Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Rozšírenia pre novú Operu

Tip > Rozšírenia pre novú Operu

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altOficiálna stránka s rozšíreniami pre Operu - addons.opera.com sa pomaličky zapĺňa doplnkami aj pre novú Operu postavenú na jadre Blink. Skúsime sa teda na nej trošku porozhliadnuť, čo dobré doposiaľ pribudlo a experimentálne si skúsime aj zopár rozšírení, ktoré nie sú určené pre Operu. Totiž, navštívime stránku s rozšíreniami pre Google Chrome, kde z toho množstva vyberieme niečo dobré aj pre nás.

Poďme sa teda najskôr pozrieť, čo máme prichystané priamo pre novú Operu a potom sa skúsime pozrieť aj na rozšírenia, ktoré neboli určené priamo pre ňu, ale svoju úlohu si splnia a dajú sa použiť.

altNa začiatku môžeme spomenúť Translator, ktorý umožňuje jednoducho preložiť označenú vetu, prípadne celú stránku, ale naviac je po ruke, keď potrebujete len-tak si preložiť čo potrebujete. Totiž obsahuje vlastné okno, kde sa môžete pohrať s jazykmi, či s použitými slovníkmi prekladu. Štandardne sa používa Google, ale je možné pre slovenčinu použiť ešte Bing.


altMedzi klasiku, ktorá prechodom na nové jadro získala na sile a možnostiach, môžeme považovať AdBlock, ktorý slúži na blokovanie reklám, skriptov, externých stránok, či označených častí stránky. Rozšírenie je možné pozastaviť na konkrétnej stránke, či úplne deaktivovať v prípade, že sa stránka nezobrazí správne. Samozrejme obsahuje aj zoznam blokovaných, či nezablokovaných prvkov a vy si len vyberiete, čo povolíte.

altNemenej populárne je na internete aj rozšírenie Ghostery. To slúži najmä na blokovanie sledovacích a externých stránok, ktoré zväčša slúžia na zbieranie štatistík od návštevníkov, prípadne otravovaním službami, ktoré zrovna nepoužívate. Rovnako umožňuje selektívne vyberať, čo sa bude blokovať a čo nie a naviac tento zoznam zobrazuje priamo na stránke.

altĎalším zaujímavým rozšírením je vlastne skratkovitý zoznam k dôležitým funkciám Opery - Quick Shortcuts. Okrem otvorenia nového listu, je tam skok do nastavení, rozšírení, sťahovaní, pluginov, histórie, či cookies. Umožňuje tlačiť stránku aj s pozadím, zobraziť jej zdrojový kód alebo vymazať všetky súkromné dáta. Rozšírenie je prehľadné najmä pre použité grafické ikony v zozname, ktoré uľahčujú orientáciu.

altDnes už bývali zamestnanec Opery - Hallvord R. M. Steen sa začal venovať k tvorbe rozšírenia, ktoré by suplovalo chýbajúce poznámky. Rozšírenie Opera Notes ich verne napodobňuje aj s možnosťou prejsť na stránky, odkiaľ bola poznámka tvorená, či k tvorbe alebo správe vlastných. Nechýba aj kôš na tie zmazané, či tvorba zložiek, kam budu ukladané tematicky rovnaké poznámky.

Medzi také drobné a jednoduché rozšírenia nesmieme zabudnúť spomenúť Open new tab, ktoré otvára odkazy v novom liste na pozadí, ak na linku chvíľku podržíte ľavé tlačidlo myšky. Keď už spomíname odkazy, tak k nim sa hodí rozšírenie Anchorize, ktoré prekladá všetky neklikatelné odkazy na tie klikatelné. No a nezabudnime na snahu o napísanie rozšírenia pre neexistujúce záložky v novej Opere - Bookmark Manager. Inak, podľa posledných informácií sa záložky do Opery znova vrátia...altNo a teraz sa môžeme ísť trošku pohrabať v obrovských repozitároch rozšírení určených pre Google Chrome. Stačí, aby ste si nainštalovali Download Chrome Extension a môžete si stiahnuť, čo potrebujete. Pozor, má to však rôzne úskalia. Rozšírenia, ktoré menia správanie, či niektoré interné funkcie Google Chrome vám v Opere nebudú fungovať. Zvyčajne fungujú len tie, ktoré majú dostupné tlačidlo v adresnom riadku, či na lište s rozšíreniami. Napriek týmto komplikáciám sa nám podarilo vybrať nasledovné...

altAk používate viac rozšírení, tak ste si iste všimli, že používanie niektorých výrazne ovplyvňujú výkon počítača aj napriek tomu, že rozšírenie momentálne nevyužívate. Na naozaj rýchlu správu nainštalovaných rozšírení poslúži dobre Extensity. Na kliknutie zobrazí zoznám vašich rozšírení a kliknutím ich povolíte alebo zakážete.

altPo dlhom hľadaní sme našli RSS čítačku - News Factory, ktorá je napriek drobným chybám, celkom slušne použiteľná. Zobrazuje nové články v jednom okne a je možné zvlášť zobraziť len požadované stránky. Zadaním stránky do importovacieho okna sa pokúsi rozšírenie nájsť zdroj pre RSS správy a ponúknuť ho na sledovanie. Problémom môže byť otváranie nastavení po štarte prehliadača, či prechod na články pomocou drag&drop.

altVeľmi podarené je rozšírenie Sexy Undo Close Tab, ktoré nielenže supluje funkciu koša na zatvorené stránky, ale zaznamenáva ich počet, čas zatvorenia, či umožňuje medzi nimi vyhľadávanie. Výbornou funkciou je, že sa kôš nevymaže ani po ukončení práce s prehliadačom. Rozšírenie umožňuje nastaviť počet stránok na zapamätanie, umiestnenie ovládacích prvkov, či veľkosť zoznamu stránok.

altNa prácu s reláciami sme našli veľmi pekne spracované rozšírenie Session Buddy, ktoré umožňuje jednoducho vytvárať a spravovať relácie otvorených listov a okien. Triedenie a hľadanie medzi uloženými a aktuálnymi reláciami je samozrejmosťou, rovnako, ako určenie si, kam sa relácia uložených listov otvorí. Výborne pre tých, ktorí majú radi tematicky poriadok medzi listami a oknami prehliadača.

altZvlášť zaujímavé je rozšírenie na monitorovanie zmien na stránkach - Page Monitor. Jednoducho na stránke stlačíte tlačidlo monitoru a ak nastane nejaká zmena na stránke, tak vás bude informovať nielen o tom, že sa niečo zmenilo, ale graficky označí, čo pribudlo alebo zo stránky zmizlo. V nastaveniach je možné zvoliť aj zvukový signál, čas pre ďalšiu kontrolu, radenie zoznamu, či špecifikáciu sledovanej zmeny.

Ešte v rýchlosti spomeniem rozšírenia - Stylish, pre zmenu štýlu stránok pomocou CSS súborou, TamperMonkey pre zmenu funkčnosti stránok pomocou užívateľských skriptov, ktorým sme sa už venovali v samostatných článkoch.

Zaujímave je rozšírenie BugMeNot lite, ktoré umožňuje prihlásiť sa na stránky aj bez vytvoreného konta, mapujúc tak zoznam prihlásení na stránke www.bugmenot.com.

Špecialitou je Collusion for Chrome, ktoré graficky príťažlivým spôsobom vytvára prepojenia stránok a sociálnych sieti, ktoré momentálne prehliadate. Umožňuje označiť sledovacie služby.

alt


Ešte lepšou alternatívou, akou je priame rozšírenie pre Operu na zmenu identifikácie je User-Agent Switcher, ktorý obsahuje už zoznam zadefinovaných agentov, umožňuje vytvoriť vlastný identifikátor a ihneď ho aj otestovať.

Použiteľný je aj ovarač odkazov - Open selected links, ktorý pomocou pravého kliknutia umožní otvoriť všetky, prípadne len niektoré označené odkazy na stránke.

No a na záver sme si nechali vtipný odstraňovač nepotrebných súčastí stránky - Page cleaner. Jednoducho si odstrelíte zo stránky to, čo nepotrebujete. :)

Toto nie je zoznam toho najlepšieho, s čím si môžete rozšíriť nový prehliadač od Opery. Je to výber toho zaujímavého, čo sa môže niekomu v prehliadači hodiť. Pripadne, že ste objavili niečo zaujímavé, tak sa s nami o názov a prácu s nim podeľte tu pod článkom.

Komentárov  

 
#1 MartinezZ 2013-07-14 15:05
Díky za zajímavé tipy :)
Citovať
 
 
#2 Martin077 2013-07-15 03:41
Super, veľmi dobrý článok. Dík.
Citovať
 
 
#3 qwert 2013-07-15 08:21
mna by potesilo rozsirenie ktore by nahradilo tlacidlo Dlazdice, kedze to v novej opere chyba
Citovať
 
 
#4 Nio 2013-07-15 13:39
Ja by som zase uvital klasicku listu spustenia (na dolezite odkazy), a moznost vypnut speed dial.
Citovať
 
 
#5 cvm 2013-07-15 21:19
Citovanie qwert:
mna by potesilo rozsirenie ktore by nahradilo tlacidlo Dlazdice, kedze to v novej opere chyba
Kedze ziadny prehliadac nema zvladnuty MDI rezim, ako klasicka Opera, tak nasiel som zobrazenie stranok v oknach, ako dlazdice - Window tiler alebo NiftySplit, ktory zobrazi pravym kliknutim nove okno a zobrazi v nom odkaz.
Citovať
 
 
#6 qwert 2013-07-16 09:11
Citovanie cvm:
Kedze ziadny prehliadac nema zvladnuty MDI rezim, ako klasicka Opera
celkom fajn vdaka... no aj tak musim tvrdit, ze zlata O12 :D
este jedna otazka.. je nejaka sanca, ze vacsinu vlastnosti z O12 pretavia do O15? je to vobec mozne? dokaze to toto nove jadro? lebo tak ako chrome aj O15 je uzivatelsky NEpriatelska.. a ja chcem plnohodnotnu priatelku :D :D :D
Citovať
 
 
#7 Martin077 2013-07-17 03:10
Citovanie qwert:
celkom fajn vdaka... no aj tak musim tvrdit, ze zlata O12
este jedna otazka.. je nejaka sanca, ze vacsinu vlastnosti z O12 pretavia do O15? je to vobec mozne? dokaze to toto nove jadro? lebo tak ako chrome aj O15 je uzivatelsky NEpriatelska.. a ja chcem plnohodnotnu priatelku
Aj ja :)
Citovať
 
 
#8 radek 2013-07-17 09:34
Funguji nekomu ty poznamky? Ja to z toho odkazu stahl, ale nejak se to nenainstalovalo a ani netusim, jak to instalovat. Kdyz jsem to zkousel znovu, tak se to jen stahne znovu a kdyz to spustim, ta kse to jen naklonuje.
Citovať
 
 
#9 Martin077 2013-07-17 10:42
Citovanie radek:
Funguji nekomu ty poznamky? Ja to z toho odkazu stahl, ale nejak se to nenainstalovalo a ani netusim, jak to instalovat. Kdyz jsem to zkousel znovu, tak se to jen stahne znovu a kdyz to spustim, ta kse to jen naklonuje.

Mne po nainštalovaní fungovali normálne. Ale prešiel som späť na 12ku
Citovať
 
 
#10 radek 2013-07-20 06:32
Mne tp nefunguje vubec. skoda. Asi tu 15 celou smazu.
Citovať
 
 
#11 cvm 2013-07-20 08:09
Citovanie radek:
Mne tp nefunguje vubec. skoda. Asi tu 15 celou smazu.
Kedze je rozsirenie rozpracovane na GiHube, tak sme ho stiahli za vas, trosku prelozil a zabalil do balika ako rozsirenie. Potom staci to rozsirenie stiahnut an disk, uchopit ho a presunut ho nad otvorenu Operu 15. Malo by sa nainstalovat.

V pripade, ze to nepojde, tak stiahnut balik s rozsirenim z repozitara, rozbalit ho do samostatneho adresara a nan naviest Operu cez menu Nacitat nerozbalene rozsirenie... vo vyvojarskom menu.
Citovať
 
 
#12 radek 2013-07-22 18:58
Tak tohle zafungovalo.

Citácia:
Potom staci to rozsirenie stiahnut an disk, uchopit ho a presunut ho nad otvorenu Operu 15. Malo by sa nainstalovat.
Citovať
 
 
#13 radek 2013-07-22 18:59
Nevite nekdo jestli to bude mit preladac, jako ma chrome a jeho klony?
Citovať
 
 
#14 radek 2013-07-22 19:02
A jeste neco podobny, co by umelo pomoci klaves prpeinat taby? Z Opery¨jsem zvyklej na klavesy 1 a 2 a tady u chorme na to nemuzu prijit.
Citovať
 
 
#15 BS-Harou 2013-07-23 23:31
@radek: je k tomu treba troska prepisovani souboru, ale jde to

Mrkni na: http://my.opera.com/haavard/blog/2013/07/05/12transition-shortcuts
Citovať
 


Máme online 98 hostí