Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Vivaldi 1.5 - presuny listov medzi oknami a režim čítania

Vivaldi 1.5 - presuny listov medzi oknami a režim čítania

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altZ vývojového strediska prehliadača Vivaldi vychádza dnes ďalšia verzia s číselným označením 1.5 a znova prináša vylepšenia a novinky. Jednou z tých špeciálnych noviniek môžeme považovať aj podporu inteligentnej domácnosti, presnejšie LED žiaroviek od Philipsu, ktoré umožňujú nastavenie farby a svetelnosti. Vivaldi sa dokáže s nimi spojiť a ovplyvňovať svetlo na základe témy prehliadača, či internetových stránok...


Tým funkčnejším a potrebnejším riešením je podpora presúvania listov medzi oknami. Doposiaľ užívateľ musel otvoriť nové okno a cez kontextovú ponuku listu si určiť, v ktorom okne sa bude list zobrazovať. Po novom je možné list vziať a presunúť z okna, do ďalšieho okna. Naviac, nemusí sa jednať len o jeden list, pretože pomocou výberu cez klávesu CTRL alebo SHIFT, je možné označiť si viac listov alebo si vybrať ľubovolne.

alt
Prehliadač nemá len upraviteľné farebné rozhranie podľa času, stránky alebo nálady, ale dokáže šíriť tieto zmeny aj do inteligentných zariadení.


Nemusíme pripomínať, že takto vybrané listy je možné zoskupiť, zobraziť vedľa seba alebo nad sebou, zmazať, kopírovať a po novom aj jednoduchšie presúvať medzi oknami. To neposkytuje v základe žiaden prehliadač!

Ďalším vylepšením je integrácia Režimu čítania, kedy prehliadač zmení zobrazenie tak, aby bol text stránky čitateľný a okolie stránky, s jej rozhraním a prípadne aj s reklamnými prúžkami, nás už neobťažovali. Indikácia prítomnosti režimu sa zobrazí v adresnom riadku na pravej strane.

alt
Dve tváre jedného článku. Prvú ruší reklama, rozhranie a tagy a tá druhá ide len k podstate a bez rušivých elementov.


Drobné vylepšenia postihli aj poznámkový blok, ktorý sa nachádza v lište na pravej, či ľavej strane prehliadača. Pripomeňme, že poznámkový blok slúži na odkladanie textov, citátov, či časti stránok a po novom robí automaticky aj snímku obrazovky. Takto, nielen máte skopírovanú časť textu, s údajmi o zdroji a čase vytvorenia, ale aj s obrázkom stránky z ktorej bol vytvorený. Túto poznámku je možné ďalej dopĺňať o text, či ďalšie obrázky.

Novinkou sú aj rozdielové aktualizácie, čo znamená, že prehliadač inovuje len tie časti, ktoré sú od novej verzie rozdielne. Znižuje sa tak dátový prenos na pozadí a zrýchľuje to samotné inovovanie prehliadača.

:: Vivaldi 1.5 - je už možné stiahnuť z oficiálnych stránok, prípadne bude automaticky aktualizovaný, spolu s kompletným zoznamom zmien.

Komentárov  

 
#1 Bad 2016-11-23 17:50
Po dvou letech jako možná náhrada za operu 12 pro mne stále nepoužitelný. S každou novou aktualizací jsem testoval, už nebudu. Asi si s ním nerozumím. Nedokážu uspokojivě porovnat záložky, nemám poštu, ale zato mám hodně barviček a od teď můžu i žárovky ovládat. Nic jinýho od prohlížeče opravdu nečekám.
Citovať
 
 
#2 MartinezZ 2016-11-27 23:23
Zatím jsem více méně spokojený - holt stará dobrá Opera to už není a nebude.Ale co je kruciální, to je synchronizační server. Bez toho je děs mít na vícero místech stejné záložky, poznámky, speed dial...
Citovať
 


Máme online 73 hostí