Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Opera 37 developer - natívne blokovanie reklám

Info > Opera 37 developer - natívne blokovanie reklám

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altPripravovaná Opera 37 okrem nemenej zaujímavých noviniek na stránke s rýchlym prístupom, začne ponúkať natívne blokovanie reklám. Nejedná sa o žiadne riešenie v podobe aplikovaného rozšírenia do prehliadača, ale vlastné a natívne riešenie priamo do rozhrania a jadra. Vývojári argumentujú tým, že stránka bez množstva reklám, zrýchľuje načítanie a zobrazenie samotnej stránky.


Samozrejme, na blokovanie reklám sa musíme pozrieť najprv z opačnej stránky. Slúžia autorom obsahu, ako malá časť príjmov a je to istý druh sponzorstva, prípadne poplatku za zverejnené informácie, dáta alebo zaujímavý obsah. V prípade, že užívateľ, prípadne čitateľ začne blokovať zobrazenú reklamu, tak autor prichádza o časť prímov, ktorú tým získaval.

Vývojári v Opere už aj v minulosti ponúkali natívne riešenie blokovania reklám (Opera 9.0 z roku 2006) v podobe jednoduchého blokovača, ktorý fungoval na princípe zakázaná načítania URL adries. Buď sa jednalo o odkaz, z ktorého sa generovala reklama, pripadne to boli reklamné miesta, ktoré na serveri boli oddelené v samostatnom odkaze.
Stačilo si len ručne označiť prvok za reklamu a prehliadač sa pokúsil zablokovať rovnaké odkazy.

Nové riešenie je automatické a funguje na základe stiahnutého EasyListu, kde je zoznam reklamných stránok a odkazov a okamžite sa snaží zablokovať odkaz už pri vykresľovaní stránok. Toto natívne riešenie je rýchlejšie a efektívnejšie, než konkurencia s rozšírením.

alt
Rozhranie s informáciami o počte zablokovaných reklám na stránke a na ostatných stránkach.


Funkcia bude v Opere 37 predvolene deaktivovaná, ale je ju možné kedykoľvek aktivovať a naviac sa rozhodnúť, na ktorých stránkach bude blokovanie aktivované a na ktorých nie. Pre porovnanie je naviac dostupný jednoduchý prehľad, koľko reklamy prehliadač zablokoval na stránke a aj globálne. V prípade, že by ste potrebovali aj dôkaz v rozdielnej rýchlosti načítania stránky, tak je možné aktivovať porovnávacie okno, kde je percentuálna a časová hodnota efektívnosti.

altEfektivita blokovania a časová úspora načítania stránky s a bez reklám.


Opera 37 okrem spomínaného blokovača reklám ponúkne ďalšie možnosti úpravy rýchleho prístupu, ako odstránenie plus tlačidla, prípadne nové a jednotné bočné menu na prístup do interných stránok prehliadača...

Komentárov  

 
#1 Merlin 2016-03-11 08:47
Toto je prva skutocne zaujimava funkcionalita v Opere od zmeny jadra. Takze gratulacia!
Citovať
 
 
#2 cvm 2016-03-11 14:48
Citovanie Merlin:
Toto je prva skutocne zaujimava funkcionalita v Opere od zmeny jadra. Takze gratulacia!
Prvá? Chystám sa napísať o zopár bežných vecí v novej Opere a porovnať ich s klasickou Operou a Vivaldim. Napríklad, taký rýchly prístup je už o niekoľko tried funkčnejší a použiteľnejší, než ma Vivaldi alebo klasická Opera. Okrem toho, že sa dá zoskupovať a vyhľadávať, tak si užívateľ vie zvoliť náhľad, upraviť jednoduchšie zobrazenie a pridať Novinky, ktoré naviac budú generovať tématicke náhľady článkov, zo stránok, ktoré užívateľ navštívil...
Citovať
 
 
#3 Mia2 2016-03-15 09:52
No také porovnanie by sa hodilo, stále som na Opera 12.18 ale uvažujem buď o Vivaldi - celkom dobrý alebo Opera 37+.

Čo na e-maily? Práve testujem po rokoch OperaMail..

Jak je to s tipmi a odorúčanými rozšíreniami, chystá sa sumarizačný článok..?
Citovať
 
 
#4 cvm 2016-03-15 18:49
Citovanie Mia2:
No také porovnanie by sa hodilo, stále som na Opera 12.18 ale uvažujem buď o Vivaldi - celkom dobrý alebo Opera 37+.
Čo na e-maily? Práve testujem po rokoch OperaMail..
Jak je to s tipmi a odorúčanými rozšíreniami, chystá sa sumarizačný článok..?
Rozdiel medzi vývojom novej Opery a Vivaldi je jasný. Jeden prehliadač je určený pre široké spektrum užívateľov a ten druhý je pre užívateľov, ktorí uprednostňujú presné a jasné nastavenia správania sa a rozhrania.
Nová Opera je jednoznačne jednoduchšia a teda aj užívateľsky krajšia, ako Vivaldi, ale neumožňuje takú mieru nastavení.
Tou najvýraznejšou vlastnosťou novej Opery je však stránka s rýchlym prístupom a stránka so záložkami. Momentálne, takú mieru konfigurácie a zobrazenia neponúkala ani klasická Opera a ani Vivaldi, dokonca ani konkurencia.
Vivaldi na druhú stranu obsahuje detailnejšie nastavenie rozhrania a správania. Je obohatený o bočný panel, poznámky, zoskupovanie, či rýchle odkazy a do budúcna pribudne poštový klient (interne ho testujú), synchronizácia, či úprava rozhrania skinmi.
Citovať
 
 
#5 kamowski 2016-04-06 12:04
Citovanie cvm:
... a do budúcna pribudne poštový klient ...

sťažoval som sa, nadával som, prosil som
to bolo tak všetko, čo som mohol robiť, M2 bol jedného dňa passé
prešiel som na TB ,pre linux totiž neexistuje ani ten samostatný oný od opery a používať emailového klienta niekoľko rokov bez podpory nie je asi
"o bezpečnosti" a takých museli byť tisíce a možno aj milióny
nie som si istý, či po takej dobe má vôbec ešte zmysel pracovať na tom projekte ale fandím im, snáď prekvapia funkcionalitou
Citovať
 


Máme online 109 hostí