Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Synchronizácia hesiel pomocou LastPass

Synchronizácia hesiel pomocou LastPass

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altOpera Link je mocný synchronizačný nástroj ktorý ocenia všetci, ktrorí pracujú na viacerých počítačoch. S nedávnym otvorením jeho API sa možnosti synchronizácie rozšírili aj pre použitie v iných prehliadačoch či v doteraz nepodporovaných platformách. Zostáva ale jedna funkcia, ktorá Opere veľmi chýba - možnosť synchronizácie hesiel. Riešenie existuje v podobe rozšírenia LastPass. Jedná sa o rozšírenie, ktoré existuje pre všetky najpopulárnejšie prehliadače - v podobe bookmarkletu je dokonca možné ho použiť aj v mobilných prehliadačoch, napríklad v Opere Mini.Názov služby je akronymom anglického "last password", čiže "posledné heslo" - po úspešnej migrácii naozaj stačí zapamätať si jediné heslo a zvyšok nechať na službu. Svojou funkcionalitou nahradzuje LastPass zabudovaného správcu hesiel Opery a rozširuje ho o niekoľko ďalších funkcií - najmä možnosť synchronizácie, automatického generovania hesiel, vypĺňanie formulárov, ukladania šifrovaných poznámok a ďalšie.


:: Inštalácia a vytvorenie účtu
Rozšírenie je možné jednoducho nainštalovať z adresy https://addons.opera.com/addons/extensions/details/lastpass/

                                    alt


Po inštalácii sa na lište rozšírení objaví ikonka LastPass, kliknutím na ňu je vyvolaný aktivačný dialóg, ktorým je možné prihlásiť sa do existujúceho účtu LastPass alebo vytvoriť nový účet. Keďže zvolené heslo bude držať pod zámkom všetky vaše uložené heslá, odporúčame úplne novú kombináciu znakov, ktorá bude logická len pre Vás. Povolené sú alfanumerické aj špeciálne znaky.

alt:: Používanie LastPass
Používanie rozšírenia LastPass sa vo všetkých ohľadoch podobá na vstavaného správcu hesiel Opery. Pri prihlasivaní sa na stránku sa po úspešnom vložení užívateľského mena a hesla objaví známa lišta navrhujúca uloženie prihlasovacích údajov:

alt


Pri ďalšom navštívení stránky LastPass navrhne automatické vyplnenie poľa s užívateľským menom a heslom. Je dokonca možné nastaviť automatické prihlasovanie. Pri zmene hesla na stránke ponúkne LastPass automatickú generáciu náhodného hesla podľa predvolených kritérií.

alt


Po úspešnej migrácii prihlasovacích údajov je možné deaktivovať správcu hesiel Opery (Ctrl+F12 -> Formuláre -> Povoliť správcu hesiel) - o všetko sa odteraz postará LastPass. Žiaľ, neexistuje priama možnosť exportu hesiel z Opery do LastPass.


:: Nastavenia a používanie v mobiloch
Kliknutie na ikonku rozšírenia ponúka viacero možností: v LastPass trezore je možné pozrieť si všetky uložené heslá. V predvoľbách je možné nakonfigurovať pomerne do detailov bezpečnostné nastavenia rozšírenia, napríklad automatické odhlásenie z konta po vypnutí prehliadača (užitočné, ak používate LastPass na PC, ku ktorému majú prístup aj iné osoby):

                alt


Šikovná je možnosť použitia LastPass v mobilných telefónoch pomocou bookmarkletu. Individuálny kód bookmarkletu je možné získať po prihlásení sa na stránke m.lastpass.com pomocou mobilného prehliadača. Kód je možné uložiť ako záložku (kvôli prpraktické je jej uloženie na stránke rýchleho prístupu) a jej zvolenie povedie k vyplneniu prihlasovacieho formuláru na aktuálne otvorenej stránke.


:: Záver
Hoci migrácia na LastPass nie je automatická, z bezpečnostného hľadiska (generácia bezpečných hesiel) a kvôli možnosti synchronizácie sa jedná o vysoko návykové rozšírenie, ktoré môžme len vrelo odporúčať.

Komentárov  

 
#1 jamesiq 2011-01-30 18:38
Aj by som to vyskusal len sa troska obavam o zneuzitie tych hesiel :) Mozno troska paranoia.
Citovať
 
 
#2 wollodya 2011-01-30 18:52
ja pouzivam na spravu uctov a hesiel KeePass ako vyborne Offline riesenie a v Opere zabudovaneho spravcu hesiel ..osobne sa mi nepaci riesenie prostr. addonov, ako napr. buscomplete alebo Focus on textbox kedze vidno ze to nieje nativne a lastpass medzi nich zapada
Citovať
 
 
#3 cvm 2011-01-30 18:55
Je to vyborne rozsirenie a mnozstvo ludi nan cakalo, ale asi som rovnako paranoidny a nerad si synchronizujem hesla. :)
Citovať
 
 
#4 tomas.splatch 2011-01-30 22:00
ja som mal tiez skrupule na zaciatku, ale je to prilis jednoduche a prakticke. no a hlavne som furt doteraz z lenivosti vsade pouzival jedno-dve hesla (to je hanba, viem), a takto som si nechal vygenerovat nahodne 8 miestne a uz mi moj facebook ucet nikto nehakne, lol...
Citovať
 
 
#5 dzooky 2011-01-31 15:05
mne vadilo ze ani panovy to nevedelo importovat hesla z keepasu
Citovať
 
 
#6 tomass 2011-01-31 17:00
Citovanie dzooky:
mne vadilo ze ani panovy to nevedelo importovat hesla z keepasu

ale? a u mna v pohode... staci exportovat do XML v keepase
Citovať
 
 
#7 jamesiq 2011-01-31 19:04
asi to nakoniec skusim.. hesla od uctu ajtak mam len v hlave ked tak :B
Citovať
 
 
#8 jamesiq 2011-01-31 19:05
Ale ako tak pozeram chcelo by to import hesiel z opery :)
Citovať
 
 
#9 dzooky 2011-02-02 20:22
Citovanie tomass:
ale? a u mna v pohode... staci exportovat do XML v keepase


neviem ktoru verziu si skusal
ja pouzivam v2 a jeho kxdb ci ako ale ani jeden nevedelo importnut
Citovať
 
 
#10 jooker 2011-02-03 20:53
Len tak na okraj dzooky
import aj export funguje vynikajuco

import=dovoz znamena, ze si hesla z ineho formatu napr.: .xml ukladam do formatu keepasu .kdbx
export=vyvoz znamena, ze si ich z keepasu formatu .kdbx ukladam do ineho formatu napr. .xml
Citovať
 
 
#11 Char0n 2011-05-10 16:59
LastPass bol minulý týždeň hacklý. Som na nervy a v panike mením všetky heslá... des
Citovať
 


Máme online 100 hostí