Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Opera 25 - vizuálne záložky a nový rýchly prístup

Opera 25 - vizuálne záložky a nový rýchly prístup

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altDnes prichádza nová Opera s poradovým číslom 25 a prináša konečne dlho-očakávanú podporu záložiek. To by však nebola Opera, keby známu vec o niečo nevylepšila a tak záložky sú vlastne vizuálne odkazy na obľúbené stránky, tak ako ich poznáme zo stránky s rýchlym prístupom. Pri ukladaní stránky si teda môžete vybrať vizuálny odkaz, ktorý stránku charakterizuje na jeho ľahšiu identifikáciu...

Ale poďme pekne po poriadku. Príchodom záložiek sa vývojári rozhodli pochovať funkciu Obľúbené, ktorá zbierala označené stránky na neskoršie prezretie. Niečo ako dočasné záložky s náhľadom na časť stránky a celý koncept prepracovali do podoby moderných záložiek použiteľných aj pre dotykové ovládanie.

alt

Srdiečkové menu, ktoré bolo predstavené v Opere 23, zmenilo v Opere 25 funkciu na pridanie stránky do záložiek s jedinečnou možnosťou výberu charakteristického obrázku stránky, prípadne celej stránky alebo efektného textového názvu, ktorý sa s odkazom uloží. Pri ukladaní je ešte možné vybrať adresár (ak sa nevyberie, tak sa odkaz uloží do Nezaradených záložiek), skočiť rovno do záložiek, prípadne pridať stránku do rýchleho prístupu (malá ikona v rohu vizuálnej záložky).

alt
Príklad uložených záložiek aj so zaujímavým vizuálnym náhľadom.

 
Zmeniť obrázok už uloženej stránky je možné vykonať jej opätovným uložením. Funguje to aj v prípade, že záložka je už uložená v nejakom adresári, kedy pri opätovnom ukladaní tej istej stránky vás informuje červenou ikonou srdiečka (prípadne modrou ikonou rýchleho prístupu) a aj miestom, kde bola predtým uložená. Výborne je to v prípade, že stránka v dobe uloženia neobsahovala prijateľný obrázok. Podotýkame, že z niektorých stránok obrázky pasujú priam perfektne (skúste si napríklad: www.zive.sk), ale niektoré neponúkajú nič okrem celej stránky a textového odkazu.
 
V zozname uložených záložiek je možné vytvárať nové adresáre (to ide aj pri ukladaní záložky), presúvať záložky medzi nimi, pridávať ich na stránky rýchleho prístupu, či ich zmazať. Máme tu aj prístup na lištu záložiek, prípadne na importované záložky z iných prehliadačov alebo starej Opery.

alt
V prípade, že vám nevyhovujú veľké náhľady stránok, je možné prepnúť záložky na kompaktné zobrazenie.


Prístup do záložiek je dostupný zo stránky rýchleho prístupu, kde nahradili miesto odkazu na spomínané Obľúbené stránky, rovnako je dostupný zoznam a odkaz v Opera menu, kde je možný priamy prístup na konkrétnu stránku, prípadne do správcu záložiek.
Psst, experimentálne je dokonca možné aktivovať funkciu zdieľania záložiek, ale táto funkcia sa pripravuje pre ďalšiu verziu Opery spolu s ich synchronizáciou, takže zatiaľ nepredbiehajme.

alt
Nová a kompaktnejšia stránka s rýchlym prístupom poteší vyznávačov minimalismu.


Veľmi príjemnej novinky sa dočkala aj stránka s rýchlym prístupom. Obsahuje totiž odkaz na prepnutie do novej podoby, ktorá sa vyznačuje jednoduchšou úpravou a jasnou inšpiráciou odkazov z mobilnej a teraz už aj veľmi populárnej Opery Coast pre Apple.
Odkazy na stránky sa zmenia na maličké a jednoduché ikony a príjemne oživujú celý koncept rýchleho prístupu, ktorý píše svoju už 8 ročnú históriu (predstavený v Opere 9.20).

Medzi ďalšie novinky patrí aj podpora webových notifikácií, taktiež natívne zobrazenie PDF súborov, ak nemáte v systéme nainštalovaný žiadny program na ich zobrazenie a momentálne beží na jadre Chromia 37.
Do menu sa dostala aj možnosť deaktivovať náhľady listov, teda funkciu, ktorá bola predstavená v minulej verzii.

:: Novú Operu 25 je možné stiahnuť z oficiálnych stránok alebo bude automaticky aktualizovaná z predchádzajúcej nainštalovanej Opery (okrem klasickej). Dostupný je aj plný zoznam zmien, či podpory nových špecifikácií.
Momentálne je dostupná štandardne pre Windows, či MAC OS platformu a po novom aj v beta verzii aj pre Linux.
 
V prípade, že nemáte nainštalovanú žiadnu novú verziu Opery a zostávate na klasickej verzií, tak pripomíname, že aj nové verzie prehliadača je možné nainštalovať do ľubovolného adresára, ako prenosnú USB verziu, ktorá neovplyvni nastavenie už nainštalovanej verzie Opery.

Komentárov  

 
#1 Pedro 2014-10-15 22:39
Opera sa konečne začina dostávať tam, kde by sme ju chceli mať. S touto aktualizáciou som mimoriadne spokojný. Len tak ďalej!
Citovať
 
 
#2 ned 2014-10-16 06:24
Tahle aktualizace znamená obrovský krok vpřed! Nový rychlý přístup a záložky se mi opravdu líbí .
Citovať
 
 
#3 Caver 2014-10-16 08:58
Konečne, 12.17 ide pomaly ale isto von!
Citovať
 
 
#4 maxo 2014-10-16 11:15
Synchronizacia zaloziek, stale nic...
Citovať
 
 
#5 Pedro 2014-10-16 12:56
Dnes ráno ma nadšenie celkom prešlo, keď som zistil, že prestali fungovať niektoré pluginy - Garmin Communicator a Unity Web Player.
Citovať
 
 
#6 sanoa 2014-10-16 14:51
nedajú sa inportovať žáložky :cry:
Citovať
 
 
#7 cvm 2014-10-16 15:35
Citovanie maxo:
Synchronizacia zaloziek, stale nic...
Už verzia Opery 26 bude mať konečne funkčnú synchronizáciu záložiek.
Citovať
 
 
#8 froshy 2014-10-16 19:06
Citovanie cvm:
Citovanie maxo:
Synchronizacia zaloziek, stale nic...
Už verzia Opery 26 bude mať konečne funkčnú synchronizáciu záložiek.

Na tu uperu budeme zase cakat pol roka a zase nic nepojde. Potom prisaham ze opere zhodim ich web stranku
Citovať
 
 
#9 Aguti 2014-10-16 22:08
Chápu, že se snaží vše přizpůsobit dotykovým obrazovkám, ale proč nelze mít jednu složku v záložkách i v liště záložek. Navíc ani nejsem schopen rovnou uložit stránku do vnořené složky a o chybějících aliasech ani nemluvě.

Nový speeddial imho poněkud ztrácí svůj význam, když pak nelze zobrazit konkrétní údaje přímo ve speeddialu (např. počasí, kalendář, části svých stránek, ...)

Uživatel je prostě tvor věčně nespokojený... Ale za notifikace mají + :-)
Citovať
 
 
#10 petro 2014-10-17 08:37
cele mi to pride absurdne!cele roky cakame aby sme dostali to,co sme uz davno mali vyriesene omnoho lepsie..uzasny progres!
Citovať
 
 
#11 cvm 2014-10-17 11:21
Citovanie sanoa:
nedajú sa inportovať žáložky :cry:
V Opere 26 pribudne funkcny importovaci nastroj pre zalozky, hesla, cookies a navstivene stranky z inych prehliadacov alebo zo samostatneho HMTL suboru.
Citovať
 
 
#12 cvm 2014-10-17 11:26
Citovanie froshy:
Na tu uperu budeme zase cakat pol roka a zase nic nepojde. Potom prisaham ze opere zhodim ich web stranku
V Opere 19 bola vlozena experimentalna podpora synchronizacie, ktora s novymi verziami "experimentalne" aj fungovala.
V Opere 26 bude dostupna nova a funkcna synchronizacia zaloziek a ta by tu mala byt za cca 6-8 tyzdnov.
Citovať
 
 
#13 richard 2014-10-17 12:42
Citovanie cvm:
V Opere 26 bude dostupna nova a funkcna synchronizacia zaloziek a ta by tu mala byt za cca 6-8 tyzdnov.
Zbohom Opera! Trpezlivosť skončila! Ľudia tak veľa nechceli. Len funkčnosť záložiek, ktoré si za roky surfovania nazhromaždili. Nejaké pičovinky pre metrosexuálov nepotrebujem. Nemienim čakať kým sa tvorcovia novej "lepšej" Opery naučia programovať.
Citovať
 
 
#14 Martin0777 2014-10-17 21:45
Ako presne funguje tá podpora webových notifikácií?? Asi som to nepochopil? :)
Citovať
 
 
#15 martasczech 2014-10-17 22:07
Zdravím,já jsem s verzí 25 celkem spokojený, záložky mně nějak neberou, používám speed dial se složkami a až bude fungovat synchronizace budu spokojený úplně. Pravda Operu používám relativně krátkou domu přešel jsem z FF a po pár týdnech používání Opery, vím že FF už nikdy. Nejvíc na Opeře obdivuju oproti FF rychlost.
Jen bych chtěl vysvětlit tu notifikaci, tomu nějak nerozumím...
Citovať
 


Máme online 73 hostí