Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Počasie v Rýchlom prístupe

Počasie v Rýchlom prístupe

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

alt Určite ste si obľúbili stránku s Rýchlim prístupom (Speed Dial), ktorá sa prvý krát objavila vo februári roku 2007, v testovacej verzií Opery 9.2. Od vtedy uplynulo už veľa času a stránka prechádzala postupne menšími, či väčšími zmenami. Medzi tie používané môžeme zaradiť zvýšenie počtu okien (od verzie Opery 9.5) editáciou súboru a od verzie Opery 10 bola stránka doplnená aj o jednoduché rozhranie, kde okrem počtu okien je možné pridať aj obrázok pozadia. Neskôr, Opere vo verzií 10.60 dostal Rýchly prístup aj novší vzhľad a modernejšie políčko pre vyhľadávanie.
Doplnené: V nasledujúcom návode sa dozviete, ako využiť jedno (aj viac) okien na zobrazenie predpovede počasia pre vašu lokalitu a aj zobrazenie dátumu s meninami...

 
   Tvorcom nápadu vložiť do políčka pre Rýchly prístup predpoveď počasia boli chlapci z ruského Yandexu. Nimi sa inšpiroval mladý, český programátor a fanúšik Opery s prezývkou BS-Harou a vytvoril nám bližšiu českú a neskôr aj slovenskú verziu. Jeho postup pre pridanie počasia do Rýchleho prístupu je jednoduchý.

 :: 1. Otvorte si list s Rýchlim prístupom a kliknite do prázdneho, prípadne vykonajte pravý klik na už existujúcom okne.

alt :: 2. Do políčka, pre zadanie adresy web stránky vložte nasledujúcu adresu:

alt http://speeddial.operacesky.net/weather.php?lang=sk&area=Bratislava&top=100&redirect=http://opera.com

 :: 3. Upravte názov mesta, kde sa nachádzate, za reťazcom area= a za reťazec redirect= vložte URL adresu, ktorá sa po kliknutí na políčko s počasím načíta.
Hodnota za top= (od 0 do 200) určuje vzdialenosť predpovede od horného okraja náhľadu (centrovanie na veľkosť políčka).
 
alt

 
 :: 4. Zmeňte si interval obnovy obrázka na nejakú hodnotu (doporučujeme 30 a viac minút), pomocou pravého kliknutia a výberu Obnovovať po.

alt

 
 :: 5. A to je všetko! V prípade, že bývate vo väčšom meste, tak sa zobrazí predpoveď počasia pre túto lokalitu a ak nie, pokúste sa zadať názov väčšieho mesta vo Vašej blízkosti.
 
alt
I keď predpoveď Vás niekedy nepoteší, takáto drobnosť do Rýchleho prístupu vyzerá dobre.

 


:: Doplnené: Užívateľ s prezývkou Girus vložil do stránky s Rýchlym prístupom aj dátum s meninovým kalendárom. Postup vloženia do políčka je rovnaký, ako pre počasie a kód je nasledujúci (pre Operu 11.10 bez adresy za redirect):

alt http://girus.wz.cz/sd_kalendar.php?redirect=http://opera-prehliadac.com
 
 alt
Pomaličky sa nám to rozrastá. Počasie spolu s meninovým kalendárom.

:: Otázka do diskusie: Na čo by sa dali ešte využiť políčka Rýchleho prístupu? Napadá Vás ešte niečo? 

::Zopár tipov na záver:

: Odstránenie vyhľadávača z Rýchleho prístupu - kliknite na ikonu vyhľadávača v Rýchlom prístupe > Správca vyhľadávačov... > dvojklik na názov vyhľadávača, ktorý je zobrazený v Rýchlom prístupe > Podrobnosti... > zrušiť Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok

: Zmena vyhľadávača z Rýchleho prístupu - kliknite na ikonu vyhľadávača v Rýchlom prístupe > Správca vyhľadávačov... > dvojklik na názov vyhľadávača, ktorý chcete mať Rýchlom prístupe > Podrobnosti... > povoliť Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok

: Skratka pre zobrazenie stránky z Rýchleho prístupu - stlačte tlačidlo Ctrl a na klávesnici stlačte číslo od 1 do 9, ktoré je priradené stránke na danej pozícií v Rýchlom prístupe. Úpravou klávesových skratiek je možne pristupovať aj na vyššie čísla, prípadne pomocou skratky alebo gesta načítať obľúbenú stránku.

: Adresa pre zobrazenie stránky z Rýchleho prístupu - o niečo jednoduchší spôsob, ktorý reaguje aj na vyššie čísla, funguje cez adresný riadok (môžete si ho privolať aj skratkou F2). Stačí doň napísať len číslo stránky v Rýchlom prístupe a stlačiť Enter.
 

Komentárov  

 
#1 hotdog 2010-08-28 19:37
perfektné. diky za článok
Citovať
 
 
#2 wollodya 2010-08-29 11:43
pekne vysvetlene, az na to ze napad to je ruskeho weboveho giganta www.yandex.ru, co aj vravel sam autor BS-Harou na operacesky.net ;-)
Citovať
 
 
#3 arcadio 2010-08-29 20:22
paráda. hned jak se to objevilo na Facebooku pro fanoušky Opery, tak jsem si přidal.
ještě by to chtělo hodiny a máme nový rozměr Speeddial. dokonce to někdo porovnával s widgety. že takhle by byly daleko lépe uspořádané, kdyby byly jako políčka Speeddialu. snad se rozmnoží i další ;-)
Citovať
 
 
#4 BS-Harou 2010-08-29 20:32
Problém je v tom, že speeddialová okénka nemohou být neustále aktualizovaná - respektive mohou, ale musí se vždy nahrát celá stránka. Proto je s hodinami docela problém. cvm měl dobrý nápad na zobrazování počtu nepřečtených e-mailů na gmailu, kde asi sáhnu po Unite, protože nikomu se nebude chtít posílat přihlašovací údaje na e-mail nějakému jinému serveru.
Citovať
 
 
#5 cvm 2010-08-29 21:03
Rozmyslal som, ci by sa ten notifikator pre GMail nedal vyriesit nejako cez RSSky.
Ich zdroj ma tvar: USERNAME:PASSWO RD@mail.google.com/mail/feed/atom
Problemom je vsak, ze je potrebne sa na zaciatku prihlasit a potom zobrazuje RSSsky aj v okne Rychleho pristupu. :sigh:
Citovať
 
 
#6 BS-Harou 2010-08-29 21:28
myslím si, že ideální řešení to bude udělat přes Unite, nikdo nikam nebude muset posílat žádný údaje. Nebude potřeba žádný ruční přihlašování ani nic =)
Citovať
 
 
#7 girus 2010-09-04 00:55
dobry napad ja si urobim meninovy kalendar...
Citovať
 
 
#8 wollodya 2010-09-04 16:15
Citovanie girus:
dobry napad ja si urobim meninovy kalendar...
tak to ti budem fakt vdacny :D ..sice by som to pokojne zvladol sam ale nejdem ti kradnut napad :D
Citovať
 
 
#9 girus 2010-09-04 18:28
keby mal niekto zaujem o kalendar je tu, funguje aj redirect.

http://girus.wz.cz/sd_kalendar.php?redirect=http://opera-prehliadac.com
Citovať
 
 
#10 cvm 2010-09-05 12:32
Citovanie girus:
keby mal niekto zaujem o kalendar je tu
Výborná práca! 8)
Dali by sa aktuálne meniny vykresliť hrubším písmom, zajtrajšie obyčajným a pripadne pridať ešte jeden deň. Niekedy sa človek musí dlhšie pripravovať na blížiaci sa sviatok. :-*
Citovať
 
 
#11 girus 2010-09-05 14:54
jasne zadny problem. keby mal niekto este a chcel by ceske meniny mohli by sa tiez pridat...
Citovať
 
 
#12 cvm 2010-09-05 15:05
Super. Ale teraz sa to cele nezmesti, ak ma niekto rozlisenie 768 bodov na vysku (ako ja na 13" notebooku) a pouziva standardne nastavenie Rychleho pristupu (3x3 a vyhladavanie). Lala: http://bin.mypage.sk/FILES/SDerror.jpg :-|

Este by som navrhoval takyto vyzor: http://bin.mypage.sk/FILES/SDwish.jpg
Bolo by to prehladnejsie. :P
Citovať
 
 
#13 girus 2010-09-05 19:17
Citovanie cvm:
Este by som navrhoval takyto vyzor: http://bin.mypage.sk/FILES/SDwish.jpg
Bolo by to prehladnejsie. :P
hmm hezke idem vyskusat...
Citovať
 
 
#14 cvm 2010-09-06 09:17
Už sa to vojde a je to prehľadnejšie a peknejšie. Teda, podľa mňa... :-*
Čo by sa dalo ešte vložiť... Napadá ma stále ten Gmail mail checker.
Citovať
 
 
#15 girus 2010-09-06 11:48
mail checker je uz asi nad moje schopnosti skusenosti znalosti. ale taky zoznamik prave vysielanych programov niektorych tv stanic alebo prave hranu pesnicku niektorych radii alebo kurzovy listok...
Citovať
 


Máme online 38 hostí