Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Opera v roku 2016 v znamení revolúcie

Info > Opera v roku 2016 v znamení revolúcie

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altRok 2016 bol z pohľadu užívateľa prehliadača Opera doslova revolučný. Vývojári implementovali do prehliadača funkcie, ktoré neponúka konkurencia a pridali bonusové body v komforte používania, v rýchlosti štartu, prípadne v šetrení zdrojov. V niektorých smeroch prekonáva tieň svojej staršej verzie, v čo podaktorí ani nedúfali, po tom, čo sa objavila konkurenčná nádej v podobe prehliadača Vivaldi.

Skúsme si spraviť výpočet noviniek, ktoré nás minulý rok v prehliadači Opera potešili.

:: Začnime integrovaním blokovača reklám. A nie je to hocijaký blokovač. Na rozdiel od staršej verzie (Opera 12) sa po aktivácií ihneď naplní zoznamom blokovaných objektov, umožňuje si pridať vlastné filtre a informuje nielen o počte zablokovaných reklám, ale ponúka efektný porovnávač, koľko užívateľ ušetril času načítaním stránky s reklamami a bez nich.

Na rozdiel od samostatného riešenia a to pomocou doplnkov na blokovanie reklám, je integrovaná súčasť v prehliadači ďaleko výkonnejšia a efektívnejšia.

Funkcia je dostupná v menu - Ponuka > Nastavenia > Základné > Blokovať reklamy, s možnosťou zamedzenia blokovania na určitých stránkach - Spravovať výnimky a po aktivácií - Zobraziť rozšírené nastavenia, je dostupná voľba - Vlastné zoznamy blokovania...

alt
Čerešnička na torte blokovača reklám. Efektný porovnávač načítania stránky s reklamami a bez a s funkciou vytvorenia snímky z úspory.:: Druhou významnou novinkou je zabudovaná podpora VPN, čo znamená, že si môžete zmeniť lokalizáciu a pristupovať napríklad k obsahu, ktorý nie je dostupný pre našu krajinu. Zmena IP adresy a aj lokalizácie nie je jedinou úlohou VPN. Slúži aj na ochranu pred sledovaním na stránkach (generovanie reklamy a štatistík) a ochranu na nezabezpečených verejných sieťach.

Zabudovaná funkcia VPN v prehliadači Opera je, na rozdiel od zvyčajne platenej (prípadne doplnkovej služby cez rozšírenie, či samostatné programy), extrémne rýchla a dátovo neobmedzená, pritom je čiastočne produktom spoločnosti SurfEasy, ktorú Opera odkúpila.

Funkcia VPN sa aktivuje cez menu - Ponuka > Nastavenia > Súkromie a zabezpečenie > Zapnúť VPN. V adresnom riadku sa zobrazí ikona VPN, cez ktorú máte prehľad, koľko dát ste preniesli, ale umožňuje si vybrať jednu z piatich VPN brán, líšiacich sa lokalizáciou.

alt
Jednoduché rozhranie, jednoduché použitie, jednoduchý náhľad prenesených dát a výborná rýchlosť zabudovanej VPN.:: Treťou novinkou je zabudovaná podpora RSS čítačky, ktorá je evolúciou funkcie Zaujímavosti, či Novinky a konečne umožňuje si voliť zdroje sprav. Trošku nás mrzí, že funkcia bola najprv súčasťou Rýchleho prístupu a neskôr zmenila svoje umiestnenie do samostatného okna prehliadača.

Výbornou vlastnosťou čítačky je automatické vkladanie obrázkov zo stránky, zmena zobrazenia v dlaždiciach, či v riadkoch pod sebou, indikácia nových sprav na stránke s Rýchlym prístupom (aj nastavenie času kontroly), či staré známe generovanie obsahu podľa krajiny.

Aktivácia pridávania zdrojov noviniek priamo zo stránky, je možná pomocou nastavenia v menu - Ponuka > Nastavenia > Prehliadač > Osobné správy > Zobraziť dostupné spravodajské kanály v lište pre adresu, kde je aj funkcia - Kontrolovať nový obsah v mojich zdrojoch.

alt
Prehľadné zobrazenie noviniek z viacerých alebo jedného zdroja s časovým údajom zverejnenia.:: Štvrtou zaujímavou novinkou je zjednodušená bublinková pomoc, ktorá sa zobrazí po označení textu na stránke. Nemusíte tak najčastejšie funkcie, ako Kopírovať a Hľadať pracne loviť v kontextovej ponuke a minimálne to šetrí jedno kliknutie pravým tlačidlom myšky, po tom, čo ste si ľavým označili text.

Aby to nebola len taká obyčajná bublinková pomoc, tak vývojári si vymysleli, že po označení ceny v inej mene, ako je nastavená domáca mena, tak sa vykoná automaticky aj konverzia podľa aktuálneho cenníka Európskej centrálnej banky.

Aktivácia, či deaktivácia bublinkovej pomoci je v menu - Ponuka > Nastavenia > Prehliadač > Povoliť kontextové menu pri vyhľadávaní textu a pre konverziu meny je ďalej funkcia - Pri výbere textu konvertovať menu na EUR.

altKontextová ponuka pri označenom texte ponúka hľadanie, kopírovanie a konverziu mien.:: Do piatej novinky môžeme zaradiť systém šetrenia batérie, kedy dokáže prehliadač uskromniť svoju prácu na viacerých listoch a to pri spracovaní, či vykresľovaní stránok, čim sa predĺži výdrž na batériu približne o 30-40% viac, ako keby ste pracovali na konkurenčnom alebo staršom prehliadači.

Vylepšiť výdrž zariadenia na batériu môže aj aktivácia spomínaného blokovača reklám, ktorý zabráni načítaniu a spracovaniu nepotrebných súčastí stránky.

Aktivácia šetriaceho režimu je v menu - Ponuka > Nastavenia > Prehliadač > Zapnúť šetrenie batérie a definovať, kedy sa bude tento režim aktívny - Automaticky šetriť batériu, kde sú možnosti, ako pri dosiahnutí 80%, 50% a 20% kapacity batérie, prípadne vždy, keď zariadenie bude bežať na batérií.
No a posledná položka je zapnutie, či vypnutie indikácie šetrenia - Vždy zobraziť ikonu šetrenia v lište nástrojov.

alt
Šetrič batérie po zapnutí informuje, koľko nám zostáva času práce na batériu.
:: Šiestou novinkou je funkcia, ktorá umožňuje oddeliť video zo stránky a nechať ho zobrazené nad prehliadačom a mimo zdrojovú stránku. Takto je možné video jednoducho ovládať mimo prehliadača, prípadne na inom liste.
Okno s videom je možné aj naďalej ovládať, tak ako na zdrojovej stránke, meniť jeho pozíciu na obrazovke, či samotnú veľkosť video okna.

Aktivácia, či deaktivácia oddeliteľného videa je cez menu - Ponuka > Nastavenia > Web stránky > Zapnutie videa na popredí a prípadne spravovať stránky, kde funkcia bude zakázaná.

alt
Plávajúce video na popredí akéhokoľvek listu prehliadača, či systémového programu.
:: Do siedmej novinky sme zaradili výkladnú skriňu prehliadača Opera, ktorou je stránka s Rýchlym prístupom. Od svojho staršieho súrodenca (Opera 12) sa výrazne vylepšil a ponúka naviac vstup do ďalších interných stránok prehliadača, zoskupovanie a lepšie generovanie náhľadov, či grafických odkazov.

To všetko je známe už z predchádzajúcich rokov vývoja, ale novinkou je bočný konfigurovateľný panel, kde je možné si rýchlo zmeniť pozadie, kde efektným spestrením sú animované témy, ďalej odobrať tlačidlo na pridanie nových odkazov, či navrhovanie nových záložiek na základe histórie surfovania.

Na ľavej strane sa nachádzajú konfigurovateľné odkazy interných stránok prehliadača - Záložky, História, Osobné stránky (indikácia nových článkov), Rozšírenia, Listy, Nastavenia, či Sťahovanie.

V nastaveniach cez menu - Ponuka > Nastavenia > Prehliadač > Zobraziť rozšírené nastavenia > môžeme meniť Maximálny počet stĺpcov rýchleho prístupu, či aktivovať režim - Úpravy animácií Rýchleho prístupu pre pomalší hardvér.

alt
Animované pozadie, funkčný výber obrázku odkazu, bočný panel pre vstup do interných stránok prehliadača.
:: Záverom by sme radi pripomenuli, že minulý rok sa ukončila podpora systémov Windows XP a Windows Vista a pre tieto systémy je dostupná posledná verzia Opery 36 (žiaľ, blokovanie reklám je zabudované až v Opere 37), ktorá získava dlhšiu podporu a len bezpečnostné aktualizácie.

Z vývojových verzií sa do finálnej verzie dostala aj 64-bitová verzia prehliadača a tak v prípade, že by ste ju chceli používať, tak je možné si ju vybrať, nainštalovať a prejsť tak z 32-bitových verzií na 64-bitové.

Pribudli samostatné sieťové inštalátory prenosnej verzie, prípadne detektor a inštalátor 32 alebo 64-bitovej (ten bol dočasne stiahnutý pre problémy s Windows 10), ale v podstate každý inštalátor Opery si od nepamäti a na rozdiel od konkurencie, umožňuje zvoliť druh a miesto inštalácie.

Tak a toto bol len zjednodušený obraz vývoja prehliadača Opera v roku 2016, ktorý priniesol množstvo jedinečných noviniek a riešení a už sa tešíme, čo nám ponúknu tento rok. Už sa chystá ďalšie zrýchľovanie načítania, spúšťania, či samotnej práce a ďalšie novinky sú zatiaľ zastrené rúškom tajomstva... 

Komentárov  

 
#1 Infernalus 2017-01-05 14:42
Nedávno som konečne prešiel z opery 12 a som príjemne prekvapený. Už ma nebavilo, ako som musel používať aj trápny Chrome, keďže na veľa stránkach boli problémy. Chýba mi stále niekoľko funkcií, ale tu pomohli rozšírenia. Na dvanástke som bol hlavne kvôli integrovanému RSS a mail klientovi. Súčasná RSS čítačka mi ale nevyhovuje, nahradil som ju výborným doplnkom Inoreader, ktorý má aj mobilnú verziu a tak si môžem správy synchronizovane prechádzať na rôznych platformách. Na maily používam operamail, asi najviac lite emal klient, preferoval by som ale integráciu priamo do prehliadača.
Z nových funkcií som nadšený práve z integrovaného VPN a Addblocku. Po skúsenostiach s rôznymi doplnkami a inými externými riešeniami tu máme rýchle, jednoduché a hlavne funkčné riešenie.
Výhrady mám k chudobným možnostiam nastavení a prispôsobenia. Chýba mi aj pôvodný stavový riadok a možnosť prepnúť hlavnú ponuku do lišty.
Celkovo som ale spokojný a držím palce v novom roku.
Citovať
 
 
#2 cvm 2017-01-05 15:29
Citovanie Infernalus:
Súčasná RSS čítačka mi ale nevyhovuje, nahradil som ju výborným doplnkom Inoreader...
Plnohodnotná kópia výbornej RSS čítačky z klasickej Opery sa volá SmartRSS a s doplnkom RSSdetector.

A áno, ani ja som si veľmi neobľúbil novú čítačku avšak, chvíľku bola súčasťou Rýchleho prístupu a to mi vyhovovalo. Keď som nevedel, kam sa vydám a čo si prečítam, tak stačilo len zbehnúť dole a hneď som našiel niečo zaujimavé.

A Opera Mail je v skutočnosti klasická Opera s deaktivovaným prehliadaním. 8)
Citovať
 
 
#3 valabuk 2017-01-07 08:36
Opera síce napreduje, prináša evolučné, nie revolučné, zmeny, ale popri nich by mohla prinášať aj bežné veci, ktoré ešte doteraz nemá, hoc sú to len maličkosti ako napríklad aliasy v záložkách.

OT: viete prečo Opera zablokovala rozšírenie XTranslate? Používal som ho dosť často. Chcel by som vedieť konkrétne, čím je toto rozšírenie nebezpečné.
Citovať
 
 
#4 cvm 2017-01-07 10:25
Citovanie valabuk:
Opera síce napreduje, prináša evolučné, nie revolučné, zmeny, ale popri nich by mohla prinášať aj bežné veci, ktoré ešte doteraz nemá, hoc sú to len maličkosti ako napríklad aliasy v záložkách.
OT: viete prečo Opera zablokovala rozšírenie XTranslate? Používal som ho dosť často. Chcel by som vedieť konkrétne, čím je toto rozšírenie nebezpečné.
Aliasy sa stali nepotrebné v prehliadači, ktorý ponúka rýchly prístup, záložkovú lištu, grafického správcu záložiek, bočný panel a aj kontextové menu. Ak však zablúdite myškou do adresného riadku a chcete si aj napriek tomu zavolať nejakú záložku skratkou, tak osobne riešim vložením stránky do vyhľadávačov (môže byť s vyhľadávaním alebo bez). Zadaním napríklad písmena "a" sa tak dostanem rovno na stránku auto.cz a naviac, keď zadám aj reťazec, tak vyhľadávam v článkoch.

Ak rozšírenie je stiahnuté z Opera stránok, tak zrejme bolo do neho niečo vložené naviac, prípadne obsahovalo nejakú chybu. Inak, zrejme základom bolo Chrome rozšírenie Xtranslate, ktoré sa dá nainštalovať aj do Opery.
Citovať
 
 
#5 valabuk 2017-01-07 19:11
Ďakujem za ten tip cez vyhľadávače. Rozšírenie z chrome storu mám už nainštalované, len som chcel vedieť čo je tam podozrivé.
Citovať
 
 
#6 cvm 2017-01-08 09:08
Citovanie valabuk:
Ďakujem za ten tip cez vyhľadávače. Rozšírenie z chrome storu mám už nainštalované, len som chcel vedieť čo je tam podozrivé.
Podľa toho, čo som si čítal, tak zrejme ten, kto rozšírenie zverejnil na Opera stránke, nemal povolenie od autora Chrome rozšírenia.
Citovať
 
 
#7 hrusjo 2017-01-12 21:57
Zdravím, som čerstvý užívateľ Opery - zatiaľ spokojnosť.
Prosím však o radu - neviem nastaviť blokovanie automatického presmerovania na inú stránku, čo sa pri niektorých stránkach stáva. Ďakujem za pomoc, Hrusjo.
Citovať
 
 
#8 cvm 2017-01-14 10:28
Citovanie hrusjo:
Zdravím, som čerstvý užívateľ Opery - zatiaľ spokojnosť.
Prosím však o radu - neviem nastaviť blokovanie automatického presmerovania na inú stránku, čo sa pri niektorých stránkach stáva. Ďakujem za pomoc, Hrusjo.
V klasickej Opere tá funkcia je, v novej nie je. Nenašiel som ani patričné rozšírenie, ktoré by to dokázalo. Snáď len zobraziť si zoznam presmerovaní cez Chrome rozšírenia Redirect path alebo Link redirect trace. Prípadne detekovať reklamné, sledovacie a falošné presmerovania a vstúpiť priamo na URL odkaz cez Opera rozšírenie Redirect bypaser.
Citovať
 
 
#9 Hrusjo 2017-01-14 20:46
Ďakujem, vyskúšam, Hrusjo.
Citovať
 
 
#10 radek 2017-01-24 12:26
Po dlouhe dobe jsem chtel zkusit Operu a mam problem. Jak jde zmenit cesty profilu a cache? opera://about/

Nemuzu to nikde najit a nic mne nenapada. U stare verze to slo.
Citovať
 
 
#11 cvm 2017-01-24 15:20
Citovanie radek:
Po dlouhe dobe jsem chtel zkusit Operu a mam problem. Jak jde zmenit cesty profilu a cache? opera://about/
Stačí spúšťať Operu s prepínačom: --user-data-dir="X:\PROFILE"
Pričom X je písmeno vybranej diskovej jednotky a PROFILE je názov profilového adresára.
Citovať
 
 
#12 radek 2017-01-24 19:55
No to jsem si myslel, stejne funguje i Chrome, ale nemyslim si, ze to funguje spravne.

Chrome mam nastaven takto:"C:\Program Files (x86)\Google\Ch rome\Applicatio n\chrome.exe" --disk-cache-dir=Z:\Cache-Chrome

a pozoroval jsem to asi hodinu v Process Exploreru a Chrome s cca 20 otevrenymi okny, sezral asi 100 MB dat v klidu, kdyz se s nim nic nedelalo. Pak jsem na nem neco zkousel delat a podle Process Exploreru zapsal na disk asi 500MB dat behem cca 20 minut a ve slozce, kterou jsem si urcil na cache bylo jen cca 100mb dat.

Takze kdovi, jak to u Chrome funguje a jak to obchazeji. A Opera je vlastne Chrome, takze to tam asi bude podobny, proto jsem to ani nezkousel.

Takze uz neni nejaka jednoducha moznost, jak o presunout cely v Opere, jak se to delalo driv?
To "user data" presune cache i profil?
Citovať
 
 
#13 cvm 2017-01-25 15:26
Citovanie radek:
To "user data" presune cache i profil?
Áno, to presunie aj cache aj užívateľský profil.
Citovať
 
 
#14 radek 2017-01-26 13:51
Diky. Vyzkousim to. Uvidim, jestli Opera bude s RAMdiskem fungovat a nebude to kdovijak obchazet.

Ten prikaz na tu Operu, se pise bez tech uvozovek, ze?
--user-data-dir="X:\PROFILE"
Citovať
 
 
#15 cvm 2017-01-26 15:39
Citovanie radek:
Ten prikaz na tu Operu, se pise bez tech uvozovek, ze?
--user-data-dir="X:\PROFILE"
Nie, práve s úvodzovkami.
Príklad v odkaze: Cieľ:"C:\Program Files (x86)\Opera\lau ncher.exe" --user-data-dir="D:\PROFILE"
Citovať
 


Máme online 80 hostí