Pri príležitosti vydania novej Opery 10, sme si pre Vás opäť prichystali zbierku tých najzaujímavejších tipov a trikov. Jej základ tvoria najobľúbenejšie a osvedčené tipy z prechádzajúcich častí seriálu a svoje miesto si našli aj "špecialitky" novej verzie Opery. Všetko sme to namiešali tak, aby táto časť tvorila samostatnú a ucelenú zbierku. Tentokrát je ich len 11, ale čo do rozsahu, je to poriadna nakladačka...
Vždy pri tvorbe dúfame, že niektoré funkcie a nastavenia ešte nepoznáte alebo ste ich potrebovali vedieť, ale nikde nenašli návod a tak tento článok bude pre Vás potom aspoň trošku prínosný.
:: 1. Ako vypnúť, pozmeniť, či upraviť napovedanie stránok a adries v adresnom riadku?
:: 2. Ako vyhľadávať na stránkach už od prvého zadaného písmena (find as you type)?
:: 3. Ako vyhľadávať predvoleným vyhľadávačom z adresného riadku, už od prvého slova?
:: 4. Ako sa dá ešte upraviť stránka s Rýchlym prístupom (Speed Dial)?
:: 5. Aké zaujímavé lišty, panely a tlačidlá ponúka Opera?
:: 6. Ako si pridať, zmeniť, či doplniť slovníky kontroly pravopisu?
:: 7. Ako a kedy používať funkciu Opera Turbo?
:: 8. Ako preložiť časť stránky, slovo, či celú stránku do slovenčiny?
:: 9. Ako si zrýchlim Operu, keď mám pomalý a nevýkonný počítač?
:: 10. Ako pracovať s uloženými záložkami efektívnejšie?
:: 11. Ako pracovať s listami stránok efektívnejšie?
:: 1. Ako vypnúť, pozmeniť, či upraviť napovedanie stránok a adries v adresnom riadku?
:: Úvodné slovo: Opera už od verzie 9.5 ponúka pri zadávaní adresy do adresného riadku zoznam adries a stránok, ktoré ste navštívili a zároveň sa tam nachádza zadávaná adresa alebo výraz. Táto funkcia sa volá QuickFind a ma za úlohu nájsť slová a výrazy v stránkach na ktorých ste v minulosti boli. Funguje to vďaka tomu, že Opera si okrem navštívenej adresy a titulku stránky, zapamätá aj jej časť obsahu (tzv. full-index).
Je to pre tých, ktorí kedysi navštívili stránku, kde čítali niečo zaujímavé, ale nespomenú, či nemôžu sa dopátrať k jej adrese. Vtedy stačí zadať do adresného políčka meno, či slovo o ktorom článok pojednával a v prípade, že si ho Opera zapamätala (indexová pamäť nie je neobmedzená), tak Vám ponúkne všetky stránky, kde sa zadávané meno alebo slovo nachádzalo.
QuickFind funguje však len v adresnom riadku. Čo ak sa potrebujete "pohrabať" v pamäti histórie prehliadania ešte elegantnejšie? Vtedy stačí napísať do adresného riadku: opera:historysearch, stlačiť Enter a môžete vyskúšať vyhľadávanie v histórií v plnej sile.
:: Napovedanie navštívenými adresami bez uložených záložiek
V prípade, že chcete, aby pri napovedaní neboli zobrazované aj Vaše uložené záložky (text pod adresou Záložky > adresár > titulok stránky), stačí ak napíšete (skopírujete) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|ShowBookmarksInAddressfieldAutocompletion a zrušíte povolenie na riadku Show Bookmarks In Addressfield Autocompletion. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
:: Napovedanie len titulkom a adresou stránky (bez jej obsahu)
V prípade, že chcete, aby pri napovedaní Opera nezobrazovala aj časť textu stránky (full-text vyhľadávanie), ale len URL adresu a titulku, tak napíšte (skopírujete) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|AddressbarContentSearch a zrušte povolenie na na riadku Addressbar Content Search. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
:: Vypnutie alebo zmena indexácie navštívených stránok
V prípade, že máte dostatočne rýchly počítač a potrebujete, aby si Opera zapamätala časť obsahu z čo najviac navštívených stránok (pre rýchle hľadanie), tak je možné zmeniť kapacitu indexácie, pomocou nastavenia:
Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > História a cache > Počet adries: 1000 (Opera si zapamätá časť z obsahu 1000 navštívených adries) - hodnota sa dá meniť z 0 až do 50.000 > Ok
V prípade, že nemáte dostatočne rýchly počítač alebo nechcete, aby Opera napovedala obsahom z navštívených stránok, tak vypnite indexáciu stránok pomocou nastavenia:
Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > História a cache > zrušte označenie: Zapamätať si obsah navštívených stránok > Ok
:: Vypnutie akéhokoľvek napovedania a histórie zadaných adries
V prípade, že chcete vypnúť akékoľvek napovedanie adries pod adresným riadkom a taktiež zobrazenie histórie zadaných adries (kliknite na rozbaľovaciu ikonu na konci adresného riadku), tak napíšte (skopírujete) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|AutoDropdown a zrušte označenie na riadku Auto Dropdown. Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
Pozor, i keď na prvý pohľad vypnete zobrazovanie napovedania, tak Opera aj naďalej indexuje navštívené stránky a históriu. Preto použite predchádzajúce tipy, aby ste si ju deaktivovali (pre rýchlejšiu prácu).
:: 2. Ako vyhľadávať na stránkach už od prvého zadaného písmena (find as you type)?
Ak potrebujete na rozsiahlej stránke vyhľadať text a súčasne s Operou pracujete aj v iných programoch, tak zvyčajne používate známu skratku Ctrl+F, kde zadáte slovo a stlačíte Enter. Teda, nie vždy si spomeniete, že Opera poskytuje aj elegantnejšie hľadanie a to pomocou klávesy . (bodka), kedy vyhľadáva ihneď od prvého napísaného písmena...
Aby sme skĺbili zvyk s funkčnosťou, tak je potrebné napísať (skopírovať) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|UseIntegratedSearch a na riadku Use Integrated Search zaškrtnúť políčko. Nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky.
Teraz, keď budete potrebovať niečo vyhľadať na stránke a použijete skratku Ctrl+F, tak sa presuniete do vyhľadávacieho políčka - vedľa adresného (ak je prítomné) a vykonávate hľadanie už od prvého zadaného písmena. Na ďalšie nájdené slovo prejdete stlačením F3 a na predchádzajúce pomocou Shift+F3 a naviac Vám slovo zostáva v políčku, pre hľadanie napríklad aj na ďalšej stránke...
:: Tip: V prípade, že potrebujete mať zjednodušené vyhľadávanie, ktoré je prístupné pod "bodkou", aj pod skratkou Ctrl+F, tak je to možné zmeniť v nastaveniach: Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Myš a klávesnica > dvojklik na zvolenom nastavení klávesnice > vyhľadat F CTRL > dvojklik na Find a nahradiť ho Find inline, 1 > Ok > Ok
:: Tip: V prípade, že Vám interné vyhľadávanie v Opere nepostačuje a potrebujete niečo prepracovanejšie, tak v tomto smere by Vám mohol pomôcť userJS - SearchHighlighter. Okrem jednoduchej integrácie do prehliadača, farebne odlišuje jednotlivé výrazy hľadania, pridáva k ním počty výskytov a možnosť sa k ním jednoducho prekliať, ďalej dokáže preberať zadané reťazce z vyhľadávačov a znova ich vyvolať na nájdenej stránke a samozrejmosťou je použitie regulárnych výrazov.
:: 3. Ako vyhľadávať predvoleným vyhľadávačom z adresného riadku, už od prvého slova?
Možno ste si všimli, že vyhľadávanie z adresného riadku je možné vykonať len za predpokladu, že pred slovo dáte skratku vyhľadávača (napríklad g pre Google) alebo použijete dvoj, či viac slovný výraz a vtedy sa celý reťazec predáva (na hľadanie) predvolenému vyhľadávaču.
V prípade, že požadujete, aby sa vykonalo vyhľadávanie Vami zvoleným vyhľadávačom, pri jednoslovnom výraze a bez skratiek, tak je potrebne napísať (skopírovať) do adresného riadku:
opera:config#Network|CheckLocalHostName a na riadku Check Local Host Name zrušiť zaškrtnutie (hľadanie v lokálnej sieti - urýchli to hľadanie). Taktiež zrušíme zaškrtnutie na riadku Enable Host Name Expansion (zadané slovo sa nebude dopĺňať o www a com).
Na ďalšom riadku konečne zaškrtneme políčko na riadku Enable Host Name Web Lookup a nastavíme si adresu predvoleného vyhľadávača na riadku HostName Web Lookup Address. (napríklad pre Google je to http://www.google.sk/search?q=%s)
Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
:: Poznámka: Niekedy sa stane, že pri zadávaní adresy spravíte preklep a Opera nedokáže zobraziť Vami zadanú adresu - zobrazí sa chybová stránka. Pri aktivácii tohto hľadania, sa chybová stránka nezobrazí, pretože ju Opera považuje za slovo pre vyhľadávač. Zobrazí sa teda stránka s výsledkami hľadania, medzi ktorými je určite aj stránka, ktorú ste chceli pôvodne zadať (napríklad Google napíše: Mali ste na mysli...)
:: Tip: V prípade, že si potrebujete pridať/zmeniť ďalší vyhľadávač, tak stačí navštíviť stránku s obľúbeným vyhľadávačom a kliknúť do jeho políčka pravým tlačítkom myšky a zvoliť Vytvoriť vyhľadávač. Presuniete sa na okno, kde Opera požaduje už len zadanie skratky/kľúča/aliasu, pre rýchle hľadanie z adresného políčka a stlačením tlačidla Ok a mate vyhľadávač vytvorený. Pod tlačidlom Podrobnosti sa ukrýva celá adresa vyhľadávača a dve možnosti - Použiť ako predvolený vyhľadávač a Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup.
Pri hľadaní už len stačí kliknúť do adresného políčka zadať zvolenú skratku, medzeru a napísať hľadané slovo, prípadne si vyhľadávač nájsť v lište s vyhľadávačmi (napravo od adresného riadku) a zadať hľadaný výraz.
:: Viete že, keď sa pri písaní webovej adresy pomýlite a namiesto bodky v nej napíšete čiarku (predsa, sú tie klávesy vedľa seba), tak Opera Vám tento preklep opraví (napríklad: http://opera,unite,com sa opraví na http://opera.unite.com).
:: 4. Ako sa dá ešte upraviť stránka s Rýchlym prístupom (Speed Dial)?
Konečne si užívatelia, ktorí si obľúbili stránku s Rýchlim prístupom, oddýchli. Už nemusia pre zvýšenie počtu okien editovať nejaký súbor v Opere (návod však funguje aj pre Operu 10 - v prípade, že požadujete viac ako 25 okien alebo inú špecifickú maticu), pretože v pravom dolnom rohu pribudla nová ikona - Nastavenia - Rýchly prístup. Tu si môžu zmeniť počet okien v matici, od efektných a veľkých 2x2 až po 5x5 a príjemnou novinkou je vloženie obrázku pod celú plochu Rýchleho prístupu.
Istou inšpiráciou k zmene pozadia môže byť aj špeciálna stránka, kde je zopár vytvorených obrázkov určených pod Rýchly prístup: http://my.opera.com/community/opera/speeddials/
Dôležitým parametrom obrázka musí byť jeho jednoduchosť, aby zostali náhľady stránok dobre viditeľné a nestratili sa.
Ešte pripájam zaujímavý skin, kde sú zmenené (sprehľadnené) len rámčeky Rýchleho prístupu a tak vynikne Vaše nové pozadie: http://my.opera.com/community/customize/skins/info/?id=8902
V prípade, že nevyužívate vyhľadávacie políčko na stránke s Rýchlym prístupom (jeho odstránením získate viac miesta) alebo si chcete zmeniť vyhľadávač, tak kliknite do neho pravým tlačidlom myšky a zvoľte Správca vyhľadávačov...:
:: Ak sa chceme políčka zbaviť, tak vykonajte dvojklik na riadku, kde je vyhľadávač, ktorý je zadefinovaný v Rýchlom prístupe (predvolený je Ask) > Podrobnosti > zrušiť zaškrtnutie Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok
:: Ak chceme zmeniť vyhľadávač, tak vykonajte dvojklik na riadku, ktorý vyhľadávač budeme preferovať v Rýchlom prístupe (predvolený je Ask > Podrobnosti > zaškrtnúť Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok
:: Tip: Viete o tom, že keď na stránke s Rýchlym prístupom, ale mimo okien so stránkami, vykonáte dvojklik, tak sa Vám automaticky načíta stránka, ktorá je nastavená ako domovská?
:: Nastavenie domovskej stránky: Ctrl+F12 > riadok Domovská stránka (v prípade, že Vašu obľúbenú stránku máte zobrazenú, tak stlačte Použiť aktuálnu) > Ok
:: 5. Aké zaujímavé lišty, panely a tlačidlá ponúka Opera?
Opera ponúka užívateľovi viac ako 100 tlačidiel, 9 líšt a 12 panelov a len niektoré sú pre jednoduchosť celého rozhrania Opery zobrazene. Skúsme sa porozhliadnuť po tých najzaujímavejších.
:: Zaujímavé tlačidlá:
Najprv sa dostaňme do zložky s internými tlačidlami Opery: Shift+F12 > zložka Tlačidlá:
:: tlačidlo Štart - zložka Zobrazenie stránok. V iných prehliadačoch sa nachádza hneď vedľa adresného riadku. Slúži ako náhrada stlačeného klávesu Enter, po zadaní internetovej adresy do adresného políčka. Pod tlačidlom sa nachádza ešte textové tlačidlo Zmazať, ktoré slúži na okamžite zmazanie adresy z adresného políčka.
:: tlačidlo Top 10 - zložka Prehliadač. Slúži na zobrazenie 10 najčastejšie navštevovaných stránok.
:: tlačidlo Záložky - zložka Prehliadač. Slúži na rýchly prístup k záložkám v prípade, že ste si skryli hlavné menu, pomocou voľby Súbor > Zobraziť lištu menu.
:: tlačidlo Čas - zložka Stav. Slúži na zobrazenie aktuálneho času.
:: tlačidlo Zobraziť - zložka Zobrazenie stránok. Toto tlačidlo zobrazí alebo skryje Lištu zobrazenia. Môžete si na ňu pridať niektoré tlačidlá, záložky, či políčka a zobrazovať ich podľa potreby, kliknutím na spomínané tlačidlo Zobraziť.
:: políčko Rýchlo stiahnuť - políčko na rýchle stiahnutie priameho odkazu na súbor do predvoleného adresára (jeho nastavenie Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Sťahovanie > Zložka pre sťahovanie). Do políčka stačí odkaz nakopírovať alebo aktívny odkaz len presunúť.
:: Tlačidlá sa pridávajú na lišty obyčajným pretiahnutím z patričnej zložky nastavenia Vzhľad.
:: Tlačidlá sa presúvajú na lištách pomocou stlačeného klávesu Shift + ľavého tlačidla a pohybom myšky.
:: Tlačidlá sa z líšt mažú pomocou pravého kliknutia > Prispôsobiť > Odstrániť z lišty.
:: Tlačidlá sa dajú aj stiahnuť napríklad zo stránky TTT-buttons: http://homepage.hispeed.ch/ttt-o/
:: Zaujímavé lišty:
Najprv sa dostaňme do zložky s internými lištami Opery: Shift+F12 > zložka Lišty:
:: lišta Osobná - slúži na pridanie odkazov obľúbených stránok, pre rýchly prístup k ním. Po zobrazení obľúbenej stránky uchopte jej ikonu (favicon) a presuňte si ju na Osobnú lištu.
Odkazy na obľúbené stránky sa dajú presunúť na takmer každú zobrazenú lištu, ale pri ťahaní ikony stránky je potrebne ešte podržať klávesu Shift. U Osobnej lišty táto povinnosť odpadá, naviac je možné na ňu pridať aj zložku s obľúbenými stránkami a ako bonus ponúka aj synchronizáciu pomocou funkcie OperaLink.
Okrem ťahania odkazov z políčka pre adresu, je možné pridať aj záložku na Osobnú lištu, pomocou voľby vo vlastnostiach záložky - Zobraziť na osobnej lište. Rovnaký postup platí aj pre zložku záložiek.
:: lišta Zobrazenia - ako som spomínal, túto lištu je možné zobraziť/skryť pomocou tlačidla Zobraziť a preto je vhodná ako "sklad" momentálne nepotrebných tlačidiel a funkcií. V predvolenom nastavení sa tam nachádza zaujímavé políčko Nájsť na stránke, ktoré dokáže hľadať na stránke už od prvého zadaného písmena a funkcia prepínania štýlov zobrazenia. Ostatne tlačidlá len kopírujú obsah iných líšt a tak nie sú potrebne (treba si ich odstrániť).
:: lišta Spustenia - rovnako šikovná lišta, ktorá sa zobrazí v momente, keď kliknete do políčka pre adresu. Veľmi dobre poslúži na zopár dobrých odkazov na stránky a okrem toho, už sa tam nachádzajú šikovné odkazy na domovskú stránku, záložky a 10 najčastejšie navštevovaných stránok. Keď pri surfovaní zabudnete, kam ste to vlastne chceli ísť, určite Vám spomínané tlačidlá pomôžu sa rozpamätať.
:: lišta Priebeh načítania - obsahuje štyri voľby zobrazenia stavu načítania stránky. Okrem predvoleného - Zjednodušený, sa tam nachádzajú dve Úplné zobrazenia, líšiace sa len umiestnením. Úplné zobrazenie Vám pri načítaní stránky informuje po kompletnosti, veľkosti dokumentu, počte obrázkov, aktuálnej rýchlosti, času spojenia a o komunikácií so serverom.
:: Lištu je možné dodatočne upraviť pomocou volieb v zložke Lišty. Môžete si určiť jej umiestnenie (hore, dole vpravo a vľavo), štýl, odstránením popisov alebo obrázkov, či určiť kde sa budú popisy zobrazovať.
:: Lištu je možné uviesť do pôvodného stavu (niečo z nej zmizlo) pomocou pravého kliknutia > Prispôsobiť > Obnoviť predvolené nastavenie lišty
:: Zaujímavé panely:
Najprv sa dostaňme do zložky s internými lištami Opery: Shift+F12 > zložka Panely
:: panel Poznámky - šikovný panel slúžiaci na vytváranie, či ukladanie zaujímavých informácií zo stránok. K poznámkam sa ukladá aj informácia o čase a mieste, odkiaľ bola skopírovaná a ak sa jedná o odkaz na článok, tak aj ikona stránky. Dvojklikom je možné prejsť na zdrojovú stránku alebo sa dajú poznámky vkladať do textových polí pomocou stlačenia šipky dole alebo cez pravé kliknutie. Čerešničkou je ich synchronizácia cez OperaLink.
:: panel Sťahovanie - ak Vás otravuje samostatne otvorený list Sťahovanie, tak po jeho zakázaní (Zobraziť > Nikdy nezobrazovať prenosy) je možné kontrolovať všetky prenosy v tomto panely. Prístupné je aj políčko rýchleho stiahnutia, kde je možné jednoducho skopírovať/presunúť aktívny odkaz a ten sa automaticky stiahne do predvoleného adresára (jeho nastavenie Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Sťahovanie > Zložka pre sťahovanie)
:: panel Odkazy - slúži na zobrazenie všetkých aktívnych odkazov stránky. Je možné ich využiť ako navigačný index pre stránku alebo pre špecifický výber súborov na stiahnutie (napríklad zobrazenie všetkých súborov s koncovkou ZIP) a určenie, aby sa stiahli do predvoleného adresára (jeho nastavenie Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Sťahovanie > Zložka pre sťahovanie). Panel s výberom odkazov je možné uzamknúť alebo ho rozšíriť pomocou userJS - Extra download links, ktorý pridá odkazy aj na neaktívne prvky stránky (obrázky, video, flash...).
:: panel Okna - slúži na spravovanie všetkých otvorených listov a okien Opery. V prípadoch, že si potrebujete oddeliť otvorené stránky podľa určenia, napríklad na prácu a zábavu, tak stačí, ak uchopíte jeden list a potiahnete ho buď na systémovú lištu alebo titulku okna Opery. Vtedy sa list otvorí v novom okne a do neho je možne presunúť ďalšie listy cez panel Okna. Aj po zatvorení sekundárneho okna Opery je ho možné obnoviť cez ikonu zatvorených listov.
:: Lištu Panely je možné vyvolať kliknutím na patričnú ikonu, klávesou F4 (prípadne Shift+F4) alebo pre rýchlejší prístup si aktivovať veľký prepínač pomocou pravého kliknutia v paneloch > Prispôsobiť > Zobraziť prepínač panela na okraji okna > Ok, s ktorým môžete otvárať alebo zatvárať panely kliknutím na ľavý okraj okna prehliadača.
:: Lištu Panely je možné zobraziť na pravej, či ľavej časti okna prehliadača pomocou Shift+F12 > zložka Panely > Umiestnenie panelu alebo ako plávajúce okno.
:: Panely je možné zobraziť na ľubovolnom mieste v lište panelov pomocou Shift+F12 > zložka Lišty > kliknite na Lištu panelov > Umiestnenie. Zaujímavé je však nastavenie Štýl, kde si môžete zobraziť pod ikonami panelov aj text (Štyl: Obrázky a text (dolu)) a vtedy Vás bude Opera informovať, napríklad o počte neprečítaných sprav v poštovom klientovi alebo o prebiehajúcich sťahovaniach.
:: 6. Ako si pridať, zmeniť, či doplniť slovníky kontroly pravopisu?
Opera 10 ponúka vynovenú kontrolu pravopisu, ktorá však v predvolenom režime pracuje ihneď a len s anglickou gramatikou. Samozrejme, je možné jednoducho pridať slovenský slovník, či kontrolu pravopisu vypnúť.
:: Pridanie ďalšieho slovníka kontroly pravopisu
Na pridanie slovníka kontroly je potrebné kliknúť pravým tlačidlom do poľa, kde píšete text (prípadne na označené slovo) > Slovníky > Pridať/Odstrániť slovníky... > vyhľadáte a označíte si slovník(y), ktoré chcete pridať > Ďalej > počkáte si na stiahnutie slovníka > označíte Prijať licenciu > Ďalej > označením si vyberiete slovník, ktorý bude predvolený > Dokončiť.
:: Zmena slovníka kontroly pravopisu
Na zmenu slovníka kontroly je potrebné kliknúť pravým tlačidlom do poľa, kde píšete text (prípadne na označené slovo) > Slovníky > vyberiete si jeden z nainštalovaných slovníkov.
:: Vypnutie/zapnutie kontroly pravopisu
Na vypnutie slovníka kontroly je potrebné kliknúť pravým tlačidlom do poľa, kde píšete text (prípadne na označené slovo) > Kontrolovať pravopis alebo Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Prehliadanie > Kontrolovať pravopis > Ok
:: Pridanie vlastného slovníka kontroly
Na pridanie vlastného slovníka je potrebné nájsť adresár Dictionaries, ktorý sa vytvorí v profile Opery (zvyčajne: C:\Documents and Settings\užívateľ\Application Data\Opera\Opera\dictionaries\ v systéme Windows XP a C:\Users\užívateľ\AppData\Local\Opera\Opera\dictionaries\ v systéme Windows Vista alebo 7).
Do adresára si vložte vlastný slovník vo formáte Hunspell a reštartujte Operu. Ak Opera Váš slovník prijme, tak sa Vám zobrazí aj vo výbere slovníka.
V prípade, že ste zvyknutý písať bez diakritiky, tak Vám ponúkame slovenský slovník bez diakritiky.
:: 7. Ako a kedy používať funkciu Opera Turbo?
Opera 10 sa môže pochváliť jedinečnou funkciou, ktorá je známa z populárnej a mobilnej Opera Mini. Volá sa Opera Turbo a slúži na optimalizáciu prenášaných údajov do prehliadača. V preklade, každá Vaša požiadavka smeruje na špeciálne serve Opery, ktoré ju spracujú, požadovanú stránku si stiahnu a upravenú Vám ju zašlú do prehliadača. K čomu to je? Funkcia Opera Turbo si nájde uplatnenie prioritne pre užívateľov s pomalým, či dátovo obmedzeným pripojením alebo na verejných WiFi sieťach, prípadne pomalých mobilných pripojeniach, pretože niekoľko násobne redukuje prenášane údaje, zakázaním náročných prvkov a redukciou kvality obrázkov.
Podstata funkcie spočíva v tom, že Vám umožní dostať sa k potrebnej informácií, pri pomalom pripojení, rýchlo a bez zbytočných a dátovo náročných objektov.
:: Ako vypadá stránka spracovaná funkciou Opera Turbo?
Text zostáva nedotknutý, pretože kód stránky sa nemení, obrázkom je znížená kvalita (pri viac obrázkoch sa to výrazne prejaví na veľkosti stránky) a flashové objekty nie sú stiahnuté a aktivované (pri množstve reklám sa tu získava najväčšia úspora dát).
Optimalizovaný obrázok poznáte podľa toho, že je akoby rozmazaný a neostrý. Je to spôsobené tzv. stratovou kompresiou, ktorá je prítomná u obrázkov vo formáte JPG a je aplikovaná aj na obrázky vo formáte GIF, ktoré sú konvertované do JPG (GIF neumožňuje redukovať veľkosť znížením kvality).
V prípade, že potrebujete pri zapnutej funkcií Opera Turbo zobraziť určitý obrázok v plnej kvalite, tak stačí naň kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť Zobraziť v pôvodnej kvalite. Samostatne zobrazované obrázky sa nekomprimujú a zobrazia sa v pôvodnej kvalite.
Optimalizovaný flash sa nespustí a skryje sa do tlačidla/ikony Play a v prípade, že ho potrebujete zobraziť, tak kliknutím ho Opera stiahne a zobrazí na stránke.
:: Ako pracovať s Opera Turbo?
Rozhranie na nastavenie režimu práce je umiestnené v ľavom dolnom rohu prehliadača (ikona tachometra) a po kliknutí sa funkcia aktivuje - zelená plocha pod ikonou. Teraz ste funkciu aktivovali a akákoľvek požiadavka (zadanie adresy, vyhľadávanie...) je smerovaná na servery Opery, kde sa ďalej spracuje. Opätovným stlačením ikony sa funkcia deaktivuje.
Informácia o usporených dátach je zobrazovaná číselne (ako násobok) vedľa ikony a je vypočítaná zo skutočnej veľkosti a z veľkosti optimalizovanej stránky, ktorú ste obdržali od serverov Opery. Presnejšie číslo usporených dát sa zobrazí v informačnej bubline, ak presuniete kurzor nad ikonu Opera Turbo.
Do samotného rozhrania funkcie sa dostanete, ak kliknete na malú šípku dole vedľa ikony. Zobrazené rozhranie toho na nastavenie neponúka veľa. Môžete si funkciu zapnúť, vypnúť, či nastaviť automatický režim, kedy sa funkcia aktivuje v prípade, že Opera zistí pomalé spojenie - modrá plocha pod ikonou.
:: 8. Ako preložiť časť stránky, slovo, či celú stránku do slovenčiny?
Ak potrebujete preložiť celú stránku, či jej časť alebo len slovo do slovenčiny, tak máme pre Vás zopár tipov, ako to môžete urobiť. Sú zoradené podľa náročnosti inštalácie a prevádzkovania, ale s rozdielnym konečným výsledkom. Všetky tipy využívajú slovník od Google-translate:
:: Prvým bude preklad pomocou tlačidla. Na to stačí navštíviť stránku GoogleTranslate a pretiahnuť si jazyk, do ktorého si chcete stránku preložiť na ľubovolnú lištu. Teda, uchopte jazyk (u nás to bude asi slovenčina) ľavým tlačidlom a potiahnite s ním mierne dolu. Stlačte a podržte kláves Shift (objaví sa obálka s malým +), ťahajte ho na adresnú lištu (alebo niekde, kde bude po ruke) a uvolnite ľavé tlačidlo a aj kláves Shift.
Ak budete potrebovať preložiť navštívenú stránku, tak len stlačte tlačidlo a za chvíľku sa celá stránka preloží. V prípade, že by ste potrebovali preložiť len časť textu, či slovo, tak ho stačí len označiť a kliknúť na tlačidlo prekladu. Pri podržaní klávesu Shift sa preklad otvorí v novom liste a pri kombinácií Ctrl+Shift sa preklad otvorí na novom liste a pozadí.
:: Druhým je preklad pomocou userJS Google-translate. Pridáte si tlačidlo prekladu niekde na lištu (najprv sa pridá do zložky Tlačidlá a odtiaľ si ju pretiahnite na ľubovolnú lištu) a podľa pokynov na konci stránky si uložíte skript a ak budete potrebovať preklad, tak označíte slovo/vetu a stlačíte tlačidlo. Tento preklad sa Vám zobrazí v plávajúcom okne vedľa označenia.
V prípade, že stlačíte tlačidlo bez označenia, tak sa preloží celá stránka.
:: Tretím je preklad kontextovým menu Opery, ktorý sa zobrazí na pravé kliknutie, po označení slova, či textu. Štandardne tam je aj preklad, ale do jazykov, ktoré nám asi nepomôžu. V našej OperaPortable som toto menu prerobil a okrem prekladu som upravil slovník a encyklopédiu.
Keďže pri slovníku, či encyklopédii je potrebne meniť pre kódovanie aj iný súbor, ako menu.ini, tak Vám ponúkam aspoň upravené menu pre kontextový preklad do slovenčiny. Je potrebné si ho stiahnuť, rozbaliť, uložiť do profilového adresára menu (pravdepodobne: C:\Documents and Settings\uživateľ\Application Data\Opera\Opera\menu\ a C:\Users\užívateľ\AppData\Local\Opera\Opera\menu\ v systéme Windows Vista alebo Windows 7) a následne ho aktivovať pomocou Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Lišty a menu > zvoliť v rámci Nastavenie menu: OperaKontextPreklad > Ok.
Teraz po označení slova alebo vety a kliknutí pravého tlačidla sa zobrazí kontextové menu, kde sa nachádza aj preklad do slovenčiny.
:: 9. Ako si prispôsobím Operu, keď mám pomalý a nevýkonný počítač?
Poznáte to. V práci alebo doma pracujete na staršom počítači, kde akékoľvek Vaše požiadavky sú sprevádzané menením kurzorovej šípky za presýpacie hodiny a taktiež neustálym hrmotom a škrabotom tej veľkej bielej krabice pod nohami, ktorá ma aj vysúvateľný stojanček na kávu (mechanika sa Vám asi pred 6 rokmi "zdochla"). Opera je však okrem internetového prehliadača aj slušný internetový nástroj, ktorý na svoje funkcie a vlastnosti potrebuje aj trošku výpočtového, pamäťového a aj diskového výkonu. V prípade, že ste si Operu obľúbili a chcete ju aj naďalej prevádzkovať na svojom zariadení, tak som pripravil zopár tipov, ako minimalizovať jej náročnosť na spomínané súčasti Vášho zariadenia.
Každý bod prispieva k miernemu zníženiu zaťaženia. V prípade, že danú funkciu chcete aj naďalej využívať, tak jednoducho bod preskočte a urobte zmenu ďalšieho nastavenia.
: 1. Zmeňte si vzhľad Opery za natívny - Shift+F12 > Vzhľad > Pôvodný Windows a zrušte voľbu Povoliť zvláštne efekty > Ok
: 2. Vypnite si akékoľvek náhľady stránok - zadajte do adresného riadku opera:config, stlačte Enter, do vyhľadávacieho políčka zadajte thumb a zobrazia sa Vám len tri riadky nastavenia, kde zrušíte zaškrtnutia:
Use Thumbnails Inside Tabs - je funkcia VisualTabs, ktorá zobrazuje náhľady otvorených stránok
Use Thumbnails in Tab Tooltips - je funkcia, ktorá zobrazí náhľad stránky po prechode myšky cez hlavičku listu
Use Thumbnails in Window Cycle - je funkcia, ktorá zobrazí náhľady stránok pri prepínaní cez Ctrl+Tab
Toto nastavenie uložíte pomocou tlačidla Uložiť a potom reštartujete Operu.
: 3. Vypnite si zobrazovanie a ukladanie ikon stránok - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Prehliadanie > Ikony na stránke: Nezobrazovať ikony > Ok
: 4. Vypnite si plynulý posun - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Prehliadanie > zrušiť Plynulé posúvanie > Ok
: 5. Vypnite si ukladanie obsahu navštívených stránok - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > História a cache >zrušiť Zapamätať si obsah navštívených stránok a prípadne stlačiť ešte tlačidlo Vymazať > Ok
: 6. Zmeňte si veľkosť a nastavenie nastavenie pamäťovej a diskovej cache - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > História a cache > Cache pamäte: zmeňte na hodnotu 60 alebo menej a Cache disku: na hodnotu 10 alebo Bez a prípadne zaškrtnite voľbu Vymazať po zatvorení Opery > Ok
: 7. Vypnite si kontrolu zmien dokumentov - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > História a cache > Kontrola obrázkov a Kontrola dokumentov nastaviť na Nikdy > Ok
: 8. Vypnite si kontrolu pred podvodnými stránkami - Pozor, toto nastavenie meniť len za predpokladu, že pri surfovaní si dávate pozor, kam vkladáte svoje osobné a bankové údaje! - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Zabezpečenie > zrušiť Zapnúť ochranu pred podvodmi > Ok
: 9. Vypnite si vyhľadávanie počítačov v lokálnej sieti - Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Pripojenie > Automatické dokončovanie adries... > zrušiť Hľadať počítač v miestnej sieti > Ok > Ok
: 10. Minimalizujte počet požiadavok na server: Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Pripojenie >hodnoty znížte z predvolených o jeden, maximálne dva stupne na Maximálny počet pripojení na server: a Maximálny počet všetkých spojení: > Ok
: 11. Vymažte si dočasné súbory, dáta a cookies z pamäti - Nástroje > Vymazať súkromné dáta > Rozšírené možnosti > označiť všetko okrem Vymazať heslá všetkých poštových účtov a Vyčistiť správcu hesiel > Vymazať
: 12. Dekomprimujte si hlavnú knižnicu Opery - v našom článku Zrýchlenie Opery I. je okrem popisu, ako na to, priložená vždy aktuálna knižnica pre stabilnú verziu Opery (skontrolujte si vždy verziu buildu).
: 13. Zmena práce s históriou - zadajte/nakopírujte si do adresného riadku opera:config#UserPrefs|HistoryNavigationMode a zmeňte si nastavenie na riadku History Navigation Mode z 1 na 3. Zmenu uložte na konci stránky pomocou tlačidla Uložiť.
: 14. Zmeňte si počet uložených stránok v relácií a v histórií - zadajte/nakopírujte si do adresného riadku opera:config, stlačte Enter a do vyhľadávacieho políčka zadajte lines. Zobrazia sa Vám hodnoty pre:
Max Direct History Lines - počet priamo zadaných adries (zobrazia s Vám keď stlačíte tlačidlo šipky v adresnom riadku - predvolené je 200 zadaných adries)
Max Global History Lines - počet navštívených stránok (predvolené je 1000 stránok)
Max Window History Lines - počet stránok, ktoré sa ukladajú pre históriu otvoreného listu (predvolené je 50 adries pre otvorený list)
TreeView DropDown Max Lines - počet riadkov, ktoré za Vám zobrazia, pri zadávaní adresy do adresného políčka (predvolené je 20 riadkov)
Každú hodnotu je možné znížiť o polovicu, bez postrehnuteľných následkov pri surfovaní a práci. Svoje nastavenia uložíte pomocou tlačidla Uložiť.
: 15. Zakážte si flash alebo zmeňte jeho kvalitu - celkom slušnú zaťaž generujú aj flašové prvky stránky. Ak si ich chcete nechať flash zobrazovať aj naďalej, tak len zmeňte jeho kvalitu pomocou userJS - Low Quality alebo ho úplne zablokujte pomocou userJS - FlashBlocker
Zablokovanie zobrazovania akýkoľvek plugínov (Flash, PDF, WMV...), ale s tlačidlom na ich aktiváciu je možné pomocou interného nastavenia: opera:config#UserPrefs|EnableOnDemandPluginPlaceholder
: 16. Zablokujte nepotrebné skripty stránky - najrýchlejšie zablokujete JavaSkripy (a nielen tie) pomocou skráteného menu F12 alebo len tie nepotrebne, ktoré sú zväčša externé (používajú sa na zisťovanie štatistík a zobrazovanie reklám) pomocou userJS - Block External Scripts
:: 10. Ako pracovať s uloženými záložkami efektívnejšie?
Všetky uložené záložky stránok je možné zobraziť cez základné menu Záložky. Odtiaľto sa dá vybrať a aktivovať vždy len jedna záložka, ktorá sa v predvolenom režime zobrazí v aktuálne otvorenom liste. V prípade, že potrebujete otvárať všetky záložky v novom liste, tak si zmeňte nastavenie v Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Listy > zrušiť označenie Otvoriť odkazy, adresy a záložky do aktuálneho listu > Ok.
Existujú však aj univerzálnejšie skratky. Keď pri kliknutí na internetový odkaz alebo záložku podržíte klávesu Shift, tak sa Vám otvorí v novom liste a pri podržaní kláves Ctrl+Shift, tak sa otvorí v novom okne, na pozadí.
V prípade, ak potrebujete otvárať viac záložiek naraz, či rovno celú zložku so záložkami, tak na to je najlepšie použiť bočný panel Záložky. Tu si vykonáte špecifický výber a pomocou kontextu, spôsobom drag&drop alebo spomínanými klávesovými skratkami si otvoríte spomínaný výber,
Bočný panel Záložky je pravá ruka prehliadača Opera, pretože záložky z neho sa okrem otvárania dajú aj kompletne spravovať a zobrazovať. Chcete si ich usporiadať podľa seba alebo podľa abecedy, popisu, aliasu, dátumu uloženia, či poslednej návštevy? Všetko je to možné pomocou tlačidla Zobraziť.
Odtiaľto sa je možné jednoducho zazáložkovať všetky otvorené stránky, ukladať ich do zložiek, pridávať grafické oddeľovače alebo ich importovať, či exportovať.
Zazáložkovať stránku môžete jednoduchým pretiahnutím ikony stránky (favicony) z adresného políčka do panelu Záložiek, či pomocou pravého kliknutia a voľby Pridať stránku do záložiek (rovnaká voľba sa nachádza aj menu Záložky) alebo to vykonať pomocou skratky Ctrl+D.
Každá záložka má v Opere okrem adresy, titulku a popisu, ktorý sa zväčša stiahne zo stránky, aj možnosť priradiť alias (skratka stránky) alebo si určiť, či sa zobrazí v bočnom panely, či v osobnej lište (pravý klik na záložke a Vlastnosti).
V prípade, že ste "rozbehnutý" pri práci s klávesnicou alebo pracujete v režime Celá obrazovka (skratka F11) a chcete si otvoriť novú stránku, tak stačí stlačiť skratku F2 a privoláte si adresný riadok.
V prípade, že používate alias svojich obľúbených stránok, tak klávesovou skratkou Shift+F2 privoláte špeciálne políčko pre alias (nazvané ako Turbo-Nickname recovery system), kde stačí zadať pár písmen aliasu a Opera automaticky vyhľadá a zobrazí požadovanú stránku. Ak vytvoríte alias pre zložku so záložkami, tak je možné zadaním jedného aliasu otvoriť všetky stránky v danej zložke.
:: 11. Ako pracovať s listami stránok efektívnejšie?
V Opere 10 je práca s listami znova o niečo príjemnejšia. Postarala sa o to funkcia náhľadov listov na lište - Visual Tabs. V prípade, že si chcete urobiť prehľad všetkých otvorených stránok, tak stačí, ak vykonáte dvojklik na rozhraní Lišty listov a Lišty pre adresu (v strede sa nachádza znak ... ) a zobrazia sa Vám spomínané náhľady otvorených stránok. Opätovným dvojklikom sa náhľady zatvoria.
V prípade, že Vám nevyhovuje výška náhľadov, tak je ju možné prispôsobiť ťahaním za spomínané rozhranie (teda, žiaden dvojklik).
Vypnutie alebo prípadne zapnutie tejto funkcie sa vykonáva pravým kliknutím v Lište listov > Prispôsobiť > zrušiť: Povoliť náhľad stránky v lište listov
Ďalšou novinkou je možnosť si určiť umiestnenie Lišty listov vpravo, vľavo, hore a dolu, pomocou pravého kliknutia v Lište listov > Umiestnenie lišty listov. Doteraz ste museli na túto zmenu ísť do nastavenia Vzhľad > zložka Lišty.
Klasické horné zobrazenie Lišty listov je určené pre užívateľov, ktorí nemávajú otvorených veľa listov a tak nestrácajú nad nimi prehľad. Umiestnenie lišty vpravo alebo vľavo je výhodné pre tých, ktorí mávajú otvorených viac listov a potrebujú mať ucelenejší prehľad. Ak si vypnete náhľady, je možne si čiastočne celú šírku Lišty listov prispôsobiť. Posledné, dolné umiestnenie lišty sa zdá asi najviac netypické, ale jeho výhoda spočíva v tom, že máte najkratší možný prístup k systémovej lište (v podstate je kúsok nad ňou) a tak umožňuje ten najrýchlejší spôsob práce s bežiacimi programami a internetom.
Už keď hovoríme o prispôsobení si Lišty listov, tak nesmieme zabudnúť na ich spôsob zobrazenia, ak sa lišta zaplní. Predvolene sa listy pri väčšom množstve začnú zmenšovať a v prípade, že ich chcete mať stále v rovnakej veľkosti, tak kliknite na lištu pravým tlačidlom a zvoľte Prispôsobiť > Vzhľad... > záložka Lišty > Zalamovanie: a voľba Zalamovať do viac riadkov alebo Zobrazovať rozširovač menu > Ok
Ak kliknete pravým tlačidlom na ľubovolný list, tak jeho kontexte nájdete tam zopár zaujímavých vlastností:
: Duplikovať list - slúži na skopírovanie celého listu aj s jeho históriou do nového listu.
: Vytvoriť list z odkazu - slúži na vytvorenie nového listu, kam sa Vám budú automaticky otvárať všetky odkazy z aktuálneho listu.
: Zamknúť list - zamknutie listu ako prevencia jeho neplánovaného zatvorenia
: Usporiadať - zmena zobrazenia všetkých listov. Zobrazenie v kaskáde alebo v dlaždiciach, napríklad pre porovnávanie obsahov, či zobrazenie hudobného videa, akordov a textu.
Nezabudnite ešte na pravý klik priamo na stránke, kde sa nachádza okrem iného aj voľba Načítať stránku v intervale, kde je možne nastaviť čas jej opätovného načítania (Refresh) v prípade, že potrebujete sledovať jej zmenu.
Keď sa pôjdeme pozrieť do nastavenia cez Ctrl+F12 > Rozšírené voľby > Listy, tak tam nájdeme zopár ďalších zaujímavých nastavení a volieb:
: Prepínanie listov s Ctrl+Tab - určujete si, v akom poradí sa Vám budú zobrazovať listy pri prepínaní. Teda, či podľa poradia na lište alebo podla ich histórie použitia.
: Po zatvorení listu - vyberáte si, ktorý list Opera zobrazí, ak zatvoríte aktívny list (každý prehliadač to má inak).
: Otvoriť list vedľa aktívneho - v prípade, že potrebujete mať poriadok na lište a chcete aby stránky s rovnakou tematikou boli vždy pri sebe.
> Ďalšie nastavenie listov... >
: Minimalizovať list po kliknutí - výborná voľba napríklad pre tých, ktorí skáču po listoch a potom hľadajú, kde mali rozčítanú stránku. Jednoducho kliknete na iný list a keď si chcete zobraziť prechádzajúci aktívny list, tak naň kliknete znova. Takto je možne zobrazovať dva ľubovolné listy na jeden klik a bez pohnutia myšky.
: Zobraziť krížik pre zatvorenie na každom liste - ak viete otvárať a zatvárať listy pomocou stredného tlačidla, tak nielenže sa nemusíte triafať na zatváracie krížiky, ale ich odstránením ušetríte trochu miesta na Lište listov. Každý aktívny list bude mať jednotné umiestnenie rozhrania (vpravo hore) pre minimalizáciu, maximalizáciu a zatvorenie.
::Poznámka na záver:
Nezabudnite pri problémovej práci s Operou, či pri potrebe nainštalovať ľubovolný plugin na zobrazenie obsahu stránky, navštíviť náš: FAQ: Často kladené otázky o Opere