmien, ale ako sa hovorí: "Zvyk je železná košeľa" a tak sa nájdu aj užívatelia, ktorým zmeny nevyhovujú, či potrebujú niektoré veci mať tak, ako na predošlej verzii Opery, či úplne inak.
 Zostavil som prvú zbierku viac ako tucta zaujímavých otázok a tipov na úpravu nastavenia a správania sa (nielen) novej Opery 9.5.
 Návody a tipy sú postavené pre slovensky lokalizovanú Operu 9.5, ale verím, že s postupom nebudú mať problémy tí užívatelia, ktorí majú českú alebo anglickú lokalizáciu. 

1. Ako vypnúť indexáciu textu stránok alebo vyhľadávanie textu na navštívených stránkach?
2. Ako vypnúť napovedanie adries zo záložiek (bookmarkov), či navštívených adries?
3. Ako si zmením skin (tému) prehliadača na ten, aký mala staršia Opera 9.27?
4. Ako zmením veľkosť, či farebné odlíšenie TABovej lišty novej Opery?
5. Ako si zvýšim počet okien v Rýchlej voľbe (Speed dial)?
6. Ako zruším, aby sa mi pri sťahovaní obrázkov neotváral Správca sťahovania?
7. Ako vrátim Operu 9.5 do predvolených nastavení (niečo v nej fungovalo a už nefunguje)?
8. Ako zmením klávesové skratky na tie, čo používala Opera 9.2x?
9. Ako si umiestnim ikonu stránky (favicon) na ľubovolnú lištu?
10. Ako si môžem presunúť nástrojovú listu (bočný panel) na pravú stranu s otváraním na ľavo?
11. Ako si presuniem tlačítko Nový TAB (Nový list) na ľavý okraj lišty?
12. Ako zoradiť Poznámky podľa abecedy, či zmeniť ich zobrazenie?
13. Ako si pridám funkciu Nájsť na stránke na Stavový riadok?
14. Ako si pridám na lištu hodiny?

: :: Ako vypnúť indexáciu textu stránok alebo vyhľadávanie textu na navštívených stránkach?
 Indexáciu textu v navštívených stránkach je možné v Opere vypnúť pomocou Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > História a cache > zrušiť políčko Pamätať si obsah navštívených stránok > Ok
 V prípade, že nestlačíte tlačidlo Zmazať, tak Opera už nebude vyhľadávať a indexovať text nových stránok, ale pri písaní do adresného políčka, bude vyhľadávať text len v starších navštívených stránkach.
 Po stlačení tlačidla Zmazať, si bude Opera pamätať a ponúkať len navštívené adresy.
 Po zmene nastavenia Počet uchovávaných adries histórie a automatické dokončovanie  v rozbaľovacej lište z 5000 na 0, si Opera nebude pamätať už navštívené adresy a zadávané adresy, ale bude napovedať len adresami zo záložiek. Avšak prítomný je zoznam zadaných reťazcov po kliknutí na rozbaľovacie tlačítko adresnej listy (mala šípka dolu).

 TIP: Ak ste si ešte indexáciu stránok nezrušili, tak si vyskúšajte ich "silu", keď zadáte do adresného políčka:
opera:historysearch , do políčka napíšete nejaký výraz a stlačte tlačidlo. To, čo uvidíte sú titulky navštívených stránok, s časom poslednej návštevy, jej adresou a fragmentom zo stránky.

: :: Ako vypnúť napovedanie adries zo záložiek (bookmarkov), či navštívených adries?
 Žiaľ, aj po vypnutí akejkoľvek indexácie, či zmazaní histórie, Vám bude Opera napovedať pri zadávaní adresy, Vašimi uloženými záložkami.
 Zmena: V Opere 9.6 už je možné vypnúť napovedanie uloženými záložkami.
Vypnutie akéhokoľvek napovedania je možné v konfiguračných nastaveniach. Skopírujte si do adresného riadku: opera:config#UserPrefs|AutoDropdown > stlačte Enter > zrušte označenie na riadku Auto Dropdown > presuňte sa na koniec stránky a stlačte tlačidlo Uložiť.

: :: Ako si zmením skin (tému) prehliadača na ten, aký mala staršia Opera 9.27?
 Skiny medzi verziami 9.2x a 9.5 nie sú dobre kompatibilné, preto je potrebné si stiahnuť pôvodne vyzerajúci, ale upravený skin, napríklad z webovej stránky Opery: http://my.opera.com/community/customize/skins/operastyle/

: :: Ako zmením veľkosť, či farebné odlíšenie TABovej lišty novej Opery?
 
Najrýchlejšia cesta je vybrať si už upravený skin Opery 9.5. Napríklad:
Opera Slim: http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=8164
Opera Polished: http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=8142
Opera Unleashed: http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=8139
...alebo iné, podľa chuti: http://my.opera.com/community/customize/skins/?show=rate

: :: Ako si zvýšim počet okien v Rýchlej voľbe (Speed dial)?
 Zvýšiť počet okien Rýchlej voľby je možne zatiaľ za pomoci editácie súboru speeddial.ini.
Tu sa nachádza návod: Upravte si počet položiek v Speed dial
Pozor! V prípade používania synchronizácie, bude prebiehať synchronizácia len prvých 9 odkazov.

: :: Ako zruším, aby sa mi pri sťahovaní obrázkov neotváral Správca sťahovania?
 Je to nová funkcia, ktorá sa zatiaľ nedá zrušiť. Vývojárom išlo o to, aby ste mali prehlad o všetkých sťahovaných prvkoch.
 Zmena: V Opere 9.51 už je funkcia vypnutá!

 TIP:  Zrýchlene stiahnutie obrázka: Ak kliknete na obrázok ľavým tlačítkom myšky a budete súčasne držať kláves CTRL, Opera ihneď zobrazí okno s možnosťou jeho uloženia.
 TIP 2:  V okne Prenosy je možné cez tlačidlo Zobraziť nastaviť, či sa bude okno s prenosmi zobrazovať vždy, pri zahájení sťahovania na popredí - Pri preberaní zobrazovať prenosy, na pozadí - Pri preberaní zobrazovať prenosy na pozadí alebo aby sa vôbec nezobrazovalo - Pri preberaní nezobrazovať prenosy a zobrazovať si stiahnuté, či prebiehajúce sťahovania ručne (bočný panel alebo menu Nástroje > Prenosy).
 TIP 3: V okne Prenosy a aj v bočnom panely s prenosmi je políčko s textom Rýchle prevzatie, ktoré slúži na nakopírovanie adresy súboru, ktorý chcete stiahnuť. Súbor sa Vám okamžite stiahne do predvoleného priečinka, ktorý je zadefinovaný v Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Preberanie > Adresár pre prevzaté súbory.
Čo tým získate? Keby ste nemali v Opere toto políčko, tak odkaz na súbor by ste pravdepodobne vložili do adresného riadku a tam ho aktivovali. Opera by zobrazila klasickú otázku, čo chcete so súborom robiť a pri voľbe uloženia, by ste si ešte museli vybrať adresár, kam sa bude ukladať. No a po inicializácií sťahovania je potrebne ešte zavrieť celý biely list, ktorý ste otvorili, pre nakopírovanie adresy.
  Ako šikovný nápad považujem to, keď si toto políčko presuniete na ľubovolnú lištu, aby bolo vždy po ruke a na lište listov poriadok.

: :: Ako vrátim Operu 9.5 do predvolených nastavení (niečo v nej fungovalo a už nefunguje)?
 Pri problémovom správaní Opery je najčastejšou príčinou (samozrejme okrem iných - dočasné súbory, cookies, história) chybné užívateľské nastavenie uložene v súbore opera6.ini.
Môže sa vyskytnúť pri konfliktnom nastavení, taktiež prenesením z predošlej verzie Opery, či nechcenom povolení/zakázaní funkcie Opery.
Najrýchlejšou cestou ako to zistiť, je súbor lokalizovať, ukončiť Operu, zálohovať ho a odstrániť.
Lokalizácia: menu Pomoc > O prehliadači Opera a riadok Cesty: Nastavenia

 TIP: Prečítajte si náš článok - Čistý profil, základ zdravia, kde sa dozviete o užívateľskom profile Opery viac.
 V článku: FAQ - Často kladené otázky o Opere, sú zozbierané najčastejšie otázky ohľadne inštalácie pluginov, riešení problémov, či oprave nastavení.

: :: Ako zmením klávesové skratky na tie, čo používala Opera 9.2x?
 Opera 9.5 obsahuje pre tých, ktorí si už na staré skratky z Opery 9.2 zvykli, možnosť si ich zmeniť pomocou: Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Myš a klávesnica > Nastavenie klávesnice: Opera 9.2 compatible > Ok

: :: Ako si umiestnim ikonu stránky (favicon) na ľubovolnú lištu?
  V predošlých verziách Opery sa dala ikona stránky jednoducho presunúť pretiahnutím. V Opere 9.5 to funguje podobne, avšak po uchopení ikony je potrebné ešte stlačiť a držať klávesu Shift (v ikone obálky sa objaví malé +) a až potom si ju presuňte na potrebnú lištu.

: :: Ako si môžem presunúť nástrojovú listu (bočný panel) na pravú stranu s otváraním na ľavo?
 Otvorte si Panel nástrojov (ikona kľúča) > kliknite naň pravým tlačidlom a zvoľte Prispôsobiť... > zmeňte Umiestnenie panelov: Na pravo > záložka Lišty > Umiestnenie: Vpravo (vyskúšajte si aj Hore, či Dole) > podržte Shift a ľavým tlačítkom uchopte ikonu panelov (ikona kľúča) a pretiahnete si ho vedľa odpadkového koša > na pôvodnú ikonu kliknite pravým tlačidlom a zvoľte Odstrániť z lišty > OK

 TIP: Nástrojovú ikonu je možné nahradiť aktívnym krajom, ako u verzie 9.2x a to pomocou pravého kliku na Panel nástrojov > Prispôsobiť... a voľby Zobraziť prepínač pre rýchly prístup k panelom.

: :: Ako si presuniem tlačítko Nový TAB (Nový list) na ľavý okraj lišty?
 Podržte klávesu Shift, uchopte tlačidlo Nový list ľavým tlačítkom myšky a pretiahnite ho za ikonu Nástrojového panelu (ikona kľúča). Pôvodnú ikonu zrušíte tak, že kliknete na ňu pravým tlačítkom a zvoľte Odstrániť z lišty.

: :: Ako zoradiť Poznámky podľa abecedy, či zmeniť ich zobrazenie?
 Na začiatku je potrebne zobraziť menu Záložky > Správca záložiek... a taktiež aj bočný panel s Poznámkami. Kliknite na ľubovolnú lištu pravým tlačidlom myšky a zvoľte Prispôsobiť...
Uchopte ľavým tlačidlom ikonu Zobraziť (okuliare) na panely so záložkami, pretiahnite si ho do rozhrania Poznámok (napríklad vedľa tlačítka Pridať) a zatvorte okno so záložkami.
Teraz máte možnosť zmeniť zobrazenie poznámok, či ich usporiadanie.
 
TIP:
Prečítajte si niečo o Poznámkach z článku: Tipy a triky pre Operu 9.6

: :: Ako si pridám funkciu Nájsť na stránke na Stavový riadok?
 Kliknite na ľubovolnú listu pravým tlačidlom a zvoľte Prispôsobiť... > záložka Lišty > zobraziť Lišta volieb zobrazenia > uchopte ľavým tlačítkom políčko Nájsť na stránke a pretiahnite ho na Stavový riadok > uchopte tlačítko Nájsť a pretiahnite ho vedľa políčka > skryť Lišta volieb zobrazenia > Ok
Políčko Nájsť na stránke vyhľadáva ihneď po prvom zadanom písmene a tlačítkom Nájsť (šípka na pravo) označujete ďalší nájdený výraz.

: :: Ako si pridám na lištu hodiny?
 Kliknite si na ľubovolnú lištu pravým tlačidlom myšky a zvolte Prispôsobiť... > záložka Tlačidlá > riadok Stav > uchopte ľavým tlačidlom myšky funkciu Čas a pretiahnite si ju na ľubovolný panel > Ok.

 

Komentárov  

 
#1 Neregistrovaný 2008-06-22 18:50
v starsej verzii bolo mozne nastrojovu listu vyvolat kliknutim na lavej strane okna, je moznu tuto volbu aktivovat aj v 9.5 ?
Citovať
 
 
#2 cvm 2008-06-22 19:11
Je to v texte: Je možné nástrojovú ikonu nahradiť aktívnym krajom, ako u verzie 9.2x a to pomocou pravého kliku na Panel nástrojov a voľby Zobraziť prepínač pre rýchly prístup k panelom.
Citovať
 
 
#3 Neregistrovaný 2008-06-23 11:59
V starsej verzii opery po dvojkliku na link (neaktivny) sa vysvietil cely pocinajuc http a konciac napr .com
Tento link bolo potom jednoduche vlozit do adresneho riadka a prejst na stranku. V novej verzii sa vysvieti len .com
Da sa to nejako opravit, aby vysvecovanie dvojklikom fungovalo ako v starsej verzii?
Dakujem.
Citovať
 
 
#4 lukop 2008-06-23 15:54
Tento problem s linkami riesi jeden perfektny skript. Vola sa \"Linkify-html\" najdes ho tu na fore.
http://www.opera-prehliadac.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=131
Citovať
 
 
#5 Neregistrovaný 2008-06-26 12:36
9. Ako si umiestnim ikonu stránky (favicon) na ľubovolnú lištu?

staci iba drzať SHIFT, nič s osobnou listou sa nemusi robiť
Citovať
 
 
#6 Neregistrovaný 2008-06-26 14:05
\"Tento problem s linkami riesi jeden perfektny skript. Vola sa \"Linkify-html\" najdes ho tu na fore.
http://www.opera-prehliadac.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=131\"

Super. :P Na opere som mal rad to, ze som to nainstaloval a mohol som fungovat. Teraz aby som instaloval js, menil kopu klavesovych skratiek. Super vec boli pripony v temp suboroch. Neviem ako to je vo final ale v bete neboli. Kua ostavam nazatial pri 9.2 :P.
Citovať
 
 
#7 Neregistrovaný 2008-06-26 14:08
A teraz vlastne citam co robi linkify-html. To v mojom pripade vobec neriesi problem. Niekedy si skutocne potrebujem vykopirovat URL a nie na nu kliknut.
Citovať
 
 
#8 Neregistrovaný 2008-06-26 18:15
...kedze mate link aktivny, tak sa pravym klikom nan rozhodnete, co chcete s nim robit.
Citovať
 
 
#9 Neregistrovaný 2008-06-27 11:54
Je mozne doplnit hodiny o zobrazenie sekund?
Citovať
 
 
#10 Neregistrovaný 2008-06-28 12:30
Nie. Avsak, ak chcete kompletne zobrazenie casu, datumu, dna, ci pripomienkovac, vyskusajte si widget Time and date.
Citovať
 
 
#11 Neregistrovaný 2008-07-01 13:39
Ako si zvýšim počet okien v Rýchlej voľbe (Speed dial)v linuxe?
dakujem
Citovať
 
 
#12 Neregistrovaný 2008-07-02 19:38
Pocet okien v speed-diale ide zvysit rovnako v Linuxe ako vo systeme Windows. :-)
Citovať
 
 
#13 Neregistrovaný 2008-07-03 17:30
ale kde najdem ten subor seeddial.ini?
Citovať
 
 
#14 Neregistrovaný 2008-07-03 23:05
Ten subor je beznemu uzivatelovy skryty, ale ked si nechate zobrazit v Opere opera:about, zistite si cesty k jednotlivym suborom (napriklad /HOME/uzivatel/.OPERA/speeddial.ini).
Potom zadate cestu do textoveho editora, zmenite nastavenie SpeedDialu a date ulozit.
Citovať
 
 
#15 Neregistrovaný 2008-07-04 09:45
Po nainštalovani Opery 9.5 sa mi občas vyskytne zaujimavy eror a síce niekedy pri spusteni Opery mi nabehne okno s hlásením Inicializace poštovního klienta se nezdarila a ja keď chcem poštu v Opere musim reštartovať cely PC. Poradí dakto prosím ?
Citovať
 


Máme online 31 hostí