Zostavili sme teda tri jednoduché a jasné kategórie najlepších rozšírení, ktoré musíte v Rýchlom prístupe mať.
:: Koľko je hodín a koľkáteho je?
Friendly clock - digitálne hodinky, kde základom je mať prehľad o čase a keď je to potrebné, tak aj o aktuálnom dátume. Jednu alebo obe podmienky hravo splní toto rozšírenie. V jeho nastaveniach je možné si vybrať farbu písma a podkladu, či vrhanie tieňu pod písmom a to je všetko. Informačná hodnota splnená.
Analog clock - analógové hodinky, pre tých, ktorí radšej určujú čas podľa ručičiek. Tentoraz s bohatými možnosťami nastavení, ako napríklad štýlu ciferníka, ručičiek a dokonca aj s podporou exportu a importu. Na druhú stranu, v jednoduchej forme, ale s veľkým výberom "funky" ciferníkov existuje - Friedly analog clock.
oClock - veľmi elegantne preklápacie hodiny známe z mobilných telefónov. Bohaté možnosti nastavenia farby podkladu, formátu hodín, zobrazovanie mesačnej fázy a odkazu stránky po kliknutí. Podobnou variáciou nápadu sme sa zaoberali pred rokom, keď ešte Opera nepodporovala rozšírenia alebo existuje podobné rozšírenie, ale s trochu divokejším dizajnom - XiN Clock.
Cal endar - jednoduchý a elegantný kalendár s vyznačením aktuálneho dátumu. Svojím nastavením veľmi nevyniká a tak je možné si nastaviť len veľkosť a farbu pozadia. Pokiaľ by ste radi radšej sledovali v dlaždici obsah vášho Google kalendára, tak na to sú dve rozšírenia. Prvým je gCalToday na zobrazenie dnešných udalosti a druhým je Google Calendar. Prípadne, môžete oceniť aj odpočítavač zadaného dátumu - SD countdown
Mini Qlock - je vraj až o 500 dolárov lacnejšia náhrada skutočných tzv. približných hodín - QClockTwo. Ich nastavenie, prípade lokalizáciu budete márne hľadať, ale za to originalita, tak ta je tu veľmi ľahko dostupná. Rovnako zaujímavé sú aj binárne hodiny, ale tie sú určené pre počítačových geekov, ktorí z nich dokážu určiť čas pri sekundovom pohľade na ich hodnoty.
:: Sociálne siete naše každodenné
Facebook preview - náš prehľad začneme populárnou sieťou Facebook. Toto rozšírenie jednoduchou notifikačnou formou informuje užívateľa o počte ľudí čakajúcich na priateľstvo, počte neprečítaných správ a upozornení. V nastavení toho veľa nenájdete, len zmenu farby písma a podkladu, veľkosti loga a spôsobe zobrazenia, avšak určite notorickým užívateľom bude aspoň trošku nápomocné.
Google+ Notif - postupne sa rozrastajúcou konkurenciou Facebooku je nová sieť Google+. Rozšírenie poskytuje jednoduchý náhľad na dianie vo vašom konte. V nastaveniach je možne si vybrať potrebné konto, ak ich vlastníte viac, upraviť štýl zobrazenia, či veľkosť písma a nastaviť obnovovanie náhľadu. Keďže pracujeme so službami Google, nie je na zahodenie ani náhľad do poštového konta pomocou - Gmail on Speed dial
Timeline - je rozšírenie, pre zmenu určené pre ľudí so závislosťou na sieť Twitter. Ponúka jednoduchý pohľad na aktuálne správy konta. Rozšírenie sa pre svoju prvotnú inicializáciu potrebuje spárovať s vaším kontom a po zaslaní PINu začne pracovať, tak ako bol určený jeho osud pri programovaní. V nastaveniach nájdete len čas obnovy a rozpojenie komunikácie medzi rozšírením a kontom Twitteru.
Live news feed - ak nepatríte ani do jednej z troch menovaných skupín, tak tu ešte pre vás máme zobrazovač RSS správ. Máte na výber, či si vyberiete správy z implementovaných zdrojov, ako BBC news, Slahdot, Wired, Engaget, či Reuters alebo dáte prednosť vlastným RSS odberom. Rozšírenie umožňuje nastaviť počet zobrazených stránok a ich čas zobrazenia. Rovnako, ak chcete získať prehľad na dianí vo vašom obľúbenom fóre, tak na to poslúži trošku komplexnejší - Forum Updates. Efektne dokáže informovať o novinkách, súkromných správach a správach čakajúcich na schválenie.
:: Drobnosti na potešenie oka a zaplnenie priestoru
Photo tagger - je výborné rozšírenie pre tých, ktorí prelietavajú stovky galérií denne a hľadajú zaujímave obrázky. Rozšírenie funguje ako také jednoduché skladisko a galéeria obrázkov, ktoré nájdete a nechce sa vám ich ešte ukladať na disk. Po inštalácií len prechádzate internetom a keď sa vám nejaký obrázok zapáči, tak prejdete kurzorom cezeň a v rohu sa objaví malá hviezdička. Po kliknutí sa automaticky nahrá do skladiska, kde je dostupný na prehliadanie, uloženie, či vymazanie.
IcoLog - je vtipná "geekovská vychytávka", ktorá efektne zobrazuje ikony webstránok, ktoré ste navštívili. Pridáva k tomu číselnú informáciu koľkokrát to bolo a možnosť navštíviť poslednú zatvorenú/navštívenú stránku po kliknutí. A to nie je všetko. Ikony stránok radí chronologicky za seba a mení ich veľkosti podľa toho, koľko krát ste stránku navštívili. Samozrejme, ma to ešte nejaké muchy, ale priznajme si to, vyzerá to efektne.
The Weather - čo by to bol za Rýchly prístup, keby v ňom chýbala predpoveď počasia. Toto rozšírenie naviac vypadá veľmi pekne, i keď nastavenie vašej lokality prebieha cez Nórske stránky s počasím. Nemenej atraktívna je aj predpoveď počasia - Gismeteo weather forecast, ktorá však umožňuje spomínaný výber lokácie priamo v nastavení rozšírenia. Obe však zobrazujú peknú grafickú ikonu, teplotu, jej predpoveď a druhá spomínaná aj vlhkosť a tlak vzduchu.
A to je všetko z nášho krátkeho výberu. Ak používate iné zaujímavé rozšírenie pre Rýchly prístup, tak sa s nami o ne podeľte v diskusií pod článkom. Prednosť majú u nás však tie, ktoré sa ešte nedostali do centrálneho repozitáru Opery a sú zaujímavé.