Nový rok priniesol prvú alfa verziu prehliadača, ktorá podľa zoznamu zmien, prináša MDI a SDI zobrazenie, súkromné prehliadanie, správcu sťahovania, záložky so správou, lištu o priebehu, či úpravu kontextových položiek v menu.
Ďalšími funkciami, prišla neverejná verzia, ktorá obsahovala prácu s reláciami, prechod, či vyhľadávanie z kontextového menu alebo hlbšia konfigurácia cez about:config.
Prvá verejná alfa verzia už obsahovala prácu s históriou, či cache, s možnosťou mazania záznamov a kontextové menu pre video, či obrázky. Samozrejme, vývoj pokračuje ďalej a čerstvou novinkou je rýchle vyhľadávanie, či prechod na odkaz pomocou reťazca zo schránky, keď kliknete do adresného políčka stredným tlačidlom.
Práca na rozhraní samozrejme pokračuje, ale už vidíme dole lištu priebehu, listy, lištu navigácie a hlavnú menu lištu.
Celý prehliadač je postavený na rozhraní Qt5, ktoré je multiplatformové a umožňuje modulárnosť funkcií. Zatiaľ Otter browser beží na jadre, ktoré obsahuje Qt5 rozhranie, ale v budúcnosti nebude problém si vybrať zobrazovanie jadro a surfovať cez stránky napríklad pomocou Blinku (vykresľovacie jadro novej Opery a Chrome) alebo Gecko (vykresľovacie jadro Firefoxu).
Otter browser obsahuje známy dialóg správcu vyhľadávačov z klasickej Opery. Pridávanie priamo z INPUT poličiek je rovnako dostupne.
Otázkou je, či sa autor snaží vytvoriť len klon klasickej Opery alebo ma so svojím prehliadačom iné plány. Na oficiálnej stránke tvrdí, že nechce tvoriť obyčajný monolitický klon s novým jadrom, ale má v pláne všetky funkcie vylepšiť a upraviť, aby boli plne použiteľné pre skúsených používateľov. Použité rozhranie umožňuje vybrať si modul, ktorý potrebujete a tak si napríklad môžete prehliadač doplniť o modul poštového klienta.
Správca sťahovania je podobný tomu, ako sme ho poznali. Dokonca funguje aj nahľad stránky na neaktívnom okne.
V plánoch vývoja prehliadača s najvyššou prioritou nájdeme dokončenie úvodnej stránky, konfiguráciu proxy, zmenu nastavenia stránok, či správcu hesiel. Ďalej by mal nasledovať spomínaný poštový a RSS klient ako modul, blokovanie obsahu, či rôzne panely. Úlohy, ktoré majú nižšiu prioritu, sú v zozname s lepšou úpravou rozhrania, doplňovaním údajov do formulárov, gestami myškou, zlučovaním listov, rozšíreniami, či synchronizáciou. Možno sa ešte dočkáme použitia skinov, BitTorrent modulu, či náhľadu všetkých otvorených listov, ale toto ma najnižšiu prioritu.
Zatiaľ tvorcovi nechýba zanietenosť a chuť tvoriť a celý vývoj prehliadača bude záležať aj na spätnej odozve od užívateľov, či pomoci od ďalších šikovných programátorov, ktorí si obľúbili klasickú Operu a chcú si ju ešte vylepšiť.
My budeme tento svieži vývoj sledovať a tešíme sa, ako bude vypadať a čo bude vedieť prvá finálna verzia - Otter browsera.