Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Vivaldi 1 - prehliadač pre pokročilých je vo finále

Vivaldi 1 - prehliadač pre pokročilých je vo finále

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altDnes sa na vývojových stránkach Vivaldi prihovára Jón S. von Tetzchner a pripomína, že jeho tím má za sebou rok vývoja prehliadača, ktorý chce na jadre Chromium ponúkať to, čo kedysi klasická Opera na jej výbornom Preste.
Vivaldi je teda prehliadač pre všetkých, ktorí potrebujú na surfovanie aj nástroj, s ktorým budú mať všetko pod kontrolou a podľa vlastných predstáv.Vivaldi 1 je konečne tu a ponúka bohaté možnosti nastavení, funkcií a možností, ako surfovať na internete oveľa pohodlnejšie. Po roku stojí na začiatku a pokladá základný kameň pre ďalšie verzie, ktoré sa budú funkčne a konfiguračne rozrastať a ponúkať zaujímavé zlepšenia.

alt
Retro štýl oficiálnej stránky prehliadača Vivladi, ktorá je zobrazená v prvej verzii Vivaldi.


A čo všetko vie a obsahuje? No, je toho samozrejme dosť a všetko zrejme nespomenieme, ale začnime tým, že na začiatku sa vám ponúka spôsob zobrazenia a farebné vyhotovenie rozhrania. Môžete si vybrať, či budete používať klasické biele rozhranie alebo programátorské tmavé s tým, či sa bude navigačná lišta alebo pozadie sfarbovať podľa farby stránky alebo bude preberať farby podľa nastaveného rozhrania.

Nechýba zmena pozície lišty listov a ich spôsob zobrazenia. Okrem klasického umiestnenia hore, môžete si vybrať aj bočné zobrazenie, prípadne dole, nad systémovú lištu. Každé z týchto zobrazení ešte umožňuje zobraziť náhľady stránok, prípadne ponechať len informačné uško listu.
Náhľady sa zobrazujú aj pri prepínaní listov cez skratku Ctrl+Tab (v historickom poradí alebo v poradí na lište), prípadne pre prepínaní pomocou pravého tlačítka a kolieska myšky (známe z klasickej Opery).


alt
Rýchle zoznámenie s nastavením výzoru prehliadača a lišty listov po prvom spustení.


Po prvom štarte a nastavení vás privíta klasická stránka s rýchlym prístupom, ktorá obsahuje naviac adresáre, ktoré slúžia podobne, ako v novej Opere a teda na zoskupovanie si stránok podobného tematického razenia. Je tu aj rýchly prístup do adresárov, záložiek, či histórie surfovania.

Záložky sú čiastočne vizuálne, čo znamená, že majú klasickú stromovú štruktúru s bohatými možnosťami triedenia a naviac obsahujú aj náhľad stránky, tak ako to má nová Opera. Vo Vivaldi nechýba ani bočný panel, kde je možné rovnako a jednoducho pristupovať do svojich uložených záložiek alebo mať ich stále na očiach.

Keď už spomíname bočný panel, tak ten je konfigurovateľný a umožňuje zobrazenie spomínaných záložiek, histórie, sťahovaní, poznámok alebo umožňuje si pridávať stránky, ktoré majú zjednodušené rozhranie a sú zdrojom potrebných odkazov, či informácií.

Spomenuté poznámky umožňujú okrem ručne zadaného textu alebo toho, ktorý môže byť kopírovaný zo stránky, si naviac zapamätať zdroj, dátum vytvorenia a naviac je možné pripojiť aj snímok obrazovky, prípadne vlastný obrázok. Nechýba vyhľadávanie v poznámkach, tvorenie adresárov a aj jednoduché mazanie.

alt
Profesionálny správca záložiek a poznámok. Všade sú dostupné po novom aj náhľady stránok.


Práca s listami je rovnaká, ako na bežných prehliadačoch, takže máme tu otváranie, zatváranie, pripnutia, duplikácie a obnova zatvorených listov z koša. Medzi klasiky môžeme spomenúť selektívne zoskupovanie listov, ktoré umožňuje ďalšie úpravy a možnosti zobrazenia v dlaždiciach vedľa seba, nad sebou alebo do mriežky (malá ikona vpravo dolu po zoskupení).

To, že lištu listov je možné umiestniť na ľubovolný okraj prehliadača, sme už spomínali, taktiež aj to, že sa dajú natrvalo zobraziť náhľady listov, ale rovnako je aj možné zmeniť umiestnenie adresného riadku (hore a dole) alebo ho vypnúť a použivať len príkazy a akcie. Vivaldi ponúka teda, okrem tlačidlovej navigácie, ovládanie aj cez klávesové skratky, gestá myškou alebo spomínané textové príkazy.

Vstupom do nastavenia sa vám otvára brána k prispôsobeniu správania sa prehliadača k svojím preferenciám. Je to pocit, ako keby na vás dýchala klasická Opera. Totiž, nájdeme tú nastavenia rýchleho prístupu, úvodnej stránky, vzhľadu, panelov, skratiek, správania sa alebo vyhľadávania. Stačí si ho len prezrieť a začať to pravé experimentovanie.

altKlasické menu prehliadača a pridávanie stránok do rýchleho prístupu.


Vivaldi podporuje rozšírenia z Google Chrome, obsahuje klasické menu prehliadača, či lištu záložiek (nastaviteľným zobrazením), privátne okno surfovania, správcu relácií (otvorených listov a okien), jednoduché úpravy stránok cez natívne použitie zabudovaných userCSS a userJS a dokonca hybernuje nepoužívané listy, pre šetrenie pamäte počítača.

A to je zatiaľ všetko, čo sa zmestilo do prvej finálnej verzie prehliadača Vivaldi. Plánuje sa implementácia synchronizácie, či poštového klienta, ktoré už mali byť dostupné v tejto verzii, ale vývojári to posunuli ako novinky do ďalších verzií, na ktoré sa už teraz môžeme tešiť.

:: Vivaldi 1 - je už možné stiahnúť z oficiálnych stránok, spolu s kompletným zoznamom zmien a opráv vo vývoji alebo s návodom na použitie a nastavenie.
 

Komentárov  

 
#1 arcadio 2016-04-06 16:08
Nádhera. Popravdě jsem už nedoufal ve vzkříšení Opery a ani Vivaldi mě v začátku moc nepřesvědčil, ale tohle překonalo moje očekávání. Testuju a i když jsem teď objevil Operu 12.18, tak možná zahučí kvůli Vivaldimu. :-)
Citovať
 
 
#2 cvm 2016-04-11 05:13
Vivaldi a aj nová Opera sa dopĺňajú. Jeden prehliadač je konfiguračné nabitý a druhý je prehľadnejší a funkčnejší. Každý z nich je jeden krôčik pred klasickou Operou, ale chýba im po stranách ešte kus vecí, ktoré boli jedinečné a vysoko funkčné.
Apropo, už bol aj drobný update 1.0 a chystá sa verzia 1.1 s drobnými vylepšeniami.
Citovať
 
 
#3 Miko 2016-04-18 08:07
Co z toho, ze Vivaldi ma konecne stabilnu finalnu verziu ked v nom neni integrovany emailovy klient M3 a chyba aj integracia istalacii ha ??? Velke minus... Skoda...
Citovať
 
 
#4 cvm 2016-04-18 12:30
Citovanie Miko:
Co z toho, ze Vivaldi ma konecne stabilnu finalnu verziu ked v nom neni integrovany emailovy klient M3 a chyba aj integracia istalacii ha ??? Velke minus... Skoda...
Klient bude, len ho nestihli dokončiť, ale čo je to integrácia inštalácií?
Citovať
 
 
#5 martinko077 2016-04-19 20:18
Super, ale na môj vkus príliš pomalý.
Citovať
 


Máme online 104 hostí