Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Violent Monkey - zmente si funkčnosť stránok

Tip > Violent Monkey - zmente si funkčnosť stránok

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

alt Ako sme spomínali pri rozšírení Stylish for Opera, ktoré slúži pre podporu a správu užívateľských štýlov, tak autor rozšírenia sa pustil aj do správcu užívateľských skriptov - Violent Monkey. Jedná sa o ďalšiu funkčnosť, ktorú by mohla mať Opera zabudovanú už od samotnej natívnej podpory userJS (rok 2005). Napriek tomu, toto riešenie však obsahuje zaujímave zlepšenia, ktoré isto ocenia skalní používatelia userJS. Im stačí ich jednoduchá funkčnosť, pred zložitejším rozšírením, pritom ponúkajú rovnakú funkčnosť.

Napokon, mnoho dobrých skriptov ešte nebolo prevedených do rozšírenia.
 Ak ste si vyskúšali predchádzajúce rozšírenie od autora, tak v tomto sa isto nestratíte. Ponúka rovnaké rozhranie, používanie a funkčnosť.
 Po inštalácií je možné ihneď navštíviť stránku s užívateľskými skriptami http://userscripts.org , kde vás čaká 10.000 skriptov pre rôzne stránky na rozšírenie, či doplnenie funkčnosti. Tu však musíme upozorniť, že skripty sú primárne určené pre rozšírenie Firefoxu - GreaseMonkey a v prípade, že skript využíva nejaké interné funkcie, tak v Opere nie sú dostupné.
 Na druhú stranu, rozšírenie Violent Monkey obsahuje v sebe aj jednoduché riešenie, ktoré umožňuje niektoré funkcie z GreaseMonkey emulovať, takže je možné vyskúšať, či riešenie nebude náhodou fungovať aj v Opere.

alt
Úspešne nainštalovaný skript GoogleMonkey, ktorý umožňuje veľmi príjemne zmeniť vzhľad a funkčnosť hľadania cez Google.
 

 Rozšírenie funguje tak, že detekuje zobrazenie script.user.js súborov a ponúkne ich inštaláciu. Ak by ste chceli nainštalovať nejaké skripty z našej stránky, tak zatiaľ to tak ľahko nepôjde. Dôvodom je nepodpora inštalácie script.js súborov, preto je potrebne skript v prehliadači zobraziť, skopírovať obsah a vložiť do novo vytvoreného skriptu v rozšírení Violent Monkey.
Ak má skript správne vyplnenú hlavičku, tak v zozname vám bude figurovať jeho názov, verzia a dokonca aj adresa, z ktorého je možné skript automaticky aktualizovať.
 Ak je skript na danej stránke použitý, tak sa o tom dozviete kliknutím na ikonu v rozhraní prehliadača, kde naviac môžete skript, či skripty deaktivovať alebo prípadne upraviť jeho funkčnosť.
 

alt
 Prehľadné spravovanie skriptov, s možnosťou zmeniť poradie aktivácie, kontrolou aktualizácie a ich dodatočná úprava. 
 

 Tak ako pri predchádzajúcom rozšírení so štýlmi - Stylish for Opera, tak aj tu platia určité obmedzenia. Teda, buď použijete čerstvé riešenie, ktoré je určené na aktuálnu stránku (známe stránky sa dosť často modifikujú), pritom riešenie bolo testované a funguje v Opere, tak všetko môže fungovať bez problémov.
 Ak budete na stránke userscripts.org hľadať niečo zaujímavé, tak skúste do vyhľadávacieho políčka zadať reťazec - Opera. Zoznam skriptov sa tak zmenší len o tie, kde je garantovaná podpora nášho prehliadača. 

 Príkladom môže byť stránka YouTube, ktorá sa často mení a skripty napríklad pre stiahnutie videí majú zvyčajne neistú funkčnosť. Napríklad taký skript - YouTube - Video and Mp3 Downloader bol v čase písania tohto článku aktualizovaný pred 30 minútami a taký všeobecný, ale efektný skript - PicViewer (škoda len tej čínštiny) len pred pár hodinami.
 

alt
Skript PicViewer ponúka efektnú lupu, samostatné zobrazenie alebo dodatočné úpravy zobrazenia obrázku.


Záverom dodávame, že autor intenzívne pracuje na oboch svojich rozšíreniach a aktualizácie, ktoré dopĺňajú funkčnosť, či opravujú chyby sa objavujú takmer s týždennou pravidelnosťou. Momentálne testujeme verziu 1.2.3, ktorá už používa zmenenú ikonu rozšírenia. Táto verzia sa zrejme v oficiálnom repozitári objaví až na budúci týždeň.

V prípade, že objavíte zaujímavé užívateľské skripty, tak podeľte sa s nami o ich názov, odkaz a stručný popis funkčnosti.

Komentárov  

 
#1 axio 2013-01-13 19:28
Tiež testujem toto rozšírenie asi týždeň a je fantastické. Ako bolo v článku napísané, takto by to malo byť natívne v Opere. Opera ako prvá priniesla podporu UJS, ale zaspala na vavrínoch a neurobila správcu. Tak to sa Opere stáva častejšie, niečo vymyslí, ale ale niekto iný urobí lepší marketing a je to v čudu.
Citovať
 
 
#2 Luoslav 2013-01-17 00:43
suhlasim, tiez by mohli popracovat na download manageri

p.s. Zosiel by sa nejaky top list s odporucanim ujs pre tento plugin, alebo hodte nejaky tip ;)
Citovať
 
 
#3 cvm 2013-01-17 20:50
Citovanie Luoslav:
suhlasim, tiez by mohli popracovat na download manageri
p.s. Zosiel by sa nejaky top list s odporucanim ujs pre tento plugin, alebo hodte nejaky tip ;)
Osobne povazujem Download manager v Opere asi za najlepsi spomedzi konkurencie. Len v nom mam prehlad co, odkial, kam, ako dlho a kolko taham. Dokonca mam pristup priamo na systemove menu suboru a aj policko na rychle stahovanie.

Zoznam top skriptov sa velmi tazko robi. Kazdy ma ine preferencie, ci chodi na ine stranky.
Citovať
 


Máme online 90 hostí