Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Opera 40 - VPN na ostro a RSS v novinkách

Opera 40 - VPN na ostro a RSS v novinkách

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altJednu celú verziu sme museli čakať na oficiálne aktivovane VPN v prehliadači a tak teraz, príchodom Opery 40, je už VPN priamo v nastavení prehliadača a nie je skryté v experimentoch. Zdržanie zapríčinila hlavne príprava piatich dostupných serverov a ďalšie zabezpečenie vytvoreného spojenia. Novinky postihli aj ostatné predstavené funkcie prehliadača, ako šetriaci režim, oddelenie videa od listu, či stránka s novinkami.


O funkcií VPN (Virtual Private Network) sme si v predstihu písali v predchádzajúcej verzií a slúži, ako ochrana pred sledovaním na nezabezpečených sieťach, prípadne na maskovanie svojej identifikácie pre stránky, ktoré povoľujú prístup len určitým návštevníkom.

Funckiu Opera VPN zastrešuje odkúpená spoločnosť SurfEasy a pre užívateľov Opery je dostupná zadarmo a bez obmedzení. Aktivuje sa v nastaveniach v sekcií Súkromie a zabezpečenie, cez voľbu Zapnúť VPN a ďalie použitie je ovládané priamo z adresného riadku a ikony VPN.

alt
Jednoduché rozhranie funkcie VPN, kde máte prehľad o prenesených údajov a vašej momentálnej IP adrese.


Už predstavená funkcia šetrenia batérie, pre prenosné nastavenia, ako notebooky, či tablety, dostala v aktuálnej verzii Opery do vienka nové zobrazenie, ktoré informuje o čase, ktorý nám zostáva do vyčerpania kapacity batérie. V nastaveniach pribudla možnosť si ikonu nechať trvale zobrazenú a určiť si tak, kedy sa má prehliadač prepnúť do šetrenia, prípadne nastaviť automatické šetrenie pri dosiahnutí 80, 50 alebo 20% stavu batérie alebo vždy pri práci s batériou.

alt
Zapnutý režim šetrenia batérie s informáciou o zostávajúcom čase behu notebooku na batériu.


Vylepšenia sa dočkala funkcia oddelenia videa od stránky, ktorá momentálne podporuje viac stránok, ikona na oddelenie je menej nápadná a snaží sa nezavadzať, ak funkciu nepoužijete. Funkcia je deaktivovaná pre krátke videa a zjednodušené bolo aj samotné ovládanie videa pri oddelenom prehrávaní.

Novinkou je podpora Chromecastu, takže ak využívate túto technológiu na zdieľanie obsahu medzi zariadeniami, tak teraz je dostupná aj v Opere, po inštalácií rozšírenia Google Cast.
Na inštaláciu rozšírenia pre Google Chrome je ešte potrebujete aplikovať Download Chrome Extensions.

alt
Pridanie vlastného zdroja do čítačky noviniek v Opere funguje zatiaľ len kopírovaním RSS odkazov.


Ak používate stránku s novinkami, tak tá sa definitívne presunula na vlastnú obrazovku (čo je škoda), kde pribudli ďalšie možnosti úprav odoberaného obsahu, ale čo je výborné, tak pribudla možnosť si vložiť svoje vlastné zdroje. Je síce pravda, že kopírovanie RSS odkazov, nie je práve najšťastnejšie riešenie, ale v budúcej verzii prehliadača už bude pridávanie linkov pomocou tlačidla.

Pripomíname, že nová Opera 40 beží na aktuálnej verzii prostredia Chromium 53 a vývojári aj naďalej prispievajú do jeho vývoja. Ich príspevky sa týkajú jadra Blink, cez JS jadro V8, až po spomínané rozhranie Chromium.

:: Novú Operu 40 je možné stiahnuť z oficiálnych stránok alebo bude automaticky aktualizovaná z predchádzajúcej nainštalovanej Opery. Dostupný je aj plný zoznam zmien, prípadne zoznam nových špecifikácií.

Komentárov  

 
#1 Ploki 2016-09-22 15:36
Bude trvat ještě hodně dlouho, než se Zdroje (rss) v Opeře alespoň trochu přiblíží službám jako Netvibes nebo Inoreader.
Citovať
 
 
#2 Niama 2016-09-23 13:54
Ahojte,

ten poštový klient pre najnovšiu Operu alebo Vivaldi už je alebo nieje? Myslím intergrovaný alebo nejaké extension...
Citovať
 
 
#3 cvm 2016-09-23 19:05
Citovanie Niama:
Ahojte, ten poštový klient pre najnovšiu Operu alebo Vivaldi už je alebo nieje? Myslím intergrovaný alebo nejaké extension...
Poštový klient bude zrejme len vo Vivaldi.
Citovať
 
 
#4 Niama 2016-09-28 16:25
Ide nejak exportovať v Opera 40+ užívateľský profil a preniesť na iný PC, nechcem sieťovú sysnchronizáciu , ten druhý PC je offline.

Ak nie, tak či aspoň čiastočne nejaké nastavenia a pod.
Vďaka.
Citovať
 
 
#5 cvm 2016-09-28 18:17
Citovanie Niama:
Ide nejak exportovať v Opera 40+ užívateľský profil a preniesť na iný PC, nechcem sieťovú sysnchronizáciu , ten druhý PC je offline.
Prekopírovať obsah adresára Profile do novej Opery:
Bookmarks - záložky
BookmarksExtras - obrázky v rýchlom prístupe
Login data - hesla
Preferences - nastavenia
Citovať
 
 
#6 Char0n 2016-10-01 16:14
Všimol som si na blogu Opery, že nie každému ide VPN. Na niektorých stránkach áno, na iných nie. Ja patrím medzi tých nešťastníkov, ktorým VPN tak isto nefunguje všade? Ak ste to niekto vyriešil, tak ako?

Mám W10 Pro, Oepra browser, vypnutý Firewall a AV. (Firewall mám Comodo, Windows Firewall nemám zapnutý vôvec, AV - ESET)

Ďakujem

Char0n
Citovať
 


Máme online 76 hostí