Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Opera Mini 11 - internet cez dve rýchlosti

Info > Opera Mini 11 - internet cez dve rýchlosti

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altDnes vychádza v poradí už jedenásta verzia najobľúbenejšieho a najpoužívanejšieho prehliadača Opera Mini, ktorého história oslavuje už jubilejných 10 rokov. Základným ťahákom je doslova ultimátne použitie a nízka dátová náročnosť. Dnes sa budeme venovať Android verzii, ktorá si rovnako ako verzia pre iOS umožňuje vybrať, aký spôsob kompresie a optimalizácie sa použije...


Áno, hlavným lákadlom je možnosť výberu spracovania, kompresie a zobrazenia stránok. Klasická verzia kompresie, ktorá umožňuje ušetriť až 90% dát dostala názov - Extrémny režim kompresie, kedy sa používa geniálne spracovanie a vykresľovanie stránok pomocou jadra Presto.

Stránky v extrémnej kompresii sú zjednodušené pre zobrazenie a za využitia minimálneho množstva dát. Nevýhodou tohto režimu je, že niektoré stránky sa nezobrazia kompletné, prípadne sú horšie použiteľné.

Druhý režim zobrazenia a kompresie dostal názov - Vysoký režim kompresie a využíva technológiu Opera Turbo. O jeho zobrazenie a spracovanie sa stará mobilná verzia jadra Webkit. Táto kompresia nedosahuje také vysoké hodnoty ušetrených dát, avšak slúži na korektné a presnejšie vykreslenie stránok.

alt
Výber režimov kompresie a zobrazenia. Jeden je naozaj extrémny, druhý je vysoký s presnejším zobrazením stránok.


Oba spôsoby zobrazenia obsahujú vlastné štatistiky, ktoré užívateľa informujú o množstve ušetrených dát, aj s päť-dňovou históriou a možnosťou si zmeniť kvalitu zobrazenia obrázkov. Pri extrémnej kompresií je ďalej na výber veľkosť textu, spôsob jeho zobrazenia, prípadne použitie protokolu.
Zvolený režim vykresľovania stránky je možné spoznať podľa farby indikátora načítania. Extrémny režim je zelený a Vysoký režim kompresie je modrý.

Opere Mini nechýba ani Súkromný režim zobrazenia, ktorý neukladá históriu, prípadne cookies surfovania a po zatvorení všetky informácie zmaže. Tento režim spoznáte vďaka tmavému rozhraniu prehliadača a v zozname otvorených listov má svoju vlastnú kategóriu.

alt
Nočný režim, synchronizácia a integrácia Facebooku do domovského obrazovky mobilu.


Medzi ďalšie novinky, ktoré potešia nočných surfujúcich je aj Nočný režim zobrazenia, kedy je možné regulovať jas a intenzitu podsvietenia displeja telefónu Nechýba ani synchronizácia navštívených, prípadne otvorených stránok alebo stránok rýchleho prístupu medzi
desktopovou a mobilnou verziou.

Už klasikou je pokročilý správca sťahovania s možnosťou si určiť, kam sa bude sťahovať, ďalej sú tu stále tri možnosti zobrazenia rozhrania prehliadača a stránka s rýchlym prístupom dostala možnosť zobraziť záložky, okná rýchleho prístupu a stránky uložené na offline prezeranie. Nechýba tu ani stránka Zaujímavosti, ktorá vyberá to najzaujímavejšie z internetu a to podľa vybraných špecifikácií. Túto voľbu je aj naďalej možné vypnúť a zobrazovať tak len stránky s rýchlym prístupom.

Nesmieme zabudnúť na prehľadnú správu otvorených listov aj s ich náhľadmi a farebným rozdeleným súkromných a normálnych listov. Samozrejmosťou je aj možnosťou otvoriť posledne zatvorený list...

:: Operu MIni 11 - je možné stiahnuť priamo na stránkach Google Play, aj so zoznamom zmien, prípadne cez automatickú aktualizáciu v mobile. Na mobilnom blogu nechýba aj zopár doplňujúcich informácii a diskusia. 


Máme online 58 hostí