Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Yandex, Opera a Vivaldi - dovolenkové surfovanie

Info > Yandex, Opera a Vivaldi - dovolenkové surfovanie

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

 altV čase letných prázdnin a preslnených dovoleniek vývoj na poli prehliadačov pokračuje ďalej a aj v týchto dňoch nás čakajú od ich tvorcov zaujímavé novinky. Prejdime si spoločne novinky a vylepšenia surfovacích nástrojov, s ktorými by ste sa mohli zoznámiť a aj ochutnať ich čerstvé novinky.
Do výberu sa nám dostali prehliadače, ktoré majú niečo spoločné s Operou...


 Keď sme pred dvoma rokmi písali o ruskom prehliadači Yandex, tak sme ani netušili, ako sa za tu dlhú dobu dokázal zmeniť. Pripomeňme si, že dôvodom výberu tohto prehliadača bola spojitosť s Operou a to tým, že bežal na WebKite a používal niektoré technológie z Opery.

 Momentálne sa dá z informácií o prehliadači dozvedieť, že používa technológiu Opera Turbo a rovnako, ak prejdete do zoznamu rozšírení, tak vás to presmeruje na stránky s rozšíreniami pre Operu. Stále obsahuje upraviteľnú a jednoduchú stránku s rýchlym prístupom a taktiež používa gesta myškou na ovládanie práce so stránkami.

 A čo je nové u Yandexu? V podstate vás doslova prekvapí nové užívateľské rozhranie. Zoznam listov sa presunul dole, adresný riadok zmizol a objavuje sa len keď je potrebný a rovnako aj navigačné tlačidlá.
Na začiatku si človek doslova musí zvyknúť, čo a kde sa nachádza, ale tí, čo majú radi úplne jednoduché rozhrania, budú nadšení. Najväčším lákadlom sú však animované pozadia obrazovky s rýchlim prístupom. Je ich na vyber desať a sú efektným spestrením výzoru celého prehliadača.

alt
Stránka s rýchlym prístupom, adresným riadkom a zoznamom otvorených listov dole. A samozrejme animovaná téma oroseného okna.
 

 Samozrejme, aj tu však platí, že nie je všetko úplne ideálne. Tak napríklad inštalačný súbor Yandex prehliadača zaberá viac ako 110MB, nieje možné si zvoliť miesto ani typ inštalácie a nakoniec po inštalácií vám len program zaberie viac ako 500MB na disku.
 V menu je zahrabaná ešte možnosť prepnúť nový vzhľad do pôvodného, ale to už sa dostávame do doby s pred dvoch rokov, kedy sme si prehliadač predstavovali. Ani v Opere nenechávajú nič na náhodu a pomaličky vylepšujú desktopový prehliadač. Napríklad v pripravovanej Opere 32 bude zrejme hlavné lákadlo animované pozadie pod okná rýchleho prístupu, prípadne napovedanie obľúbenými stránkami, tak ako to má Yandex.

 Synchronizácia doplnila záložky a otvorené listy o históriu, nastavenia, či heslá a pridala voľbu, kde si zvolíte, čo sa vlastne bude synchronizovať. Ochrániť si hesla v cloude môžete pomocou konta Opery alebo ďalším heslom.
Vývojári ešte riešia, ako vylepšiť a zjednodušiť okno pridania záložiek a do ich správy pribudlo stromové zobrazenie. Upravený vzhľad dostalo aj okno Zaujímavosti, ktoré po vzore ostatných má správu na ľavej strane.
 

alt
Stránka Opery s animovaným pozadím a grafickým napovedaním stránok v adresnom riadku.


 Keďže nová Opera má, na rozdiel od konkurencie, veľmi dobre spracovanú prácu s témami, tak nedalo sa inak, ako "požičať" si hlavné lákadlo konkurencie a použiť ich animované prvky.
Pre tých, ktorí by si radi pripravovanú Operu 32 chceli vyskúšať a nespokoja sa len s jedným animovaným ohňom v krbe, ktorý je oficiálne dostupný, tak ponúkame výber tém z Yandexu, ktoré môžete v Opere 32 použiť. Na záver sme si nechali náš obľúbený prehliadač Vivaldi, ktorý pred pár dňami dosiahol už štvrtú verziu technologického náhľadu. A čo prináša nové? Je toho dosť, ale najmarkatnejšia je zmena výberu farby rozhrania. Po novom sú dostupné dve farby (svetlá a tmava) a dve ďalšie možnosti (farba rozhrania podľa farby stránky alebo len farba prehliadača).

alt
Nová tmavá farba rozhrania s možnosťou zapnúť alebo vypnúť farbenia rozhrania podľa stránky.


 Nechýbajú ďalšie úpravy rozhrania a rozloženia jednotlivých líšt, tak ako úpravy rýchleho prístupu (vypnutie popisov, počet okien na riadok, odstránenie + tlačidla), prípadne komplexnejšia práca s listami, ako označené listy zobraziť v dlaždiciach vedľa seba alebo nad sebou (ovládané ikonkou dole, veľa povolenia obrázkov).
 

alt
Tmavé rozhranie prehliadača Vivaldi s vypnutím generovaním farby podľa stránky a vlastným obrázkom pozadia.


 I keď to ešte nie je oficiálne povolené, tak Vivaldi už umožňuje stiahnuť a nainštalovať si rozšírenie pre Google Chrome. Môžete si tak prehliadač doplniť o veci, ktoré vám chýbajú, ale zaobísť sa zatiaľ budete musieť bez ikonky rozšírenia.
 Do finálnej podoby sa zrejme postupne dostane aj synchronizácia a v testovaní je aj poštový klient v bočnej lište, ktorý po integrácií definitívne vymaní prehliadač z výberu obyčajných prehliadačov a zastúpi tak klasickú Operu. A to je na teraz všetko. Chceli sme ešte poinformovať o vývoji prehliadača Otter, ale zdá sa nám, napriek snahe tvorcu o priblíženie ku klasickej Opere, že veľmi by pomohlo, keby sa uź zapracovalo aj na vzhľade. Totiž, stále nám celý vývoj smeruje do kópie funkčnosti, ale na vzhľad sa zabúda.
Napriek tomu, prehliadač ponúka úpravu rozhrania po jednotlivých ikonách, sťahovatelné filtre blokovania reklám, bočný panel s poznámkami, gesta myškou, či mix súkromných listov a normálnych, ako mala klasická verzia.. 
 

alt
Zatiaľ nekonzistentný a minimalistický vzhľad pripravovaného prehliadača Otter.

Komentárov  

 
#1 Jirka 2015-07-22 11:56
Tak opět díky za zajímavý přehled.
Žel ale pro mě nic opravdu použitelného nevidím, jen si půjdu zkusit Otter.
Trochu se bojím věřit prohlížeči ruského původu, když už naše data putují do USA (via Google MS a spol.), nemusejí aspoň putovat ještě jinam ;-). Hlavně ale nemám rád molochy a jeho rozměry i nemožnost výběru instalace mi prakticky znemožňují ho zkusit.
A vývoj nové opery pokračuje směrem, kdy mě stále víc připadá nepoužitelná a nezajímavá. Aktuální verze se mi používá daleko hůř, než rok stará. Ne snad, že bych v nich běžně surfoval, nestojí za moc ani jedna.
Citovať
 
 
#2 cvm 2015-07-22 12:19
Citovanie Jirka:
Tak opět díky za zajímavý přehled.
Žel ale pro mě nic opravdu použitelného nevidím, jen si půjdu zkusit Otter.
Prave Vivaldi je na tom, v porovnani s klasickou Operou, najlepsie. Uprava rozhrania je uz dost obsiahla, nechyba zoskupovanie listov, bocny panel, rychly pristup, klavesove skratky, ci uz sa dokonca interne testuje aj postovy klient...
Otter-browser je este stale velmi surovy prehliadac, ale plusom je, ze rozhranie je mozne po tlacitkach menit, ale ich vzhlad je velmi nekonzistentny...
Yandex je prilis jednoduchy, ale stoji za vyskusanie pre niektore napady v ovladani...
Citovať
 
 
#3 Jirka 2015-07-23 16:31
Ano, vivaldi je nejpoužitelnějš í a nejslibnější, jen jsem ho nějak opomněl zmínit. Jen zatím stále ještě oproti vytuněnému firefoxu nebo staré opeře nemá pro mě žádnou zjevnou výhodu, abych na něj přešel.

Otter se mi bohužel na win XP nepovedlo rozchodit, win 7 momentálně nemám k dispozici a jiné verze windowsů mi domů nesmí. Kdyby to někoho zajímalo, šlo o win xp sp3, ale bez dalších aktualizací, po sp3 jsem instaloval jen manuálně vybranou malou část vyšlých záplat. Otter tvrdil, že mu chybí nějaká rutina v jedné ze systémových knihoven.
Yandex se mi jednoduše nevejde na disk, kde mám program files a když nejde přesměrovat jeho instalaci jinam, tak ho nevyzkouším.
Citovať
 
 
#4 KOsta 2015-07-29 15:46
Zkouška Yandexu http://freewareonline.altervista.org/wiki/index.php/Yandex_Portable
jen je to potřeba přepnout ze španělštiny? do češtiny :-)
"Impostazioni" - úplně nakonci "Mostra impostazioni avanzate" - "Configurazione Lingue" - vybrat CECO a první tlačítko vpravo "Utilizza questa...browser" pak jen Fatto a restartovat prohlížeč
Citovať
 
 
#5 Jirka 2015-08-04 10:16
Citovanie KOsta:
Zkouška Yandexu http://freewareonline.altervista.org/wiki/index.php/Yandex_Portable
jen je to potřeba přepnout ze španělštiny? do češtiny :-)
"Impostazioni" - úplně nakonci "Mostra impostazioni avanzate" - "Configurazione Lingue" - vybrat CECO a první tlačítko vpravo "Utilizza questa...browser" pak jen Fatto a restartovat prohlížeč

Dík :-)
Citovať
 


Máme online 61 hostí