Po dlhšej prestávke si predstavíme rozšírenie do prehliadača Opera, ktoré slúži na reverzné vyhľadávanie obrázkov. Táto funkcionalita sa používa vtedy, keď potrebujete nájsť zdroj obrázku, jeho lepšie rozlíšenie, prípadne niečo k nemu podobné alebo sa chcete dozvedieť, kde všade bol použitý. Takým priekopníkom vo vyhľadávaní obrázkov je služba TinEye a neskôr sa to naučili aj veľké vyhľadávače.
:: Prvým rozšírením, ktorému sa budeme venovať, je - Image Reverse Search, ktoré umožňuje vyhľadávať obrázky cez servery Google, TinyEye, Yandex, Bing, či Baidu alebo cez exotickejšie vyhľadávače, ako napríklad anime vyhľadávač IQDB. Nastavenie rozšírenia si umožňuje vybrať, ktoré vyhľadávače budete používať a ktoré nie, ďalej je možné upraviť ich webové adresy, prípadne si pridať vlastné. Nechýba možnosť si vybrať, kam sa budú výsledky hľadaní otvárať, či sa otvoria všetky hľadania alebo si vyberiete, ktorú službu na daný obrázok použijete.
Na ľubovoľnom obrázku je možné zavolať rozšírenie cez pravý klik - Reverse Image Search a vybrať si vyhľadávač.
:: Druhé rozšírenie, ktoré si predstavíme, je - Search by Image, ktoré ponúka vyhľadávanie obrázku na viac ako 30 vyhľadávacích stránkach. Naviac, umožňuje si nastaviť vyhľadávanie obrázku len z jeho webovej adresy alebo si spraviť výrez len z časti a ten zaslať ďalej. Taktiež si môžete zadefinovať spôsob vyhľadávania cez kontextové menu alebo cez ikonu rozšírenia na lište prehliadača. Nechýba ani výber, kam sa budú výsledky otvárať.
Rozšírenie - Search by Image umožňuje vytvoriť si výrez z hľadaného obrázku a zaslať ho do vyhľadávačov.
:: Poznámka: Výber svojho obľúbeného servera pre vyhľadávanie, nie je len vecou vlastných preferencií, ale medzi jednotlivými servermi je vo výsledkoch značný rozdiel. Môže sa stať, že napríklad Google nevyhľadá nielen rozdielne veľkosti hľadaného obrázku, ale mýliť sa bude aj v ponúknutých variáciách, pritom taký Yandex ponúkne na výber množstvo rozlíšení, zdrojov a aj variácií, pritom ešte môžete pracovať s kľúčovými bodmi obrázku alebo si z neho spraviť výrez, či upraviť zobrazené podobnosti a to zadaním kľúčových textových reťazcov, na ktoré by sa mal server pri zobrazení zamerať. Túto vlastnosť mal kedysi aj Google, ale záhadne sa mu pokazila, pretože, ak zle odhadne, čo sa na obrázku nachádza, tak je problematické mu tento kľúčový výraz zmeniť, aby ponúkol iné tematické variácie hľadaného objektu.
Z praxe sme zistili, že napríklad Bing, keď nevie nájsť pôvodný obrázok, ta sa vie dobre zamerať na spomínané časti obrázku a ponúknuté podobné obrázky sú celkom tematicky presné. Podobne sa vie správať aj Google Lens. Takže, niekedy je si potrebné daný obrázok zaslať na viaceré servery, kde dostanete množstvo rozdielnych výsledkov, z ktorých si môžete vyberať.