Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tip > Bookmarks - jednoduchá správa záložiek

Tip > Bookmarks - jednoduchá správa záložiek

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altUž v Opere 17 bola zabudovaná podpora pre prácu so záložkami a rovnako bolo možné si experimentálne zapnúť záložkovú lištu. Do reálnej a použiteľnej podoby sa dostala až príchodom Opery 19. Avšak, aj tak podaktorým citeľne chýba jednoduchý správca záložiek. Preto sme sa rozhodli vybrať hneď troch kandidátov, ktorí by mohli túto funkcionalitu suplovať, pokiaľ vývojári podporu záložiek zabudujú.


Prvým rozšírením je úplne jednoduchý -o-bookmarks, ktorý pridá do adresného riadku ikonu pre uloženie záložky na lištu záložiek, či do iných záložiek (vlastné adresáre zatiaľ nepodporuje).
Samozrejmosťou je aj indikácia o uložení stránky po návšteve užívateľa a jednoduchá forma správy a hľadania.

alt
Najjednoduchšia podoba záložiek pre tých, ktorí ich veľa nepotrebujú.


Druhým rozšírením je Tidy Bookmarks, ktoré už toho ponúka viac. Samozrejmosťou sú adresáre, správa importovaných (zatiaľ tých, čo si prehliadač importuje z klasickej Opery) a uložených záložiek a rovnako aj indikáciu už uloženej stránky. Rozhranie rozšírenia je jednoduché s možnosťou vyhľadávania, či otvorenia záložky na pozadí, v novom liste alebo súkromnom okne.

 V nastaveniach ponúka definíciu správania sa adresárov, spôsob otvárania záložiek, či prispôsobenie si farieb alebo písma rozhrania. Celkom zaujímavou funkciou je akási náhrada aliasu, kde je možne zadať pre každú záložku skratku, ktorú je možné vyvolať cez adresný riadok zadaním hviezdičky, medzery a zadefinovanej skratky.

alt
Tidy Bookmarks ponuka toho viac. Od adresárov, cez presúvanie a až po spôsob otvorenia záložky.


Tretím rozšírením je Simple Bookmarks, ktoré je paradoxne, od jeho názvu, trošku komplexnejšie. Rozšírenie vytvoril ten istý autor, ako Tidy Bookmarks, čo znamená, že tu nájdeme podobne nastavenia a vlastnosti, ako u predošlého rozšírenia, ale ponúka rýchlejšiu správu používaním klávesových skratiek, kompaktnejšie okno a ešte príručnú lištu so všakovakými drobnosťami.

Okno rozhrania je jednotné a naviac jeho spomínaná hlavička ponúka ďalšie skratky, napríklad na zobrazenie interných stránok prehliadača, mazanie dát prehliadania, hľadanie v záložkách, či jednoduchú správu otvorených listov (zamykanie/odomykanie, zatvorenie niektorých, či všetkých).
Rovnako aj v nastaveniach toho ponúka dosť a hlavne popis všetkých klávesových skratiek, ktoré však doporučujeme používať spoločne so zapnutým kontextovým menu (keby ste si náhodou nedokázali spomenúť).

alt
Simple Bookmarks toho ponúka trošku viac. Od skratiek, cez nastavenia až po odkazy na interné stránky prehliadača. 


Keďže rozšírenie Simple Bookmarks neponúka indikáciu, či bola stránka už uložená do záložiek, existuje k nemu aj príručné tlačidlo jednoduchého pridania záložiek, aj so spomínanou indikáciou - Add bookmark for Opera

Komentárov  

 
#1 cvm 2014-04-06 15:57
Prichodom Opery 20 su rozsirenia nefunkcne a stiahnute zo stranky. :sigh:
Citovať
 
 
#2 Ičo 2014-04-09 15:23
Tidy Bookmarks mi funguje aj v Opere 20
Citovať
 
 
#3 cvm 2014-04-20 08:41
Simple bookmarks a Tidy bookmakrs su dostupne priamo z Google Chrome rozsireni (samozrejme az po instalacii rozsirenia Download Chrome extensions).
Citovať
 


Máme online 109 hostí