Ale poďme pekne po poriadku. Príchodom záložiek sa vývojári rozhodli pochovať funkciu Obľúbené, ktorá zbierala označené stránky na neskoršie prezretie. Niečo ako dočasné záložky s náhľadom na časť stránky a celý koncept prepracovali do podoby moderných záložiek použiteľných aj pre dotykové ovládanie.
Srdiečkové menu, ktoré bolo predstavené v Opere 23, zmenilo v Opere 25 funkciu na pridanie stránky do záložiek s jedinečnou možnosťou výberu charakteristického obrázku stránky, prípadne celej stránky alebo efektného textového názvu, ktorý sa s odkazom uloží. Pri ukladaní je ešte možné vybrať adresár (ak sa nevyberie, tak sa odkaz uloží do Nezaradených záložiek), skočiť rovno do záložiek, prípadne pridať stránku do rýchleho prístupu (malá ikona v rohu vizuálnej záložky).
Príklad uložených záložiek aj so zaujímavým vizuálnym náhľadom.
Zmeniť obrázok už uloženej stránky je možné vykonať jej opätovným uložením. Funguje to aj v prípade, že záložka je už uložená v nejakom adresári, kedy pri opätovnom ukladaní tej istej stránky vás informuje červenou ikonou srdiečka (prípadne modrou ikonou rýchleho prístupu) a aj miestom, kde bola predtým uložená. Výborne je to v prípade, že stránka v dobe uloženia neobsahovala prijateľný obrázok. Podotýkame, že z niektorých stránok obrázky pasujú priam perfektne (skúste si napríklad: www.zive.sk), ale niektoré neponúkajú nič okrem celej stránky a textového odkazu.
V zozname uložených záložiek je možné vytvárať nové adresáre (to ide aj pri ukladaní záložky), presúvať záložky medzi nimi, pridávať ich na stránky rýchleho prístupu, či ich zmazať. Máme tu aj prístup na lištu záložiek, prípadne na importované záložky z iných prehliadačov alebo starej Opery.
V prípade, že vám nevyhovujú veľké náhľady stránok, je možné prepnúť záložky na kompaktné zobrazenie.
Prístup do záložiek je dostupný zo stránky rýchleho prístupu, kde nahradili miesto odkazu na spomínané Obľúbené stránky, rovnako je dostupný zoznam a odkaz v Opera menu, kde je možný priamy prístup na konkrétnu stránku, prípadne do správcu záložiek.
Psst, experimentálne je dokonca možné aktivovať funkciu zdieľania záložiek, ale táto funkcia sa pripravuje pre ďalšiu verziu Opery spolu s ich synchronizáciou, takže zatiaľ nepredbiehajme.
Nová a kompaktnejšia stránka s rýchlym prístupom poteší vyznávačov minimalismu.
Veľmi príjemnej novinky sa dočkala aj stránka s rýchlym prístupom. Obsahuje totiž odkaz na prepnutie do novej podoby, ktorá sa vyznačuje jednoduchšou úpravou a jasnou inšpiráciou odkazov z mobilnej a teraz už aj veľmi populárnej Opery Coast pre Apple.
Odkazy na stránky sa zmenia na maličké a jednoduché ikony a príjemne oživujú celý koncept rýchleho prístupu, ktorý píše svoju už 8 ročnú históriu (predstavený v Opere 9.20).
Medzi ďalšie novinky patrí aj podpora webových notifikácií, taktiež natívne zobrazenie PDF súborov, ak nemáte v systéme nainštalovaný žiadny program na ich zobrazenie a momentálne beží na jadre Chromia 37.
Do menu sa dostala aj možnosť deaktivovať náhľady listov, teda funkciu, ktorá bola predstavená v minulej verzii.
:: Novú Operu 25 je možné stiahnuť z oficiálnych stránok alebo bude automaticky aktualizovaná z predchádzajúcej nainštalovanej Opery (okrem klasickej). Dostupný je aj plný zoznam zmien, či podpory nových špecifikácií.
Momentálne je dostupná štandardne pre Windows, či MAC OS platformu a po novom aj v beta verzii aj pre Linux.
V prípade, že nemáte nainštalovanú žiadnu novú verziu Opery a zostávate na klasickej verzií, tak pripomíname, že aj nové verzie prehliadača je možné nainštalovať do ľubovolného adresára, ako prenosnú USB verziu, ktorá neovplyvni nastavenie už nainštalovanej verzie Opery.