Integrovaná VPN (virtuálna privátna sieť) je priamo dostupná pri aktivácií privátneho režimu, kde je možné vybrať si jeden z dostupných (momentálne piatich) serverov, prípadne nechať si nájsť ten optimálny. V tom momente sa zmení vaša identifikácia a navonok sa tvárite, ako keby ste sa pripájali zo zahraničia. Funguje to dobre pri niektorých stránkach, ktoré poskytujú obmedzený obsah alebo blokujú svoj obsah pre užívateľov pristupujúcich zo zahraničia.
Informácia: VPN bola plne aktivovaná v Opere 39 beta, ale vo finálnej verzii ju nakoniec deaktivovali. Avšak, je ju možné aktivovať pomocou interného nastavenia (zadať do adresného riadku): opera:flags/#browser-vpn
Práca s VPN je jednoduchá. Okno s nastavením informuje o prenesených dátach, či vašej dočasnej IP adrese.
Funkcia VPN okrem možností výberu jedného zo serverov a aktuálnej IP adresy, zobrazuje aj množstvo prenesených dát v histórií. V prípade, že potrebujete využívať VPN a nechcete pracovať cez privátny režim, tak funkcia je prístupná po aktivácií v menu > Súkromie a zabezpečenie > Zapnúť VPN.
Zjednodušená kontextová ponuka po označení textu.
Ďalšou novinkou je zjednodušené kontextové menu, ktoré sa objaví po označení textu, ktorý je možné ihneď kopírovať, prípadne vyhľadať. Výborne to funguje na zariadeniach s dotykovými displejmi, keďže tento kontext je dobre veľký a odlíšiteľný. Samozrejme, funguje aj klasický kontext po označení a stlačení pravého tlačidla myšky.
Ak by vám táto zjednodušená bublina pomoci nevyhovovala, tak je ju možné vypnúť v menu > Prehliadač > Enable the search popup on selecting text (zatiaľ nelokalizované do slovenčiny).
Vylepšené blokovanie reklám o aktualizované filtre priamo z internetu.
Vylepšenia dostal do vienka aj blokovanie reklám, ktorý po novom umožňuje vložiť EasyList adresy (niektoré sú už integrované) blokovaní z internetu a dopĺňajú tak lokálne filtre na disku. Po štarte si ich Opera skontroluje a v prehliadači aplikuje. Samozrejme, ak je potrebné mať zapnuté blokovanie reklám.
Rovnako sa upravení a vylepšení dočkala aj funkcia oddelenia videa zo stránky do samostatného okna na popredí. Momentálne prehliadač podporuje viac stránok, kde je umožnené oddelenie, zjednodušilo sa samotné nastavenie a aj kontrola prehrávania.
Samostatné video na popredí prehliadača so skrytým ovládaním a možnosťou meniť proporcie, či umiestnenie.
Úpravy postihla aj stránka s novinkami. Momentálne umožňuje, po deaktivácií z rýchleho prístupu, si vybrať z integrovaných zdrojov a vyskladať si precíznejšie stránky, ktoré chcete odoberať. Žiaľ, Slovenské stránky ešte stále nie sú v dispozícií a tak si musíme vystačiť aspoň s tými českými.
V ďalších verziách konečne pribudnú aj vlastné RSS zdroje a tak sa očakáva, že sa nám aspoň čiastočne vráti funkčnosť RSS čítačky správ z klasickej Opery.
Táto verzia prichádza prvý krát s vylepšenou správou pamäte samotného jadra Blink. Vývojári majú bohaté skúsenosti s vývojom vlastného jadra a tak nadobudnuté znalosti pomaly aplikujú aj v novom jadre. Defragementáciou pamäte sa im darí ušetriť, na takmer každej otvorenej stránke, niekoľko desiatok MB pamäte a tým redukovať aj jej využívanie samotnou aplikáciou v systéme.
:: Novú Operu 39 je možné stiahnuť z oficiálnych stránok alebo bude automaticky aktualizovaná z predchádzajúcej nainštalovanej Opery. Dostupný je aj plný zoznam zmien, prípadne zoznam nových špecifikácií.
V prípade, že nemáte nainštalovanú žiadnu novú verziu Opery a zostávate na klasickej verzií, tak pripomíname, že aj nové verzie prehliadača je možné nainštalovať do ľubovolného adresára, ako prenosnú USB verziu, ktorá neovplyvni nastavenie už nainštalovanej verzie Opery.