Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody StatCounter - problém reálnosti štatistík

StatCounter - problém reálnosti štatistík

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altŠtatistiky publikované spoločnosťou StatCounter sú definované svojou jednoduchosťou, prehľadnosťou a dostupnosťou. Umožňujú zobraziť podiely internetových prehliadačov, ich jednotlivých verzií, rovnako ako podiely operačných systémov, vyhľadávačov a ďalších údajov za zvolené obdobie. Pracujú so štatistikou 15 miliard údajov, ktoré im poskytujú návštevníci viac ako 3 miliónov stránok. Stránky obsahujú agregačný kód, ktorý zasiela informácie o návštevníkovi (prehliadač, systém, rozlíšenie monitora...) spoločnosti StatCounter. Tie sa následne spracujú podľa lokácie a priradia sa jednotlivým regiónom v danom čase. Globálne dáta sa už ďalej neupravujú a zobrazujú všetky hodnoty podielov. A tu nastáva štatistický problém, ktorý mala istého času aj spoločnosť NetApplications.
:: Doplnené 1.5.2011: Pridaný reálny podiel prehliadačov v Európe za apríl 2011.

Spoločnosť NetApplications totiž mesačne uverejňovala globálne štatistiky s podielmi zostavenými 160 miliónmi dát za mesiac. Spomínaný problém spočíval v tom, že k získaným dátam spoločnosť neprideľovala žiadnu váhu a väčšina dát pochádzala najmä z USA. Preto sa rozhodli v júny 2009 zmeniť metodológiu merania a začali prideľovať k dátam aj váhy zohľadňujúc počet internetových užívateľov v danej oblasti. A to sa prejavilo najmä na podieloch prehliadačov Safari a hlavne Opery. Kde jeden stratil polovicu podielu, tam druhý zaznamenal takmer trojnásobný nárast. 

Štatistiky prehliadačov v máji 2009

Štatistika NetApplications v máji roku 2009

Štatistiky prehliadačov júl a august 2009

Štatistiky prehliadačov v júly a auguste 2009


Podľa vyhlásenia spoločnosti StatCounter, Firefox v Európe prekonal o pár percent Internet Explorer, tretí je Google Chrome a štvrtú priečku si delí Safari s Operou. Tento obraz obletel takmer všetky softvérové denníky, pretože Firefox konečne dohnal a prebehol Internet Explorer (i keď ten bol vo výraznom poklese popularity), tak ako jeho kedysi úspešný predchodca Netscape. Žiaľ, problém je v tom, že sa jedná o zastúpenie prehliadačov len v určitej oblasti (Európa) a najmä, k týmto výsledkom sa dá dostať len použitím reálne nefunkčnej metodológie (počítajú s nevyváženou databázou, ktorú nijak nekorigujú). Keď totiž použijete logický spôsob výpočtu zastúpenia, tak dosiahnete v niektorých bodoch mierne odlišné, ale v ďalších prekvapujúce výsledky.

Štatistiky StatCounter za december 2010

Štatistiky spoločnosti StatCounter za december 2010.


Keďže spoločnosť StatCounter používa na generovanie výsledkov kvantitatívne rozdielne hodnoty v každom regióne, tak je potrebné zostaviť podiel prehliadačov v Európe len na základe sčítania podielov v jednotlivých krajinách a na to dobre poslúžia ich štatistiky. Samozrejme, aby dáta mali svoju vlastnú hodnotu, je potrebné pridať k percentuálnym podielom, aj reálne počty užívateľov, ktoré je možné nájsť na stránke WorldInterntetStats. Stránka mapuje počet obyvateľov a hlavne používateľov internetu v danej geografickej oblasti. Ak podiely spojíte s dátami, tak získate rozdielny obraz podielu prehliadačov v Európe, ako uvádza StatCounter. Rozdielnosť je možné pripísať v rôznom ponímaní pojmu Európa (patrí ešte Kazachstan do Európy?), ako oblasti štatistickému prieskumu a taktiež k rozdielnej metodológii merania.
 

Štatistika prehliadačov december 2010

Štatistika prehliadačov v Europe podľa StatCounter s pridelenými váhami.


Ak pri výpočte len spriemerujete hodnoty podielov krajín, ktoré poskytuje spoločnosť StatCounter, tak dostávate nasledujúce zastúpenie: Internet Explorer - 35,8 %, Firefox - 35,15 %, Google Chrome - 16,89 %, Opera - 7,82 % a Safari - 4,2 %. Samozrejme, tento výpočet sa nedá použiť, pretože váha podielov prehliadačov v Nemecku (65 miliónov užívateľov), by bola až príliš jednoducho konfrontovaná s váhou podielov trebárs v San Maríne (17 tisíc užívateľov).

Po pridelení jednotlivých váh sú podiely ešte výraznejšie rozdielne s oficiálnymi dátami: Internet Explorer - 37,34 %, Firefox - 35,83 %, Google Chrome - 13,72 %, Opera - 8,71 % a Safari - 3,91 %. Toto je podľa všetkého skutočný podiel prehliadačov v Európe za december roku 2010, ktorý hovorí, že Firefox ešte neprekonal podiel prehliadača Internet Explorer a čo je hlavné, tak Opera na úkor ostatných prehliadačov získala takmer dvojnásobne vyšší podiel, ako uvádza oficiálna štatistika (4,57% vs 8,71%).

Číslami je ďalej možne vyjadriť, že v Európe požíva internet viac ako 485 miliónov používateľov (globálne je to 1,97 miliardy), pritom z toho 181 miliónov surfuje cez Internet Explorer, 174 miliónov cez Firefox,  66,5 miliónov cez Google Chrome, 42 miliónov cez Operu a 19 miliónov cez Safari.

:: Doplnené 1.2.2011: Keďže máme za sebou prvý mesiac v roku, tak je možné skompletizovať údaje o podieloch prehliadačov v Európe za mesiac január.
 

alt
Štatistika podielov prehliadačov v Európe za január roku 2011.
 

Porovnaním so štatistikou za posledný mesiac roku 2010 je možné povedať, že prehliadače Internet Explorer, Firefox a Opera zaznamenali pokles podielu, pritom najväčší rast zaznamenal Google Chrome a taktiež aj Safari.
Firefox stále ešte neprekonal podiel svojho hlavného konkurenta - Internet Explorera, tak ako o opaku oficiálne informovala stránka StatCounter. Ak však oba prehliadače zachovajú rovnaký trend podielov, tak s nasledujúcim mesiacom by sme sa mohli dočkať spomínaného obrazu.

:: Doplnené 1.3.2011: A máme tu ďalšie štatistiky pre uplynulý mesiac. Bohužiaľ dáta z WorldInternetStats sú stále z júna minulého roku, ale stále poskytujú primeranú váhu. Bude zaujímavé odsledovať, ako sa podiely zmenia po aktualizácii.
 

alt
Štatistika podielov prehliadačov v Európe za február roku 2011.
 

Žiaľ, Opera ani v predchádzajúcom mesiaci nezaznamenala rast a práve naopak stratila 0,15%. Firefox stratil 0,42% a ešte stále v poklese nepredbehol Internet Explorer, ktorý zaznamenal rovnako 0,42% pokles. Jediný nárast  zaznamenal Chrome.

:: Doplnené 2.4.2011: Aj v tretí mesiac v roku zaznamenali všetky prehliadače pokles na úkor rastu Google Chrome. A ani v marci sa Firefoxu nepodarilo v podiele prekonať Internet Explorer. Takto to dopadlo...

alt
Štatistika podielov prehliadačov v Európe za marec roku 2011.


Straty na podieloch sú následovné: Internet Explorer - 0,52%, Firefox - 0,26% a Opera - 0,04%. Nárast podielov: Chrome - 0,91% a Safari - 0,02%.

:: Doplnené 1.5.2011: Po piatich mesiacov od zverejnenia podielov Internet Exploreru a Firefoxu v Európe je môžeme konečne napísať, že sa im to podarilo. V Európe sa konečne stal prehliadač Firefox najpopulárnejším. Príčinou môže byť jeho finálna verzia 4.0 a taktiež, že prepad podielu bol v porovnaní IE menší. Chrome znova znamenal rast, spolu so Safari. Opera prišla o ďalšie percentá podielu.

alt
Štatistika podielov prehliadačov v Európe za marec roku 2011.


Straty na podieloch sú následovné: Internet Explorer - 0,79%, Firefox - 0,18% a Opera - 0,13%. Nárast podielov: Chrome - 1,01% a Safari - 0,06%.


Komentár pod čiarou: Snažil som sa komunikovať s autormi štatistiky StatCounter a poukázať na rozdielnosť ich metodológie s reálnym stavom, ale žiaľ bez výsledne. Neustále opakovali, že nebudú prideľovať k dátam žiadne váhy, pretože nie je zaručená žiadna presnosť takýto dát a že zobrazujú podiel na základe získaných dát z celej Európy.


alt

Odpovedal som im, že tou najväčšou nepresnosťou v ich štatistikách je práve váha ich záznamov. Ak totiž z Nemecka získavajú takmer šesťnásobne viac dát, ako napríklad z Ruska, tak vo výsledku podielov budú mať podiely z Nemecka šesťnásobne vyššiu váhu. Pritom, podľa štatistík Internet World Stats má Nemecko 65 miliónov užívateľov internetu a Rusko takmer 60 miliónov.

Pre tých, ktorí sa radi hrajú z číslami, tak toto je tabuľka výpočtu podielov za december 2010, na základe regionálnych dát spoločnosti StatCounter a podielov užívateľov podľa Internet World Stats.

Komentárov  

 
#1 Luoslav 2011-01-24 22:04
neskresluju tieto udaje aj uzivatelia ktori si davaju svoj prehliadac detekovat ako FF alebo IE ?
Citovať
 
 
#2 cvm 2011-01-25 07:35
Ciastocne ano (aj blokacia skriptov nezapocita prehliadac), ale hlavny problem je, ze StatCounter ma najmenej dat najma z krajin, kde Opera je najpouzivanejsi prehliadac. Z tych dat je mozne celkom pekne urcit podiel v danej krajine, ale to nema ziadnu vahu vo vysledku.
Citovať
 
 
#3 tomass 2011-01-25 10:57
Pekna roboticka cvm. Nevedel som, ze StatCounter ma tento problem.
Citovať
 
 
#4 Slavko 2011-03-04 15:33
dnes som si aktualizoval softvér v smerovači (openwrt) a po prefleshnutí som musel znova nahodiť svoj reklamobloker a jeho funkčnosť som testoval práve na StatCounter.

Popri tom som spomenul na tento článok a podiel Opery, netuším ako to majú riešené, ale ak externým javaskriptom, tak si moju Operu veľmi nezapočítajú... Ktovie koľkí to robia ako ja.
Citovať
 


Máme online 103 hostí