Prehliadač Opera ponúka svojím užívateľom množstvo nastavení a funkcií už v samotnej inštalácií, ktorými sme vás zoznámili v letmom prehľade, či neskôr pomocou niekoľkých zbierok tipov a trikov . Avšak veľmi obľúbený sa na našej/vašej stránke stal aj článok o užívateľských javaskriptoch, ktoré pridávali, či zlepšovali funkčnosť prehliadača na niektorých stránkach, prípadne globálne menil, či pridával nové funkcie.
Dnes sa však pozrieme na pár funkčných a zaujímavých rozšírení o ktoré sa dá rozšíriť Opera od verzie 11. Centrálny repozitár Opery presiahol hodnotu 500 kúskov a tak je z čoho vyberať. My sme na zahriatie vybrali tucet kúskov, vy si môžete aj viac...
Na úvod si povieme niečo o rozšíreniach a spôsobe ich inštalácie. Rozšírenia prišli do Opery vo verzii 11.0 a tým doplnili a zjednotili časť možných spôsobov rozšírenia prehliadača (dostupné boli dovtedy upraviteľné kontexty, skratky, štýly, skripty, tlačidla a menu). Jedná sa teda o malé balíčky (koncovka .OEX) tvorené popisným XML súborom a podľa funkčnosti ďalej javaskriptom, štýlom, HTML kódom a obrázkami pre ikony a rozhranie.
Ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Stačí kliknúť, či objaviť OEX súbor a Opera sa automaticky spýta, či chcete rozšírenie nainštalovať. Inštalačné okno ešte obsahuje dve voľby, kde si určíte, či sa má rozšírenie spúšťať aj na zabezpečených stránkach alebo na súkromných listoch. Po inštalácii a opätovnom načítaní stránok by malo rozšírenie bežať tak, ako to bolo určené v jeho popise.
Správa nainštalovaných rozšírení prebieha na samostatnom liste, ktoré vyvoláte skratkou Ctrl + Shift + E, prípadne ho dosiahnete priamo z menu. Tu je možné rozšírenia zakázať, povoliť, odinštalovať, aktualizovať a prípadne upraviť jeho nastavenie. Niektoré rozšírenia obsahujú vlastné stránky s nastavením a majú aj svoju ikonu na lište a niektoré sú tak jednoduché, že pracujú ihneď, bez možnosti ďalších nastavení, či rýchlej dostupnosti cez ich ikonu.
Ak má nejaké rozšírenie svoju ikonu v lište, tak pravým kliknutím máte k dispozícii rýchlu správu daného rozšírenia. Môžete ho rýchlo deaktivovať (v prípade, že sa stránky chovajú po nainštalovaní inak), či úplne odinštalovať. Taktiež je tam aj prístup na list s rozšíreniami.
SimilarWeb - jednoduché a pritom zaujímavé rozšírenie, ktoré vám po návšteve stránky vyhľadá a ponúkne podobné stránky k tej, ktorú momentálne prezeráte. Rozšírenie nemá možnosť nastavenia, ale zobrazuje svoju ikonu v panely s počtom nájdených stránok a po kliknutí sa zobrazí ich zoznam aj s náhľadmi. Ak by počet nebol dostatočný je možné kliknutím na More results... zobraziť ešte viac výsledkov. Ale to už v novom liste.
FaviconChanger - zaujímavé rozšírenie pre tých, ktorí by si radi priradili k stránke rýchleho prístupu vybraný obrázok. Rozšírenie umožňuje vybrať obrázok priamo zo stránky, prípadne z lokálneho disku a priradiť ho ako ikonu stránky, prípade logo do rýchleho prístupu. Samozrejme, všetko musí mať nejaké proporcie a veľkosť a o nevhodnosti vás rozšírenie upozorní informačným oknom. V nastaveniach rozšírenia je prehľadný zoznam stránok s adresami s možnosťou vykonať zmeny, prípadne nastavenie exportovať, či importovať. Alternatívou rozšírenia je ForceSpeedDialLogos, kde sú už vzorové definície obrázkov niektorých stránok.
CleanPages - výborné rozšírenie pre tých, ktorí obľubujú pohodlné čítanie dlhších článkov bez otravných okrás a zbytočností okolo. Jednoducho si zobrazte stránku a kliknite na ikonu. Rozšírenie sa postará, aby sa všetko zbytočné odstránilo a zostal len text, prípadne ilustračný obrázok. Na ľavej strane sú dostupné tri ikony, kde prvá načíta stránku v pôvodnom zobrazení, druhá ju vytlačí a tretia pošle odkaz pomocou pošty. V nastaveniach si môžete nastaviť štýl, fonty a odseky, ako sa stránka bude zobrazovať.
Image Autosizer - ak pracujete na internete so samostatnými obrázkami, iste sa bude hodiť aj toto rozšírenie. Kliknutím dokáže prispôsobovať proporciám obrazovky, prípade zobraziť pôvodnú veľkosť. V predvolenom nastavení síce funguje rovnako ako Opera od verzie 11.1x, ale toto chovanie je možne zmeniť. V nastaveniach je možné si vybrať farbu pozadia, prípadne pozmeniť chovanie. Rozšírenie v stavovom riadku zobrazuje proporcie obrázku s aktuálnym stavom zobrazenia. Alternatívou rozšírenia je rovnako výborný Make It So, ktorému sme sa rovnako venovali v Tipoch a trikoch pre Operu 11.10. Zaujímavý je pre animácie škáľovania obrázkov.
Tab valult - veľmi efektné a funkčné rozšírenie, ktoré nahradzuje rýchle záložkovanie stránok pre neskoršiu návštevu. Rozšírenie umožňuje uložiť aktuálnu stránku do akéhosi trezoru, z ktorého dá sa neskor zobraziť, prípadne zostúpiť do skupiny podobných stránok alebo aj vymazať. Nastavenie rozšírenia je bohaté a umožňuje nastaviť nielen informačnú ikonu rozšírenia, kde sa zobrazuje počet uložených stránok, ale aj správanie sa odkazov po kliknutí. Jednoduchšou alternatívou tohto mnohokrát oceneného rozšírenia je To-Read sites.
Translator - jednoduchosť a funkčnosť nadovšetko. Rozšírení na preklad stránok je v centrálnom repozitári dosť, ale len jedno funguje tak ako si to predstavujeme. Stačí mu, aby ste si len označili slovo alebo text a klikli na ikonu rozšírenia. Zobrazí sa políčko s pôvodným textom a pod nim preklad. Prekladač umožňuje použiť štyri rozdielne slovníky (Google, Bing, Promt a Pragma), prípadne si ho vyvolať na rýchly preklad zadaných reťazcov. Spomínané alternatívy: In-place translator, PageTranslator, Inline translator, Translate a HyperTranslate.
Weather Forecast - mať aktuálne počasie s teplotou v lište môže byť užitočné najmä pre tích, ktorí sedia za počítačom v tmavej miestnosti bez okien. Rozšírenie umožňuje v ikonke sledovať počasie pre nastavenú oblasť, prípadne viac miest, s možnosťou zobraziť predpoveď na ďalšie dva dni. Bonusom je informácia o východe a západe slnka. Dáta sa čerpajú zo stránky Yahoo wheater.
FastestTube - YouTube Video Downloader - jednoduché rozšírenie na stiahnutie videií zo stránky YouTube. Po nainštalovaní rozšírenia sa pod videami na stránke zobrazí ikona Download, ktorá po rozkliknutí umožní stiahnuť video v zvolenom formáte. Alternatívou k tomuto rozšíreniu je komplexný ExtendTube, ktorý umožňuje funkčne a opticky prestavať stránku YouTube.
Swiss Knife - švajčiarsky nožík funkcií, ktorý umožňuje načítavať zabezpečené verzie stránok pre YouTube, Google, Facebook, Twitter, DropBox, Hotmail, či Wikipedia. Interne zobrazuje PDF, DOC, XLS, ODS, RTF, PPS a ďalšie dokumenty, bez inštalácií externých programov a to pomocou Google Doc alebo Zoho viewer. Ak by ste požadovali len čisto funkčnosť otvárania DOC, PPT a PDF súborov, tak existuje aj jednoduchý Documents preview alebo viac-formátový gPDF, prípadne Google Docs Viewer. Pre načítanie zabezpečených stránok je samostatné rozšírenie Redirect to HTTPS.
Autocomplete - komu chýba doplňovanie už zadaných výrazov do políčka, tak isto ho poteší toto rozšírenie. Farebne zvýrazňuje input políčko a ak bol pretým doň zadaný výraz, tak ho ponúkne v rolovacom zozname s možnosťou neplatné reťazce vymazať. Ak stránka obsahuje vyhľadávanie pomocou Google, Bing, Yahoo, či Wikipedia, tak sa bude vykonávať aj napovedanie výrazu. V nastavení rozšírenia je možné určiť poradie výrazov, ich zdieľanie medzi stránkami, farbu, či veľkosť zoznamu a doménami, prípadne si pridať ďalšie vyhľadávacie servery, pre napovedanie.
WOT - je skvelý nástroj pre tých, ktorí sa boja o svoju bezpečnosť. Web Of Trust (v preklade: Dôverná stránka) jednoduchou a prehľadnou formou označuje dôveryhodné a nebezpečné stránky na internete. Farbou indikačného krúžka, ktorá ma 5 farebných odtieňov (dostupné je nastavenie aj pre farboslepých) rýchlo zistíte o aký druh stránky sa jedná, po kliknutí sa zobrazia ďalšie hodnoty, ktoré zohľadňujú Dôveryhodnosť, Spoľahlivosť poskytovateľa, Ochrana osobných dát a Bezpečnosť detí. Rozšírenie spolupracuje s niektorými vyhľadávacími servermi a poskytuje informáciu priamo u vyhľadaných odkazov.
Opera AdBlock - na záver si nechávame niečo, čo môžu používať užívatelia, ktorí sa na internete vedia pohybovať a rozumejú spôsobe a dôsledku blokovania reklamných a štatistických prvkov na stránke. Z množstva dostupných možností blokovania sme vybrali tohto zástupcu v podobe rozšírenia. V nastavení je možné si označiť a stiahnuť ďalšie zadefinované filtre, zablokovať Google reklamy, Facebook pluginy, štatistiky, či sledovacie stránky. Opera AdBlock umožňuje stiahnuť aj filtre určené pre rovnomenné rozšírenie v prehliadačoch Firefox, či Chrome, ale s tým, že to môže mať nepriaznivý vplyv na výkon slabších počítačov. Na rýchlu deaktiváciu a aktiváciu doporučujeme zapnúť ikonu do lišty.
Alternatív je viac, ale ich správa je náročnejšia než u tohto rozšírenia. Spomeňme aspoň NoAds Multilingual, ktorý blokuje aj elementy stránok alebo NotScripts, ktorý sa špecializuje hlavne na skripty, rovnako ako External Scripts.
Samozrejme, v repozitári sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé rozšírenia, ale tie nemusia už zaujímať každého. Napríklad je tam čistič Facebooku - Facebook Purity, taktiež = Snap Links na označovanie viac odkazov na stránke, prípadne - Persistent Text pre uchovávanie dát z textových polí pre prípadnú obnovu po nečakanom páde prehliadača. Ďalej môžeme spomenúť šikovný skracovač odkazov - Shorten URL, rozbaľovač odkazov - Unshorten, "vlajočkovač" - Flag Button, merač klikov a všakovakých štatistík užívateľa - Browsing Stats, nejakú virtuálnu klávesnicu - Virtual Keyboard, alebo "srandičku" v podobe Kick Ass, ktorou môžete zdemolovať aktuálnu stránku.
Používate nejaké iné rozšírenie? Napíšte nám do komentárov a nezabudnite pridať aj krátky popis toho, na čo slúžia a ako sa používajú. Možno inšpirujete aj iných.
- cvm
- Články a návody
- Návštevy: 16028