Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Opera 45 - svetlá a tmavá časť internetu

Opera 45 - svetlá a tmavá časť internetu

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

Prichádza Opera 45, ktorá prináša zásadnejšie zmeny vzhľadu za ostatné roky. Nezmenil sa samotný koncept, ale prepracované boli jednotlivé časti rozhrania a bočný panel rýchleho prístupu do interných stránok Opery dostal voľnosť.
Zásadné zmeny ponúka aj integrovaný blokovač reklám, ktorý je možné veľmi jednoducho rozšíriť o nové filtre.


 Zásadná otázka na úvod. V akom prostredí budete surfovať? Môžete zostať v klasickej svetlej alebo si môžete vybrať tmavú. Prepnutie sa vykonáva v rýchlom prístupe v konfigurácií > Zapnúť tmavú tému alebo v menu Ponuka > Nastavenia > Prehliadač > Používateľské rozhranie > Zapnúť tmavú tému.
Ak už prejdete na tmavé rozhranie, tak v ponuke rýchleho prístupu pribudlo hneď niekoľko nových tapiet, ktoré môžete hneď aplikovať alebo si vybrať niektorú od iných autorov z internetu.

Tmavá alebo svetlá téma prehliadača? Je na vás, ktorú si vyberiete.


 Nové rozhranie, ktoré dostalo názov Reborn, nie je len o tmavej a svetlej farbe, ale zmenené boli všetky ikony, časti rozhraní a aj odkazy rýchleho prístupu. Ten obsahoval naviac odkazy do interných stránok prehliadača a po novom je možné oddeliť toto rozhranie a mať ho vedľa hlavného okna prehliadača.
K novým ikonám pribudli aj nové animácie a nový šat dostal aj privatny režim prehliadania.


Vynovené rozhranie si žiada aj vynovené ikony a animácie.


 Bočný panel získal jednoduchú konfigurácia pomocou pravého kliknutia a výberu zobrazených súčastí. A tak, ak vám nevyhovujú napríklad novo pridané odkazy pre Facebook messenger, WhatsApp alebo Telegram, tak je ho možné jednoducho odstrániť. Ak ich totiž neaktivujete, sú to len prázdne odkazy, ktoré vyžadujú inštaláciu a aj prihlásenie. Výhodou po aktivácií je však fakt, že sa panel presunie vedľa hlavného okna prehliadača a užívateľ je tak jednoducho informovaný o nových správach a hneď môže na ne reagovať.

Vynovený bočný panel spoločne s vynoveným rýchlym prístupom. Dve súčasti prehliadača, ktore môžu žiť spolu a aj od seba.


 Bonusom takto umiestneného komunikátora je neustála a rýchla kontrola nových príspevkov a rýchle stlmenie, či odhlásenie z konta. Komunikačný panel ma naviac dve možnosti zobrazenia.

: Prvým je len notifikácia a následne otvorenie plávajúceho okna, kde len odpíšete a panel zatvoríte.
: Druhým je možnosť pripnutia otvoreného klienta na bok prehliadača a tak konverzáciu budete mať neustále na očiach. Vyžaduje si však väčší priestor na šírku displeja.

Ponuka zoznamov pre interný blokovač reklám.


 Ďalším vylepšením si prešiel aj interný blokovač reklám, kde pribudli ďalšie filtre a možnosti blokovania. Takto je možné si zvoliť filtre, ktoré sú špecifické len pre určité krajiny (pre nás zrejme - Čeština (EasyList Czech and Slovak filter list)) alebo pokúsiť sa blokovať upozornenia na zapnutý Adblock. 
Nastavenie ponúka ručnú aktualizáciu zoznamov a stále je prítomné políčko na pridanie si lokálneho alebo vzdialeného súboru s filtrami vo formáte EasyList.

  V hojnom množstve sa začala využívať hardvérová akcelerácia, čo má za následok zlepšenie práce s multimédiami (napríklad zvýšenie plynulosti a snímkovej frekvencie videí) a zároveň aj zníženie záťaže zariadenia bežiaceho na batériách (zlepšenie výdrže).
  Zlepšila sa aj ochrana užívateľov, ktorí náhodou vkladajú svoje osobné údaje do polí formulárov na nezabezpečených stránkach. Vtedy, pri zapisovaní údajov, vyskočí informácia, že stránka nie je zabezpečená a musia zvýšiť svoju opatrnosť.

:: Novú Operu 45 je možné stiahnuť z oficiálnych stránok alebo bude automaticky aktualizovaná z predchádzajúcej nainštalovanej Opery. Dostupný je aj plný zoznam zmien, prípadne zoznam nových špecifikácií.

Komentárov  

 
#1 valabuk 2017-05-11 08:31
No tie nové ikony na bočnom paneli sú hrozné. Pripomínajú mi ikony vo Windows 10 v ranných verziách. Snáď to časom uhladia alebo si zvyknem :D

Do toho blokovača mohli pridať aj vizuálny výber na blokovanie prvkov na stránke ako v klasickej Opere alebo obdobných adblock rozšíreniach.

OT:Nemáte niekto kontakt na autora slovenčiny do Opery?
Citovať
 
 
#2 Martinko077 2017-05-11 14:04
10 bodov za tmavú tému. Na Ubuntu to vyzerá dosť dobre.
Citovať
 
 
#3 cvm 2017-05-11 17:40
Citovanie valabuk:
OT:Nemáte niekto kontakt na autora slovenčiny do Opery?
Ja som zmeny a úpravy prekladu písal do bug reportu a zvyčajne to vedeli riešiť.
Citovať
 
 
#4 valabuk 2017-05-12 06:29
Ďakujem cvm. Uvidíme, či sa to vyrieši.
Citovať
 
 
#5 seventyfour 2017-05-15 15:18
Opera x32 alebo x64. Stále behám ešte na x32.
Citovať
 
 
#6 cvm 2017-05-19 06:05
Citovanie seventyfour:
Opera x32 alebo x64. Stále behám ešte na x32.
To je jedno. V dobe HTML5 videí a odstavením Netscape plugínov sa už stierajú rozdiely medzi 32 a 64 bitovými aplikáciami.
Citovať
 
 
#7 tom 2017-05-21 08:54
Konecne tmavé téma.Budu doufat ze ta google bílá modní vlna upada a i ostatní prográmky co se na téhle vlně nesly dostanou tmavý kabátek.ono koukat se vecer do jasně bílých oken je celkem záhul.

otázka mimo mísu. používám novou operu portable. bohuzel mam sptnou zkusenost co se týká ulozenych hesel v ní.jako příklad uvedu poreinstalaci systemu windows musim opet do portable opery zadavat hesla a potvrzovat zapamatování. kam se to ukládá?. nebaví mě stále a znovu nekde vyplnovat login udaje. u stare opery problem nemam . tam prinejhorsim prenesu file wand.dat a jedu dál. u nové jsem na to zatím nepřišel. děkuji predem za odpovedi :-)
Citovať
 
 
#8 cvm 2017-05-21 10:32
Citovanie tom:
používám novou operu portable. bohuzel mam sptnou zkusenost co se týká ulozenych hesel v ní.jako příklad uvedu poreinstalaci systemu windows musim opet do portable opery zadavat hesla a potvrzovat zapamatování. kam se to ukládá?. nebaví mě stále a znovu nekde vyplnovat login udaje. u stare opery problem nemam . tam prinejhorsim prenesu file wand.dat a jedu dál. u nové jsem na to zatím nepřišel. děkuji predem za odpovedi :-)
Ak ste si vytvorili prenosnú verziu, tak by mali byť prihlasovacie údaje v jednom adresári spolu s profilom a teda aj so súborom Login Data.
Citovať
 
 
#9 tom 2017-05-21 15:39
trochu jsem to zkoumal soubor login data se z neznameho duvodu pri zjisteni jineho(asi) nazvu pocitace maze takze hesla nejsou. ostatni nastaveni ale zustava.rychly pristup , zalozky, atd... to vse je ok. jen ty hesla pokazde zmizí :-). kdy by stara dobra verze 12.18 nebyla tak pomala a vse na ni slo jak má pouzival bych jen ji. bohuzel uz mi staricka dobra 12ka nestiha vsechny ty flashe :-(. ale stejne je to výkon, jakou dobu vydrzela drzet krok s dobou a stale porad funguje.
Citovať
 
 
#10 cvm 2017-05-21 16:27
Citovanie tom:
...ale stejne je to výkon, jakou dobu vydrzela drzet krok s dobou a stale porad funguje.
Ja ju stále používam. Rozmýšlam či nenapíšem článok o starej Opere s titulkom Opera 12 - ako prežiť na modernom webe. :-*
Totiž flash jej tak nevadí, ako preskriptované stránky, štatistiky a reklamné servre. Ešteže sa dá stiahnuť zopár rozšírení, ktoré jej vedia troška pomôcť. :P
Citovať
 
 
#11 seventyfour 2017-05-22 13:24
V najnovšej Opere 45 jak prečistím profil? Vidím tam ešte súbory z predošlých verzií z roku 2015, a všelijaké staré "sessions"...

Čo zálohovať? Príp. jak?
Citovať
 
 
#12 seventyfour 2017-05-22 13:44
Citovanie cvm:
Citovanie tom:
...ale stejne je to výkon, jakou dobu vydrzela drzet krok s dobou a stale porad funguje.
Ja ju stále používam. Rozmýšlam či nenapíšem článok o starej Opere s titulkom Opera 12 - ako prežiť na modernom webe. :-*
Totiž flash jej tak nevadí, ako preskriptované stránky, štatistiky a reklamné servre. Ešteže sa dá stiahnuť zopár rozšírení, ktoré jej vedia troška pomôcť. :P


Jo, jo taký článoček by sa hodil. Najmä pre tie "preskriptované stránky"... :lol:
Citovať
 
 
#13 tom 2017-05-24 17:57
CVM - také bych uvítal nějaké rady jak starickou 12ku vytunit aby jestě nějakou dobu šlapala. stále ji aktivně používam i kdyz na některých stránkách(neni jich mnoho) vytuhne a musim ji shodit pres správce. prehrávání online videí uz také není to pravé ořechové. např. na youtube se videa sekají, práve kvuli tomu mam opery obě. jinak u nové opery mě stve ze nefunguje navazovani downloadu, jako to jde na 12tce.pokud dám u nove opery pauzu na delsi dobu, navazani downloadu jiz nejde.jo u clasic opery , tam se to dá pauznout, opera se muze klidne vypnout, druhej den zapnout a pokracovat ve stahování. :-)
Citovať
 
 
#14 KK 2017-05-26 17:19
To jste tedy šťastný člověk. Opera 12.x je totiž naprosto nepoužitelná na neuvěřitelném množství webů, na některých zase zoufale pomalá, (nejen) u Youtube Vám pak ani nepovolí přehrávání v jakémkoli rozumném rozlišení. Začal jsem s Operou ve verzi 5 (na konci roku 2000) a definitivně jsem s ní skončil loni. Nová je i přes plácání jejích nesoudných zastánců absolutní shit, stará je, jak již jsem napsal, nepoužitelná. Zkuste navštívit i něco jiného než Seznam & spol., potom uvidíte...
Citovať
 
 
#15 cvm 2017-05-26 20:02
Citovanie KK:
Nová je i přes plácání jejích nesoudných zastánců absolutní shit, stará je, jak již jsem napsal, nepoužitelná.
Absolútny shit? Môžete mi prosím povedať, čo je absolútny TOP medzi prehliadačmi?
Citovať
 


Máme online 20 hostí