Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody OperaPortable - prenosná verzia z našej dielne

OperaPortable - prenosná verzia z našej dielne

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

alt Určite ste si už všimli, že naša stránka ponúka jeden špecifický produkt. Je ním slovenská prenosná verzia Opery - OperaPortable, ktorá ma veľa využití.
 Dôvodom vytvárania prenosných verzií je fakt, že chcete všade pracovať so svojím prehliadačom a svojimi dátami v ňom. Nezáleží na tom, či ju spustíte z prenosného disku alebo priamo z počítača, všetky užívateľské dáta zostávajú v nej a po ukončení práce si ju pomocou prenosného média vezmete domov a tam pokračujete v práci. Taktiež ju môžete používať aj na testovanie funkčností samotného prehliadača. Ak sa vám zdá, že v nainštalovanej verzií nefunguje niečo, ako má, tak je dobré to skontrolovať ešte v prenosnej, či sa jedná o chybu vášho profilu, prehliadača alebo inštalácie...


Úlohou tohto článku je zoznámiť užívateľov o špecifických zmenách vykonaných v nainštalovanej Opere, ktoré ju menia na prenosnú verziu a vytvárajú tak funkčný balík - OperaPortable.

:: Niečo na úvod

Na úvod by bolo dobré spomenúť, čo nás viedlo k tomuto kroku. Problémom najznámejšej prenosnej verzie Opery - Opera@USB o ktorú sa stará Rakúšan Obermair Markus (získal ako prvý a jediný aj povolenie na jej tvorbu od Opera Software) bolo v tom, že aktualizácie prichádzali neskôr než oficiálne verzie (niekedy bola vydaná až ďalšia verzia) a spočiatku jeho verzie obsahovali príliš veľa grafických zmien. Na druhú stranu obsahoval veľmi praktické štýly na blokáciu bannerových reklám. 

Prvou známejšou slovenskou prenosnou verziou bola u nás Opera-USB SK od Stanleya, ktorý mal pre ňu vytvorený vlastný spúšťač a obsahovala najmä slovenčinu, ktorá v Opere do verzie 10.0 v inštalácií chýbala. Keďže práce na slovenských prenosných verziách poľavili, tak som práce po Stanleyovi  prebral  ja (cvm) a pokračoval som v práci s jedinou drobnou zmenou. Zavádzač som používal od Lexa, ktorý mapoval všetky zmeny v Operách od verzie 9.50 lepšie, než ten náš.

Od verzie Opery 10.0 už zavádzač nebol potrebný a tak sa úpravy zjednodušili. Operu sme premenovali na OperaPortable a začali sme trošku upravovať funkcie a vlastnosti, aby sme Operu priblížili slovenskému užívateľovi.
Prioritnou snahou je však naservírovať Operu tak, ako ju ponúka výrobca a pritom, aby bolo s ňou možné ihneď pracovať.

:: OperaPortable - čo v nej nájdete  

Základom je ZIP balík, ktorý si stiahnete z našej stránky. Tento formát je zvolený tak, aby ste si otvorili Operu všade. Teda, aj v čerstvo nainštalovaných systémoch alebo v systémoch s obmedzenými právami užívateľa.

Balík si rozbalíte na ľubovolné miesto a spustíte. Uvíta vás Opera, tak ako ju asi určite poznáte až na pár funkčných drobnosti:

  : 1. Vyňaté políčko vyhľadávania z Rýchleho prístupu, pre viac miesta na náhľady stránok. Odstránené boli odkazy na My.Opera, Portal.Opera, Aukro a Facebook.
Súbor s nastaveným rýchlym prístupom je v OperaPortableXX\defaults\standard_speeddial.ini

alt

 : 2. Pridané roztriedené záložky na navštevované slovenské a české stránky pre rýchlejšie testovanie funkcií a práce so záložkami. Napovedanie týmito záložkami v adresnom riadku je vypnuté (nie každému môžu vyhovovať).
Súbor s týmito záložkami je v OperaPortableXX\defaults\bookmarks.ini

alt
 
 : 3 Upravené a doplnené vyhľadávače, ktoré sú dostupné z adresného, vyhľadávacieho a kontextového riadku. Vyhľadávač Google a encyklopédia Wikipédia využíva navrhovanie reťazcov (funguje to aj v adresnom riadku po zadaní písmena g alebo w a písaním hľadaného výrazu ). Pridaný slovenský Zoznam SK a filmová databáza CSFD.
Súbor s týmito vyhľadávačmi je v OperaPortableXX\defaults\search.ini

 alt
 
 : 4. Zmenený kontext pre preklad (využíva sa Google Translate), slovník (Slovník cudzích slov) a encyklopédiu (Wikipédia SK). Zmenené poradie prvkov v kontexte. V nových verziách je na prvých miestach hľadanie pred funkciou kopírovania.
Súbor s týmito vyhľadávačmi je v OperaPortableXX\defaults\search.ini
Súbor so zmeneným kontextom je v OperaPortableXX\ui\standard_menu.ini

alt

 : 5. Drobnosť ktorá poteší majiteľov systémov Windows Vista a Windows 7. Aktivovaný bočný prepínač pre rýchlejšie zobrazenie lišty pre rýchlejší prístup do bočného panela (problém veľkej ikony systému - Štart, ktorá zasahuje cez malé tlačidlo prepínača).

alt

 : 6. Nainštalovaná slovenská, česká a anglická lokalizácia s predvoleným slovenským slovníkom kontroly pravopisu (prítomný je aj český). Opera po spustení zistí jazyk systému a k tomu zvolí správnu lokalizáciu. 

alt

  Z prenosnej verzie bol vyňatý slovenský slovník bez diakritiky, pretože vo výraznej miere zväčšoval celú veľkosť balíka. V prípade, že potrebujete slovník bez diakritiky, tak si ho stiahnite a doplňte do OperaPortableXX\locale\sk prípadne OperaPortableXX\locale\cs, po reštarte Opery bude kontrola dostupná.

:: Slovenský slovník kontroly pravopisu bez diakritiky
:: Český slovník kontroly pravopisu bez diakritiky.

:: OperaPortable - čo sa v nej skrýva

  Popísali sme si viditeľné zmeny, ale zopár zmien nájdeme aj vo vnútri balíčka s prenosnou verziou. Prím hrajú doplnené čerstvé pluginy pre zobrazenie obsahu stránok. Základom sú dva - Adobe Flash Player v najnovšej verzii a Windows Media Player plugin. Ostatné pluginy (Java, PDF...) vyžadujú mať nainštalované patričné programy, pretože samostatne sú nefunkčné a tak sa v inštalácii nenachádzajú. Opera si ich vie v systéme vyhľadať.

Zaujímavosťou je, že OperaPortable má zmenšené veľkosti pluginových knižníc pre zobrazovanie obsahu. Túto zmenu postihli aj interné knižnice pre zobrazenie  HTML5 videa a zvuku. Zistili sme, že zaberajú tak až takmer o polovicu menej miesta a neznižujú ich funkčnosť.

Opačnú zmenu postihla hlavná knižnica Opery. Tá je kvôli rýchlejšiemu štartu prehliadača rozbalená a upravená jednou zmenou, ktorá umožňuje, aby boli Flash prvky stránky dostupne ihneď a nezobrazovalo sa hlásenie: Kliknutím aktivujete a použijete ovládací prvok

Pridané sú tri užívateľské javaskripty - userJS, ktoré umožňujú sťahovať videa z Youtube (zobrazí sa modrý panel pod adresným riadkom s možnosťami stiahnuť video v rozličnej kvalite), zobrazujú náhľady stránok vo vyhľadávačoch (Google, Bing, Yahoo, Ask, Msn...) a prekladajú neaktívne odkazy za aktívne (je možné na ne kliknúť), čo je dobrá pomôcka do diskusných fór s množstvom neaktívnych odkazov na stiahnutie.
Ak používate aj iné skripty, tak ich jednoducho uložíte do vytvoreného userJS adresára a Opera ich začne používať.

Samozrejmosťou je, že OperaPortable je dostupná ešte skôr, než sa na oficiálnych stránkach zjaví jej inštalátor a ponúkame prenosnú verziu aj vývojových buildov Opery. Teda, ak si potrebujete niečo nové vyskúšať, tak sa nemusíte báť a spustíte si zvlášť akúkoľvek prenosnú verziu.

:: Slovo na záver

Keďže pripravované verzie Opery 11.0 už obsahujú inštaláciu pre prenosné média, tak tým síce získate prenosnú verziu, ale bude ochudobnená o spomínané úpravy a doplnky.

Ak si potrebujete preniesť do prenosnej Opery vaše dáta a záložky, tak je to možné, ale pozor si treba dávať na hlavný súbor s nastaveniami - operaprefs.ini, ktorý nesmiete prepisovať a kopírovať. Stratíte tým relatívne cesty a je pravdepodobné, že si Operu už nebudete môcť preniesť.

Aby ste vedeli čo a kde treba kopírovať z nainštalovanej verzie do prenosnej, stačí si prečítať:
:: Čo je užívateľský profil? - článok vás zoznámi s hlavnými súbormi Opery a ich umiestnením 

  Zaujímalo by nás, či ste spokojní s našimi drobnými zmenami prehliadača Opera, ktoré balíme to prenosného balíku - OperaPortable? Máte nápad na zmenenie, či doplnenie univerzálnych slovníkov, vyhľadávačov, či záložiek? Dajte nám to vedieť do diskusie...

Komentárov  

 
#1 Luoslav 2010-11-15 18:38
link na slovencinu bez diakritiky nefunguje, mohli by ste to reuploadnut prosim ?
Citovať
 
 
#2 cvm 2010-11-15 20:24
Subor je na eDisku v poriadku, ale niekedy je stiahnutelny a niekedy nie. Prave to riesim s technickou podporou. :sigh:
EDIT: Uz by to malo byt v poriadku!!!
Citovať
 
 
#3 YoungBuck 2010-11-15 20:40
co takto pouzit humyo.cz? uploadnes subor na vytvoreny ucet a nastavis mu zdielanie..
priklad
http://www.humyo.cz/FCbCjfC/Programy/Tunatic.exe?a=UJarbkMb6Rk
Citovať
 
 
#4 BS-Harou 2010-11-15 22:23
cvm: co pouzit my.opera.com? Sice to neni slovensky, ale za to jsou to spolehliva 2GB :)
Citovať
 
 
#5 cvm 2010-11-16 13:35
Pri dnesnom snapshote Opery 11.00 sa tvrdi, ze ma implementovanu novu funkciu - Google napovedanie z adresneho riadku. Ja neviem, ci to je novinkou, kedze rovnaku funkcnost ponuka nasa OperaPortable aj pre Operu 10.63 (spomenute v clanku). :lol:

BS-Harou: Pri My.Opera mi nevyhovuje horsia sprava. V eDisku je velmi dobre vyriesena sprava suborov a zobrazovanie statistik.
Citovať
 
 
#6 Radim 2010-11-16 18:18
OperaPortable pouzivam dlho a chcem podakovat za super robotu a vynikajucu podporu.
Citovať
 
 
#7 Radek 2010-11-16 19:09
Portable Vývojová Opera nejde stáhnout! Vyskakuje nějaká registrace
http://www.edisk.sk/stahnout-soubor/14559/OperaPortable11.00.1085.zip_12.33MB.html
Citovať
 
 
#8 cvm 2010-11-16 19:35
Pise sa tam, ze treba chvilu pockat a pokusit sa subor stiahnut znova.Uz ma eDisk zacina hnevat.
Citovať
 
 
#9 rikino 2010-11-17 08:35
ako nastavim slovenke menu?
Citovať
 
 
#10 cvm 2010-11-17 08:42
Opera by si mala detekovat rozhranieh systemu a zvolit lokalizaciu. Ak nie, tak: Návod na nastavenie SK lokalizácie
Citovať
 
 
#11 tvoja slovencinarka 2010-11-18 15:05
preco sa tu mazu komentare poukazujuce na chybu v clanku? cvm, mal som vas za slusneho cloveka, ale vidim, ze to bol velky omyl...
Citovať
 
 
#12 cvm 2010-11-18 15:30
Citovanie tvoja slovencinarka:
preco sa tu mazu komentare poukazujuce na chybu v clanku? cvm, mal som vas za slusneho cloveka, ale vidim, ze to bol velky omyl...
Dakujem za upozornenie na chybu, ktoru som zapati v clanku opravil, cim komentar stratil na vyznamnosti.
Musite si uvedomit, ze clanok si zobrazuju ludia aj s pomalym, ci mobilnym pripojenim a kazdy komentar predlzuje clanok. Ak sa naviac netyka temy clanku (len ho gramaticky a nie funkcne opravuje), straca sa aj prehladnost.
Citovať
 
 
#13 Jakub 2010-11-18 18:57
Zas nefunguje stahování. Nikdy. Ani za desítky pokusů
Citovať
 
 
#14 cvm 2010-11-18 19:12
Citovanie Jakub:
Zas nefunguje stahování. Nikdy. Ani za desítky pokusů
Skusim sa este raz informovat u spravcov eDisku.
Uloz.to: OperaPortable 11.00.1094
Uloz.to: Slovenske slovniky
Uloz.to: Ceske slovniky
Citovať
 
 
#15 Jakub 2010-11-19 09:21
Citovanie cvm:
Skusim sa este raz informovat u spravcov eDisku.
Uloz.to: OperaPortable 11.00.1094
Uloz.to: Slovenske slovniky
Uloz.to: Ceske slovniky


Díky.

Ty slovníky CZ+SK+EN pro kontrolu pravopisu mohou být součástí portable balíku automaticky. Na velikost souboru nehleďte! To už dnes nikoho netrápí.
Citovať
 


Máme online 105 hostí