Ako je to možné? Odpoveďou je ruský Yandex browser...
Yandex browser, ktorého prvá verzia uzrela svetlo sveta pred pol rokom, beží na rozhraní Chromium s WebKit jadrom, ktorú bude používať aj nová Opera. Poviete si, veď to nie je nič nové, takých prehliadačov sú už desiatky, ale Yandex je predsa-len trošku iný.
V prvom rade si povedzme, čo to ten Yandex vlastne znamená. Yandex je jeden z najväčších vyhľadávačov v Rusku (niečo ako Google v globále) a ponúka svoju verziu internetového prehliadača. No a tento prehliadač má s Operou niečo spoločné...
Import z Opery bol ponúknutý ihneď po inštalácií a v nastavení je možné presnejšie špecifikovať veci, ktoré chceme a ktoré nie.
Nielenže pri inštalácií dokáže korektne importovať históriu navštívených stránok, cookies, záložky, niektoré nastavenia a vyhľadávače z Opery, ale má zabudovanú aj známu Opera Turbo funkciu pre pomalé a dátovo obmedzené pripojenia.
Pri kliknutí na nový list sa zobrazí konfigurovateľný a veľmi jednoduchý rýchly prístup s možnosťou vlastnej úpravy, či zoznam navštívených záložiek, histórie alebo zatvorených listov. Pri zadávaní adresy alebo reťazca je možné si jednoducho prepnúť vyhľadávajúci mechanizmus (zrejme, ako prvé si nahradíte Yandex za Google).
Yandex browser s elegantným rýchlym prístupom, jednoduchým rozhraním a s aktivovaným Turbo režimom.
A to je vlastne všetko. Ostatné veci je možné doplniť cez rozšírenia alebo aktivovať v pokročilých voľbách. Tu však budeme narážať na základný problém WebKit prehliadačov. Prehliadač sa vždy tvári jednoducho, ale v skutočnosti sa rozlezie kade-tade po disku, kde zaberie viac ako 200 MB bez toho, aby ste s ním začali pracovať.
A v pamäti to nie je tiež žiadna sláva. Každý list, či každé rozšírenie má svoj vlastný proces s alokovanou pamäťou, čo môže spôsobovať problémy na starších systémoch alebo na starších počítačoch...
Pevne však veríme, že vývojári z Opery zužitkujú svoje dlhoročné skúsenosti s tvorbou jedného z najmenších, pritom funkčne najbohatších prehliadačov na trhu a urobia riadny poriadok v samotnom kóde Chromia. S takou jednoduchou možnosťou si aspoň určiť miesto, či typ inštalácie...
Dovtedy si môžete skúšať, či vám bude prehliadanie na novom jadre vyhovovať a to aj vďaka prehliadaču Yandex.