Po takmer štyroch mesiacoch, po uvedení Opery 9.5, kedy som uviedol prvú zbierku tipov a trikov, pokračujeme v rýchlom tempe a tak, pri príležitosti vydania Opery 9.6, som pre Vás pripravil už druhú zbierku zaujímavých nastavení, tipov a trikov (nielen) pre novú Operu.
Znova som vychádzal z otázok užívateľov z diskusných fór a taktiež z dobrých funkcií, či rozšírených možností Opery...
Dúfam, že Vám uvedené rady pomôžu a na niektoré nastavenia si aj zvyknete.
:1. Ako zakázať napovedanie uloženými záložkami?
:2. Ako zjednodušiť napovedanie len na URL adresu a titulku stránky?
:3. Ako zakázať akékoľvek napovedanie, ale ponechať históriu zadaných adries a hľadaní?
:4. Ako zmazať históriu úspešne stiahnutých súborov?
:5. Ako zobraziť prepínač panelov na okraji obrazovky(ako u verzie 9.27)?
:6. Ako odstrániť vyhľadávacie políčko z Rýchleho prístupu?
:7. Ako si zmením rozhranie (výzor) Opery, podobne iným prehliadačom?
:8. Ako si do bočného panelu pridať kalendár s pripomienkami?
:9. Ako si vyberiem viac odkazov na stiahnutie, či otvorenie zo stránky?
:10. Čo dokáže a na čo je v Opere poznámkový blok?
:11. Ako si zobrazím náhľady stránok pri prepínaní TABov (listov)?
:12. Ako vrátim odstránené tlačítko, či políčko (adresné, vyhľadávacie) späť na lištu?
:13. Ako si aktivujem/deaktivujem grafickú záložku (scroll-marker)?
:1 . Ako zakázať napovedanie uloženými záložkami?
Pri písaní adresy/reťazca do adresného riadku, sa Opera pokúša napovedať URL adresou, titulkom a textom navštívených stránok a pridáva k tomu aj URL adresy a titulky stránok zo záložiek (text v popise Záložka).
V prípade, že nechceme, aby boli v napovedaní aj adresy zo záložiek, stačí ak napíšete (skopírujete) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|ShowBookmarksInAddressfieldAutocompletion a zrušíte povolenie na riadku Show Bookmarks In Addressfield Autocompletion. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
:2. Ako zjednodušiť napovedanie len na URL adresu a titulku stránky?
Pri písaní adresy/reťazca do adresného riadku, sa Opera pokúša napovedať URL adresou, titulkom a textom navštívených stránok a pridáva k tomu aj URL adresy a titulky stránok zo záložiek (text v popise Záložka).
V prípade, že nechceme, aby pri napovedaní Opera zobrazovala aj časť textu stránky (fulltext vyhľadávanie), ale len URL adresu a titulku (ako to vie Firefox 3), tak napíšte (skopírujete) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|AddressbarContentSearch a zrušte povolenie na na riadku Addressbar Content Search. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
:3. Ako zakázať akékoľvek napovedanie, ale ponechať históriu zadaných adries a hľadaní?
Na zakázanie napovedania adresného riadku, sme v minulej časti tipov a trikov použili funkciu Auto Dropdown, ktorá zrušila akékoľvek napovedanie. Uvedený tip platí aj u verzie 9.6, ale čo ak potrebujete pri zadávaní adresy niečo vyhľadať predvoleným vyhľadávačom alebo zistiť, aké adresy/reťazce ste zadávali (šípka dole, vedľa adresného riadku)?
Aby sme zakázali napovedanie navštívenými stránkami zadajte (skopírujte) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|VisitedPages a zrušte povolenie Visited Pages. Vaše nastavenie uložte kliknutim na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
Potom je potrebne vypnúť ešte napovedanie uloženými záložkami podľa bodu 1.
Teraz Vám Opera pri zadávaní adresy/reťazca ponúkne iba možnosť preposlania do predvoleného vyhľadávača a pri kliknutí na rozbaľovacie tlačidlo adresného riadku, zobrazí predtým zadané adresy, či reťazce. Ak budete uskutočňovať vyhľadávanie z adresného riadku pomocou aliasu a hľadaného reťazca, tak pri ďalšom hľadaní, Vám Opera napovie aj predchádzajúcimi hľadaniami.
:4. Ako zmazať históriu úspešne stiahnutých súborov?
V Opere 9.6 je možné si určiť, koľko dní si má pamätať históriu úspešne stiahnutých súborov. Zadajte (skopírujte) do adresného riadku:
opera:config#TransferWindow|KeepEntriesDays a v riadku Keep Entries Days nastavte počet dní uchovávania. V prípade, že chcete, aby sa história úspešne stiahnutých súborov vymazala po ukončení Opery, je potrebne nastaviť hodnotu 0 a Vaše nastavenie uložiť kliknutím na tlačidlo Uložiť, na konci stránky s nastavením.
:5. Ako zobraziť prepínač panelov na okraji obrazovky (ako u verzie 9.27)?
Stačí kliknúť pravým tlačidlom na Panel nástrojov > Prispôsobiť... > Zobraziť prepínač pre rýchly prístup k panelom > Ok. Následne si odstráňte už nepotrebnú ikonu cez pravý klik na ikonu panelov (náradie) > Odstrániť z lišty.
Tip: Môžete si skúsiť, či Vám nebude vyhovovať iné zobrazenie panelov a to pomocou pravého kliku na Panel nástrojov > Prispôsobiť... > zložka Lišty > Umiestnenie: Hore, prípadne Dole, či Vpravo > Ok
:6. Ako odstrániť vyhľadávacie políčko z Rýchleho prístupu?
Pokiaľ chcete využiť miesto, ktoré Vám zaberá vyhľadávacie políčko v rýchlom prístupe, tak stačí, ak do políčka kliknete pravým tlačidlom a zvolíte Správca vyhľadávačov... > dvojklik na vyhľadávač, ktorý je v okne Rýchleho prístupu zvolený (predvolený je Ask.com) > Podrobnosti... > odškrtnúť Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok
Tip: Stále je možné si zvýšiť počet okien v Rýchlej voľbe.
:7. Ako si zmením rozhranie (výzor) Opery, podobne iným prehliadačom?
Rozhranie Opery je možné ľubovolne meniť, za použitia skinov, nastavení líšt, či ikon a to ručne alebo za pomoci už vytvorených balíkov (uvedené sú už staršieho dáta).
Tip: Vyskúšajte si, ako Vašej Opere pristane Google Chrome skin .
:8. Ako si do bočného panelu pridať kalendár s pripomienkami?
Za veľmi príjemný Ajax kalendár (zatiaľ stále vo vývoji) považujem ten od Jakuba Roztočila. Po registrácií je možne pridávať a synchronizovať Vaše úlohy, poznámky a schôdzky.
Pridanie do bočného panela je veľmi jednoduché. Stačí po registrácií pridať stránku http://cal.webkitchen.cz/calendar/?sidebar=1 do záložiek a pomocou tlačidla Podrobnosti, zaškrtnúť voľbu Zobraziť ako panel.
Tip: Ako kalendár a plánovač existuje aj šikovná Pomôcka - Time and date. Ktorá je lokalizovaná, zobrazuje sviatky a má bohaté nastavenia.
:9. Ako si vyberiem viac odkazov na stiahnutie, či otvorenie zo stránky?
Na výber linkov slúži panel Odkazy v nástrojovom panely (potrebné si ho pridať pomocou +). V ňom sa zobrazujú všetky aktívne linky stránky.
Ak by ste potrebovali filtrovať napríklad všetky archívy, stačí zadať do políčka ZIP. Následne je možné pomocou stlačeného klávesu Ctrl označiť niektoré odkazy, či pomocou Shift skupinu odkazov a pravým kliknutím si určiť, čo s nimi potrebujete spraviť.
Pri voľbe Ciel odkazu uložiť do zložky pre sťahovanie, sa súbory stiahnu do adresára, ktorý je nastavený v Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Preberanie > Adresár pre prevzaté súbory.
Panel je možné uzamknúť a mať odkazy stále po ruke, až do reštartu prehliadača.
:10. Čo dokáže a na čo je v Opere poznámkový blok?
Poznámky v Opere slúžia na rýchle uloženie akéhokoľvek textu zo stránok alebo ručne vytvoreného. Ak skopírujete časť textu zo stránky do poznámok (napríklad cez Ctrl+Shift+C) , tak s ním sa uloží dátum, čas a aj miesto (ak podržíte kurzor na hlavičke poznámky zobrazia sa Vám informácie). Vďaka tomu je možné, pri dvojkliku na poznámke navštíviť stránku, odkiaľ bola poznámka kopírovaná.
Takto sa dá poznámkový blok využiť ako dočasné úložisko záložiek, ktoré ani nemusia mať v názve URL adresu, ale len popisok. Naviac, ak navštívite webovú stránku z ktorej ste si uložili poznámku, tak v adresnom riadku Opera zobrazí symbol poznámky.
Poznámky je možné jednoducho vkladať do textových polí, cez pravé tlačidlo a Vložiť poznámku, či si ich synchronizovať.
:11. Ako si zobrazím náhľady stránok pri prepínaní TABov (listov)?
Funkciu náhľadu stránok, pri prepínaní pomocou Ctrl+TAB je možné zapnúť cez Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Zobraziť náhľady listov pri prepínaní panelov > Ok
Pri opätovnom stláčaní Ctrl+TAB sa budú prepínať listy v poradí podľa voľby v Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Prepínanie listov pomocou Ctrl+Tabulátor
Tip: Ak si v nastavení cez Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Ďalšie nastavenie líšt > povolíte Listy minimalizovať klepnutím na uško > Ok > Ok, tak je možné aktivovať kliknutím list a opätovným kliknutím list minimalizovať a zobraziť tak predchádzajúci aktívny list (šetri čas prechodom na posledný aktívny list).
:12. Ako vrátim odstránené tlačítko, či políčko (adresné, vyhľadávacie) späť na lištu?
V prípade, že sa Vám stratilo políčko, či tlačítko z nejakej lišty, tak nie je nič ľahšie, ako kliknúť na lištu pravým tlačidlom a zvoliť Prispôsobiť > zložka Tlačidlá > kliknúť na lištu, kde niečo chýba Obnoviť predvolené nastavenie lišty, či si prípadne chýbajúce tlačidlo, či políčko uchopiť a pretiahnuť na lištu > Ok
V prípade, že sa Vám stratila samotná lišta, tak si ju skúste zobraziť pomocou menu Zobraziť > Lišty.
Ak potrebujete vrátiť nastavenie líšt, či položiek v menu do predvolených nastavení, tak je potrebne vojsť do nastavenia Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Lišty a menu > a v políčku Nastavenie líšt, či Nastavenie menu kliknúť na Opera standard > Ok
:13. Ako si aktivujem/deaktivujem grafickú záložku (scroll-marker)?
Opera 9.6 ponúka užívateľovi, pri čítaní dlhších textov, možnosť zapnúť grafickú záložku. Táto funkcia umožňuje krátko informovať o pozícii, kde bol spodný, či vrchný okraj zobrazenej stránky.
Na aktiváciu grafickej záložky, je potrebne zadať (kopírovať) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|EnableScrollMarker a nastaviť hodnotu na riadku Enable Scroll Marker na 2. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
V prípade, že potrebujete záložku vypnúť je potrebné parameter nastaviť na 0 alebo vypnúť položku v Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Zobrazenie > Označiť pri posune východziu pozíciu (scroll-marker)> Ok