Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Browse++ a Classic Tabs - užitoční pomocníci

Tip > Browse++ a Classic Tabs - užitoční pomocníci

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altI keď ma Opera možnosť inštalovať a používať mnohé doplnky určené pre Google Chrome, tak napriek tomu sú na domovskej stránke s rozšíreniami v obľube tie, ktoré navracajú a zároveň zlepšujú podaktoré vychytávky z klasickej Opery. Dnes si predstavíme dve rozšírenia. Prvým bude šikovný - Browse++, ktorý ponúka okrem iného aj vytváranie poznámok a druhým rozšírenie - Classic Tabs, ktoré upraví správanie otvorených listov na lište.

Browse++
je vlastne balík troch rozšírení pre tých, čo pri prehliadaní majú otvorených veľa okien. Po inštalácií sa skrýva pod jasnou zelenou ikonou, kde ponúka vertikálne zobrazenie otvorených listov a možnosť vyhľadávania medzi nimi. Pod ním je ikona pre vytváranie poznámok s možnosťou ich správy (mazanie, hľadanie a ukladanie) a posledná ikona vás dostane do zoznamu naposledy zatvorených listov, kde ponúka rovnako vyhľadávanie a samozrejme aj obnovu.

altPrehľadné rozhranie rozšírenia zobrazujúce dlhé názvy listov a možnosťou hľadania. Poznámky a zatvorené listy ako bonus.Classic Tabs je rozšírenie upravujúce správanie novo-otvorených listov, či následnej akcie, čo sa stane, ak sa list zatvorí. Môžete si nastaviť, či sa nové listy, z práve prehliadanej stránky, otvoria hneď vedľa aktívnej alebo až na konci lišty s listami. Taktiež vám umožní vybrať si, ktorý list v poradí sa zobrazí po zatvorení aktívneho. Teda, či to bude list na pravo, či na ľavo, od zatvoreného alebo klasicky ten, čo bol aktívny naposledy.

No a ešte máte možnosť si zvoliť, či novo otvorený list bude hneď aktívny alebo sa zobrazí na pozadí, či úplne zakážete otvaranie nových listov.

alt
Jednoduché nastavenie pre otvorené, zatvorené a novo otvorené listy.


-:- Preklad nastavení:
- When opening a tab - Ak otvoríte nový list
: Open all tabs next to the active tab - Otvárať všetky listy vedľa aktívneho listu
: Open all tabs at the end of the tab bar - Otvárať všetky listy na konci lišty listov
: Open Speed Dial next to the active tab, open other tabs at the end - Otvoriť Rýchly prístup vedľa aktívneho listu a ostatné na konci lišty listov
: Let the browser decide - Nechať rozhodnúť prehliadač (otvoriť nové listy, okrem Rýchleho prístupu, vedľa aktívneho listu)

- When closing a tab - Ak zatvoríte list
: Activate the last active tab - Aktivovať posledný aktívny list
: Activate the next tab - Aktivovať nasledujúci list (na pravo)
: Activate the previous tab - Aktivovať predchádzajúci list (na ľavo)
: Let the browser decide - Nechať rozhodnúť prehliadač (predvolené nastavenie)

- When opening a link a new tab - Ak otvoríte odkaz v novom liste
: Focus the new tab, [ ] except when holding Ctrl - Aktivovať novo-otvorený list, [ ] iba ak sa podrží kláves Ctrl
: Let the browser decide - Nechať rozhodnúť prehliadač (predvolené nastavenie)
: Shift + click - opens tabs in the same windows - Shift + klik - otvorí listy v novom okne


Pri týchto jednoduchých nastaveniach pre správanie listov môžeme ešte spomenúť nastavenie pre zmenu prepínania listov. Klasicky sa cez Ctrl + TAB prepínajú postupne tak, ako sú zoradené na lište listov. V internom nastavení opera:flags je parameter Tab cycling a keď zmeníte hodnotu na Zapnuté, tak sa budete prepínať len medzi dvoma posledne aktívnymi listami (výborne na porovnávanie obsahu dvoch listov).

Komentárov  

 
#1 kamowski 2013-12-21 09:35
rozšírenia, rozšírenia, rozšírenia, ....
aj preto som používal operu, lebo mala v základnej inštalácii funkcie, ktoré som u konkurencie dosiahol iba množstvom rozšírení :(
čím je teraz opera iná?
ozaj bolo jediným dôvodom prechodu na nové jadro iba lepšie zobrazenie fasabuku?
cvm, vďaka za tvoju prácu
tým opery, palec dole :(
Citovať
 
 
#2 cvm 2013-12-22 13:47
Citovanie kamowski:
ozaj bolo jediným dôvodom prechodu na nové jadro iba lepšie zobrazenie fasabuku?
Treba sa na to pozerat z pohladu spolocnosti, ktora investuje nemale prostriedky do vyvoja a napriek tomu je internet stale uzko pristupny dominantnym platformam, kde su prisne restrikcie na pouzity softver.
A vysledok? Mobilne verzie Opery pouziva viac ako 200 milionov uzivatelov a desktopovu verziu, kde je neustale prebieha tvrdy suboj gigantov Microsoft a Google ma Opera len okolo 50 milionov uzivatelov. Ti su vsak dennodenne konfrontovany s problemami s podporou prehliadaca.
Je preto rentabilne a unosne, neustale drzat krok s gigantami a riesit problemy s nekompatibilito u sposobenou napriklad len s odflaknutou podporou inych, ako rozsirenych prehliadacov?
Prechodom na nove jadro sa pre mobilne verzie otvara nova brana pre pristup na platformy iOS a Android a pre desktopovu verziu je to vyzva noveho zaciatku, ktory sa vybuduje na siroko podporovanom jadre, doplnene o vlastne napady a riesenia.
Ano, v novej Opere chyba vsetko to, co sme si oblubili u jej klasickej verzie, ale aj tu je vidiet postupny vyvoj a zmeny k lepsiemu. Napriklad taky Rychly pristup ma konecne zlozky a vyhladavanie (klasicky to nemal), gesta funguju, je uz mozne pohodlne pridat vlastne vyhladavanie, vie si zapamatat data v input polickach (na to klasicka verzia potrebuje rozsirenie), OperaTurbo funguje, pribudla vychytavka na odlozenie stranok - Oblubene (funguje dobre fulltextove vyhladavanie), funguju rozsirenia z Chrome (je ich velke kvantum) a mam rad aj vyhladavac retazcov na stranke, ktory zobrazuje aj pocet vyskytov...
Citovať
 
 
#3 mnbvcx 2013-12-22 19:11
a na linux sa vys...kaslali :/
Citovať
 
 
#4 cvm 2013-12-22 19:56
Citovanie mnbvcx:
a na linux sa vys...kaslali :/
Linux bude. Ved este stale sa Opera 12 neupgraduje na novu Operu. Zrejme sa caka na spojazdnenie zaloziek a synchronizaciu.
Citovať
 
 
#5 Merlin 2013-12-23 21:33
Mna by zaujimalo cim chce Opera ludi presvedcit aby presli na ich novu Operu nie rovno na Chrome? Potrebuje mat exluzivne funkcie, take co nebudu dostupne ani ako rozsirenia pre Chrome inak nema sancu na uspech.
Citovať
 
 
#6 skyd 2014-01-02 09:58
no, na fit-to-width asi budem dlho cakat:(
Citovať
 


Máme online 114 hostí