Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Stylish - zmeňte vzhľad populárnych stránok

Tip > Stylish - zmeňte vzhľad populárnych stránok

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altAk často navštevujete populárne stránky, ako Google, Facebook, Twitter, Tumblr, Wikipedia, či Youtube, tak je možné, že už vám bude ich prísny farebný a proporčný vzhľad trošku prekážať, či priam nevyhovovať. Samozrejme, nemôžete očakávať, že napríklad v Google vymenia farebný dizajn a zmenia svetlu grafiku za tmavú, aby ladil s vaším tmavým vzhľadom systému a prehliadača. Ale, čo tak to spraviť opačne?

Teda, vyberiete si štýl obľúbenej stránky podľa predstáv, prípadne si ho ešte mierne upravíte farebne a to všetko pomocou rozšírenia - Stylish for Opera
Samozrejme, Opera natívne umožňuje zmeniť štýl stránok pomocou globálneho nastavenia, pripadne len priamo na stránke, ale neobsahuje nejaký užívateľsky príjemný nástroj na inštaláciu, editáciu a správu. Preto je toto riešenie pre niekoho vítané...
Rozšírenie využíva databázu štýlov na stránke http://userstyles.org, ktorá pôvodne vznikla pre rovnomenné rozšírenie pre Firefox a postupne sa databáza rozšírila aj na farebné a dizajnové úpravy, ktoré samozrejme pre Operu už nefungujú.
Ak stránku navštívite bez nainštalovaného rozšírenia, tak vás upozorní, že na to potrebujete Firefox s nainštalovaným rozšírením Stylish, ale štýl je možné stiahnuť ako čistý CSS súbor alebo ako užívateľský skript. To by Opera dokázala použiť vďaka natívnej podpore userCSS a userJS, ale bez možnosti jednoduchej správy, to nie je pravé orechové.

alt
Nastavenie, ktoré ponúka rozšírenie poskytuje jednoduchú a funkčnú správu štýlov. Import a export je veľkým plusom.


Po inštalácií rozšírenia je možné pomocou pravého kliknutia na ikonu a voľbe Nastavenia sa dostať do obrazovky, kde nás čaká okno spravy štýlov. Tu je možné pridať ručne editovaný štýl alebo navštíviť stránku, kde sú stovky už vytvorených. Po výbere konkrétneho stačí len kliknúť na tlačidlo Install with Stylish a skontrolovať na danej stránke jeho funkčnosť a použitie.

alt
Tmavý Google je sen mnohých, ktorí pracujú dlho po nociach.


Tu však musíme upozorniť, že i keď to znie všetko zaujímavo, tak v skutočnosti to môže chvíľku trvať, než objavíte funkčný štýl podľa vašich predstáv. Problémov môže byť niekoľko. Medzi základne patrí zastaranosť riešenia, ktoré je aplikovateľné na starší štýl stránky a s novým už nie je kompatibilný (stránky sa často menia). Častým problémom bude lokalizačná vyhranenosť, ktorá definuje použitie štýlu len na originálnu stránku. Niekedy je však riešením editácia štýlu a zmena jeho hlavičky (napríklad.: funkčnosť na google.com zmeniť na google.sk). No a posledným problémom môže byť použitie CSS riešení, ktoré nevie Opera zobraziť. Tu nám, menej znalým problematiky, môže pomôcť vypnutie riešení, ktoré nie sú určené pre Operu v samotnej editácií štýlu.

alt
Veľmi pekne spracovaný štýl pre Wikipediu. Prvky rozhrania sú skryté a primárne je zobrazenie hlavnej stránky.


Záverom by sme spomenuli možnosť aktualizácie štýlov alebo importu, prípadne exportu upravených alebo stiahnutých štýlov. V prípade, že sa budete prehrabovať spomedzi stovkou štýlov, budeme radi, ak na vašich favoritov upozorníte v komentároch. Mnohí isto ocenia takúto pomoc pri hľadaní.

Užívatelia na stránke s rozšírením už teraz tíško dúfajú, že sa autor pustí aj do manažéra pre užívateľské skripty, kde je výber možnosti zmien stránok pretransformovaný aj na funkčné zmeny...

:: Doplnenie 17.12.: Tak, ako sme dúfali vyššie, tak autor sa pustil aj do správcu užívateľských skriptov (userJS) a vytvoril rozšírenie s názvom - Violent monkey. Samozrejme, rozšírenie naštudujeme, otestujeme a ihneď sa s výsledkami podelíme.Máme online 112 hostí