Možno to poznáte, máte dobré jazykové schopnosti, ale sem tam na internete potrebujete pomôcť s prekladom slovíčka alebo celej stránky. Prípadne je to opačne a potrebujete s prekladom pomáhať tam, kde je to ešte možné. Preto vždy štartujete samostatný list, kde do stránky Google Translate kopírujete svoje požiadavky a snažíte sa pochopiť preloženému textu. V tomto nám výrazne pomôžu rozšírenia.
:: Začnime slušným a pritom jednoduchým rozšírením, ktorý má názov - Translator. Aj napriek tomu, že v našom výbere sme ho umiestnili na začiatok, nejedná sa o žiadne obyčajné rozšírenie. Jeho obrovskou výhodou je, že môžete mať prekladač neustále po ruke a zadávať si výrazy na preklad aj na internej stránke rýchleho prístupu, či na stránke, ktorá preklad nepotrebuje.
Po inštalácií sa objaví jeho ikona v adresnom riadku a ihneď je pripravené na preklad označených, či napísaných slov alebo celej stránky cez predvolený Google Translate. Zo stránky do prekladača dostanete reťazec len označením, kedy ikona rozšírenia zožltne a po kliknutí sa dozviete, čo v preklade znamená.
Rozšírenie Translate má neustále pripravené svoje rozhranie pre okamžitý preklad označeného slova alebo celej stránky.
Vo svojom okne prekladač ponúka výber jazykov na preklad, smer prekladu, samotnú editáciu slov a viet, ale aj zmenu samotného prekladača. I keď sa to nezdá, tak rozšírenie ponúka ďalších 11 slovníkov a to nielen prekladu, ale aj slangových slov (Microsoft, Yandex, Babylon, či Urban dictionary).
Samozrejmosťou je možnosť si uloženia preložených slov, zapamätať si prekladové dvojice a keď je stránka doslova španielska dedina, tak aj preklad celej stránky. V nastaveniach si môžete upraviť správanie rozšírenia, vzhľad, písmo, odobrať slovníky alebo aktivovať automatický preklad cudzích stránok. Rozšírenie ponúka svoje rozhranie aj do bočného panela rozšírení, kde však nefunguje automatický preklad označených slov na stránke.
:: Poznámka: Odporúčame vypnúť v rozšírení položku - Use background process (require browser restart), pretože niektoré anti-vírusové programy môžu hlásiť problémy.
:: V prípade, že by ste potrebovali jednoduchší a funkčný prekladač slov a viet, bez zložitých nastavení, tak potom odporúčame - Ddict. Rozšírenie vie prekladať označený reťazec priamo na stránke do bublinky a rovnako má aj svoje rozhranie na zadávanie vlastných slov na preklad.
Rozšírenie Ddict je krásne jednoduché a pritom ponúka zaujímavé funkcie.
Preklad sa vykoná buď dvojklikom na slove alebo označením vety a kliknutím na plávajúcu ikonu rozšírenia, či stlačením klávesy - Shift. V nastaveniach je možné vypnúť automatické čítanie slov a aj dezaktivovať spomínané spôsoby prekladu.
Zaujímavý je aj spôsob prekladu, kedy označíte slovo, či vetu a v kontextovej ponuke (pravý klik na stránke) kliknete na voľbu - D Translate. Vtedy sa preklad objaví v bublinke v pravej hornej časti prehliadača a máte ho tak neustále pred očami.
:: No a na záver si dáme kombináciu oboch predošlých rozšírení. Dokonca sú dostupné v dvoch rovnakých vyhotoveniach. ale rozšírenie - Google Translate využíva len slovníky od Google a rozšírenie - ImTranslator aj iné slovníky a prekladače (Microsoft Bing, Yandex...), takže je len na Vás, po ktorom siahnete.
Použitie je po inštalácií znova jednoduché. Rozšírenie reaguje na označené slova a po kliknutí na plávajúcu ikonu ponúkne preklad v plávajúcom okne, taktiež sa automaticky skopíruje do rozhrania rozšírenia, kde je možné s prekladom rôzne pracovať, spätne prekladať a preklady aj ukladať.
Výborná je možnosť Inline prekladu, kedy je možné označiť celý blok textu a cez pravý klik na stránke a voľbe Google Translate > Inline translator: Translate to Slovak sa označený blok preloží do požadovaného jazyka. V nastaveniach si môžete zmeniť, či tam má ostať aj pôvodný text a akou farbou bude preklad vyznačený.
Rozšírenie Google Translate alebo ImTranslator ponúka Inline preklad označeného bloku textu ale aj plávajúce okno.
Rozšírenie je lokalizované aj do českého jazyka, ponúka ukladať históriu prekladov, individuálne nastavenie pre bublinkový, Inline, či celostránkový preklad, tmavú tému alebo zmenu veľkosť písma a vypočuť si hlasový preklad. Svoje rozhranie dokáže zobraziť aj v samostatnom okne prehliadača, takže môže byť dostupné aj pre iné programy v systéme.
:: Ak by ste požadovali od prekladača trošku modernejšie rozhranie, ale podobné funkcie, ako sme spomínali, tak slušné hodnotenie má aj prekladač - Mate Translate. Rozšírenie ponúka rovnako automatický preklad slova po dvoj-klinutí alebo označených viet po kliknutí na plávajúcu ikonu, množstvo nastavení a aj samostatné okno na preklad zadaných reťazcov.
Rozšírenie Mate Translate ponúka modernejšie rozhranie a bublinkové preklady aj so slovnými alternatívami.
Rozšíreniu nechýba história prekladov, klávesové skratky, úprava veľkosti plávajúceho okna a dokonca aj synchronizácia medzi zariadeniami, či tmavý režim zobrazenia. Niektoré nastavenia sú však súčasťou platenej PRO verzie, na čo Vás rozšírenie upozorní.
A to už je záver zoznamu zaujímavých rozšírení pre preklad stránok v prehliadači Opera. Môžete si teda vybrať medzi jednoduchými, či komplexnými riešeniami alebo si nájsť na stránke rozšírení pre prehliadač Opera svojho favorita, ktorého sme tu nespomenuli. Nesmieme však zabudnúť pripomenúť, že prehliadač Opera má jednú zaujímavú "vychytávku" (dedičstvo z klasickej verzie) a to, že dokážete si označiť slová aj v aktívnom odkaze a tým si ho dokážete preložiť dokonca po slovách. To iné prehliadače ešte nedokážu...