Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Tony - maličký člen prehliadača Vivaldi

Info > Tony - maličký člen prehliadača Vivaldi

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altJe celkom milé, keď je možné si produkt s niečim vizuálnym spojiť a hneď vedieť o čo sa jedná. Takto roky funguje Firefox v spojení s ohnivou líškou, ktorá mala byť v skutočnosti panda červená. V Microsofte, okrem modrej obrazovky smrti a večne zeleného poľa vo Windows XP, sme spoznali aj otravnú spinku v Office.
Prehliadač Vivaldi bude mať Tonyho, ktorý vás bude sprevádzať pri surfovaní.


Tony je malý lávový mužíček, ktorý má charakterizovať Island, čo je miesto pôvodu prehliadača Vivaldi. Island je totiž známy najme sopečnou činnosťou, ale aj ľadu, čo poznamenali niektorí diskutujúci vo fórách. Preto očakávali, že sa k Tonymu pridá aj nejaký spoločník, prípadne ľadová manželka.

Zatiaľ sa nám Tony zobrazuje, ak by sme chceli vyskúšať poštovného klienta alebo ak zadáme neplatnú internetovú adresu, ale tvorcovia plánujú ho využiť viac. Chcu, aby Tony spríjemnil surfovanie s prehliadačom Vivaldi.

alt
V poradí ôsmu verziu prehliadača Opera sa pokúšali propagovať stopujúcim supermanom.A keď už píšeme o prehliadači Vivaldi, tak si aspoň zhrňme, čo sa za tie dva mesiace od jeho predstavenia udialo.
Tak, na oficiálnych stránkach sa čo nevidieť chystá už tretí technický náhľad pred vydaním prvej finálnej verzie.

Okrem množstva opráv, pribudli najme možnosti si zmeniť umiestnenie adresného riadku a hlavne lišty listov na ľubovolnú pozíciu. Dokáže zobraziť dve alebo viac listov súčasne vedľa seba, nad sebou, či v mozaike (ako to vedela klasická Opera) a listy už je možné zobraziť ako náhľad.

alt
Vivaldi už vie zmeniť pozíciu lišty listov, ich náhľady a zobraziť záložkovú lištu, či ma aj odpadkový kôš na zatvorené listy.


Ďalej umožňuje si zmeniť zobrazenie bočného panelu, prípadne si k poznámkam pridať ľubovolný obrázok, či dokument. Zobrazuje lištu záložiek a dá sa vybrať aj jej pozícia a spôsob zobrazenia.

Celý prehliadač sa nám darí lokalizovať do slovenčiny a každá ďalšia verzia vývojového zostavenia prináša vždy nejaké novinky. Dokonca už začala fungovať aj automatická aktualizácia.

alt
Umiestnenie lišty listov a adresného riadku dole, bočný panel na pravej strane a lišta záložiek hore. Bez problémov...


Všetky novinky, funkcie a aj prácu s prehliadačom Vivaldi si zosumarizujeme, až keď bude dostupná beta, prípadne finálna verzia. V prípade, že chcete sledovať vývoj, tak novinky nájdete vo vývojom blogu Vivaldi teamu.

Dnes sme sa len zoznámili s Tonym a tešilo nás s ním, už od prvého videnia...

Komentárov  

 
#1 MartinezZ 2015-04-10 07:47
nu, na Vivaldho cestu se těším. Stále hniju u staré Opery, jako zálohu mám vytuněný FF, ale kdykoliv ho použiji tak vím, že tudy cesta nevede (a ostatní cesty jinudy mám ověřené, že tudy už vůbec ne). Snad z Vivaldiho vzejde skutečně něco, co bude stát za to.

Nicméně k tématu: kdyby jejich marketing raději řešil, aby bylo o Vivaldim více slyšet, než vytváření maskotů. Prohlížeč, jako kterýkoliv program, si primárně spojuji s logem/ikonou programu, tak jako tomu bylo např. s červeným O Opery nebo modrým E IEčka. Firefox se spojuje s pandou/liškou hlavně proto, že je to zviřžátko v ikonce, což ten... co to vůbec je za červenýho šmudlu?... není a v ikonce je jakési praporcově rozevláté nbebo vyžbluňknuté V. A to pomíjím skutečnost, že mi ten tentononc přijde poněkud nevkusný ve své existenciální zbytečnosti.

Víc Vivaldiho a jen houšť.
Citovať
 
 
#2 Jirka 2015-04-10 21:58
No, až nebude vivaldi mít jinou chybu, než toho pidivajzlíka, tak jim ho snad odpustím, hlavně aby jim ten browser fungoval. Ale vopruzující hnusák, kterej na mě bude vyskakovat místo normálního hlášení programu o něčem, by mě nijak netěšil.
Zatím se zdá, že jinak snad jde vývoj vivaldiho žádoucím směrem, tak si držme palce.
Já osobně to mám opačně než MatineZZ, vytuněný firefox čím dál méně doplňuju starou operou. V tom směru se mi osvědčila ESR verze firefoxu, která neobsahuje tolik nesmyslných kravin, dodávaných při pravidelných zbytečných aktualizacích, ale dostává všechny bezpečnostní záplaty. Nová opera podle mě čím dál víc ztrácí jakýkoli důvod, aby ji někdo k něčemu chtěl používat, tipuju, že postupně zajde na nezájem.
Citovať
 
 
#3 cvm 2015-04-11 06:49
Samozrejme, dôvodom spísanie tohto krátkeho článočku nebol ani tak samotný Tony, ale skôr som chcel zhrnúť prácu za ostatné dva mesiace. Dúfam, že po vydaní finálnej a teda prvej verzie, nebudú vývojové čísla skákať a počet noviniek rapídne klesať. Pri klasickej Opere sme si zvykli, že zakaždým niečo nové aj priniesla, pri novej je to skôr objavovanie pôvodných funkcií.
Ale aby som len nehanil novú Operu, tak nasledujúce verzie prinášajú aj naozaj nové a použiteľné novinky. Ale o tom budeme informovať, až ten pravý čas.
Citovať
 
 
#4 Jirka 2015-04-11 10:28
to: cvm
samozřejmě díky za informace, přehled detailů o změnách potěší a na vivaldiho se jistě netěšíme sami.
Veškeré bručení a mrzoutění mého komentu nevztahujte prosím v žádném případě na sebe.
Pro autory vývojové řady současné opery neznám dost vulgarismů, ale i tak stále sleduju, co s ní dělají. Některé z těch změn nejsou nezajímavé a rád si o nich počtu. Sám nemám sílu prohlížeč bez plnohodnotných klasických záložek ani jen testovat, takže se o jejích změnách dozvídám předevšm zde od vás.
Citovať
 
 
#5 creeper 2015-04-11 11:13
ten lavovy chlapik by mohol byt volitelny namiesto loga "V" v Menu v lavom hornom rohu :-)
Citovať
 
 
#6 polopate1949 2015-04-12 14:49
Myslím, že ho budem volať Poirot.
Citovať
 
 
#7 richard 2015-04-15 12:06
Pán Tau už neotravuje na krídle lietadla ale v prehliadači. Je to bezpečnejšie.
Citovať
 
 
#8 George 2015-04-17 08:47
Není to dobré. Vivaldi jsem zkusil tu vývojovou verzi a nevydržela. Jsem hodně zvědav co s tím udělají. Bída. Hodně práce!!
Citovať
 
 
#9 cvm 2015-04-17 13:13
Citovanie George:
Není to dobré. Vivaldi jsem zkusil tu vývojovou verzi a nevydržela. Jsem hodně zvědav co s tím udělají. Bída. Hodně práce!!
Nieco konkretne? Nech to skusime nahlasit.
Citovať
 
 
#10 creeper 2015-04-17 20:43
co znamena v nastaveniach : "Pouzivat priehladne listy" ? :-)

Pokial ide o prehliadac, ja nemam vyhrady - uz teraz ma Vivaldi viac veci nez Opera, a to je este stale len technical preview. Najnovsie vysiel novy snapshot a zlepsil pracu zo zoskupovanim listov a dlazdicami pomocou klavesovych skratiek
Citovať
 
 
#11 creeper 2015-04-24 16:14
Z vyvojarskeho blogu timu Vivaldi k dnesnemu snapshotu:

Citácia:
This week has been a bit emotional for some of us as we learned that the company many of us worked for before, Opera, dismantled it´s Oslo desktop team and fired some 70 employees around the world. As you can imagine, this is a major move for the company as this is where it all started, with the desktop browser in Oslo.


:sad:
Citovať
 
 
#12 Martin077 2015-05-16 22:11
Musím povedať, že Vivaldi mi značne lepšie pracuje na Linuxe ako na Windowse pri tom stroj ten istý.
Citovať
 


Máme online 60 hostí