Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Smart RSS - návrat klasickej RSS čítačky

Tip > Smart RSS - návrat klasickej RSS čítačky

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altAk ste si na klasickej Opere obľúbili integrovanú čítačku RSS správ, ktorá bola súčasťou poštového klienta M2, tak odteraz vám už nebude chýbať ani v novej Opere.
Postaral sa o to Martin Kadlec alias BS-Harou a jeho rozšírenie Smart RSS vypadá a používa sa rovnako, ako na starších verziách Opery. Samozrejme, vývoj na rozšírenia pokračuje a Martin je dostupný akýmkoľvek dobrým nápadom na zlepšenie. Aktualizované 11.9.

RSS čítačka pre nové verzie Opery sa skladá z dvoch častí. Prvú časť tvorí hlavné rozšírenie - Smart RSS, ktoré zobrazí klasickú čítačku a zobrazovačku RSS správ, kde je možné si ručne pridávať a spravovať RSS zdroje.
Druhú časť tvorí rozšírenie RSS detector, ktoré vám do adresného riadku vloží ikonu v prípade, že stránka umožňuje odoberať správy. Pred pridaním dokáže zobraziť aj náhľad na správy, tak ako to robila klasická Opera.

alt
Klasické zobrazenie RSS správ s náhľadom na správu obsahujúcu grafický prvok. 


Rozšírenie umožňuje nastaviť dva rôzne vzhľady zobrazenia. Prvým je rozhranie s troma stĺpcami, kde v prvom sú RSS zdroje s možnosťou zvoliť si náhľad na spravy, druhým je zoznam sprav a v tretom sa zobrazuje samotná správa. Nájdeme tu aj klasické rozhranie so stĺpcom, kde je zoznam zdrojov a potom horným poľom, kde je zoznam a spodným poľom, kde je zobrazená správa.

alt
Troj-stĺpcové zobrazenie sprav s dvojriadkovým zobrazením hlavičiek.


Na správy je možné nahliadať ich plným zobrazením všetkých zdrojov, či len kliknutím na konkrétny zdroj. Nájdeme tu podporu vytváranie zložiek, kde si zoskúpite tématický rovnaké zdroje, či možnosť si správy označiť pripnutím a tým k ním ľahšie pristupovať cez zložku Pripnuté. Dostupné sú aj klasické klávesové skratky z klasickej Opery.

Medzi správami sa dá vyhľadávať pomocou samostatného políčka, kde zadaním textu sa vyhľadáva v hlavičkách sprav a zadaním dvojbodky pred výraz, tak aj samotných správach.
Samozrejmosťou je aj automatické alebo ručné označenie neprečítaných a nezobrazených sprav (modrý a tučný text), zobrazených (čierny a tučný text) a prečítaných sprav (obyčajný text). Na každom zdroji je možné nastaviť interval obnovenia, podporuje sa aj prihlasovanie pomocou mena a hesla, či označenie všetkých jeho správ.

alt
Pridávanie si zdroja RSS správ pomocou rozšírenia RSS detector. Bez neho si musíte pridať URL stránky ručne.


V nastaveniach rozšírenia nájdeme okrem lokalizácie (je tu aj Slovenčina), možnosť zvoliť si farbu ikony, ak pribudnú nové články v čítačke a rovnako vie v nej zobraziť aj počet neprečítaných správ.
Nechýba možnosť exportovať, či importovať zdroje pomocou OPML formátu alebo exportovať články a zdroje, pomocou SMART formátu.
Úplne na spodnej časti nájdeme tlačidlo na vymazanie všetkých dát z rozšírenia.

Martin do budúcich verzií pripravuje pod-adresáre, automatické mazanie správ po uplynutí stanoveného času, ďalšie možnosti triedenia (nie len podľa dátumu, ako teraz)...
Apropo, samotný vývoj čítačky Smart RSS a jej spoločníka RSS detector môžete sledovať na Martinovom blogu.

Komentárov  

 
#1 arcadio 2013-08-25 20:13
paráda .... palec nahoru a klobouk dolů :-)
Citovať
 
 
#2 Mia2 2013-08-26 14:08
Díky.
Citovať
 
 
#3 .šegi 2013-09-02 21:00
fajnovéééé, len tak ďalej ;)
Citovať
 
 
#4 BS-Harou 2013-09-11 11:23
Kdyby se vám chtělo dát mi 5 hvězdiček v Opera katalogu, tak by mi to vůbec nevadilo :)

https://addons.opera.com/extensions/details/smart-rss/
Citovať
 
 
#5 cvm 2013-09-11 20:11
Citovanie BS-Harou:
Kdyby se vám chtělo dát mi 5 hvězdiček v Opera katalogu, tak by mi to vůbec nevadilo :)
https://addons.opera.com/extensions/details/smart-rss/
Pocuj Martin, Ty si tolko na tom rozsireni spravil, ze mozem tento clanok (po dvoch tyzdnoch) pisat uplne odznova. :D
Citovať
 
 
#6 BS-Harou 2013-09-11 22:14
Myslim, že to nebude potřeba :D
Citovať
 


Máme online 88 hostí