Skončil sa nám rok 2017 a tak na začiatku toho nového môžeme bilancovať rok vo svete prehliadačov. Čo stihli a na čo sa chystajú vývojári Opery, Vivaldi a napríklad aj Otter-browseru? Rok predtým bol v Opere revolučný, ten minulý je skôr evolúciou a rovnakým je aj pre Vivaldi. Oba prehliadače skôr vylepšovali funkcie, ktoré boli v prehliadačoch už dostupné...
:: Opera na začiatku roku predstavila koncept prehliadača budúcnosti Opera Neon z ktorého postupne čerpala do projektu Opera Reborn, čo je vlastne úprava a zjednodušenie ovládania prehliadača a príchod bočnej lišty s internými stránkami a komunikačnými klientmi, ktorá môže byť pripnutá na vonkajšej strane prehliadača. Tým sú neustále dostupné všetky dôležité funkcie a rovnako aj komunikácie s priateľmi. Do ponuky prišlo aj tmavé rozhranie celého prehliadača.
Vždy praktická bublinka pomoci, ktorá obsahuje štandardne kopírovanie a hľadanie, tak okrem konverzie mien sa obohatila aj o konverzie vážených, či dĺžkových mier a aj časových pásiem. Chystá sa aj podpora konverzie populárnejších kryptomien.
Zoznam listov na pravej strane dostal dlhšiu históriu zatvorených listov a okien, možnosť si pozatvárať jednotlivé zoznamy otvorených, či zatvorených listov a nesmieme zabudnúť, že sa tam presunul zoznam otvorených listov aj na iných zariadeniach a to vďaka synchronizácií.
Bočný panel v rýchlom prístupe preberá niektoré z nastavení systému a tak tam nájdeme už takmer všetky základné nastavenia v jednoduchej forme.
V posledných verziách pribudla možnosť vytvorenia snímky z obrazovky alebo len jej časti. Doplnila sa aj o jednoduché grafické úpravy a možnosti doplnenia o emotikony alebo ručné písané texty.
Rýchly prístup v minulom roku. Upravený bočný panel, ktorý je možné oddeliť a nastavenie, ktoré preberá niektoré veci z nastavenia prehliadača.
V budúcich verziách prehliadača Opera sa chystá vylepšenie blokovača reklám, ktorý po novom dostane aj blokovanie ťažobných skriptov. Tie postupom času naberajú na popularite a nahrádzajú tak klasické reklamy. Daňou je však zvýšená záťaž na počítač, ktorý okrem zobrazenia stránky ešte naviac poskytuje svoj výkon ku ťažbe. Ďalej sa chystajú vylepšenia zabudovanej podpory pre virtuálnu realitu alebo aj taká drobnosť, ako rýchle vrátenie na začiatok stránky kliknutím na uško listu, či ponuka rovnakej tapety, ako máte na pracovnej ploche (inšpirácia projektom Opera Neon).
:: Vivaldi rovnako vylepšuje všetky svoje interné funkcie. Rok 2017 začala možnosťou si vyrobiť snímku z obrazovky a ponukou tej najdetailnejšej histórie prehliadania, akú kedy prehliadače mali. Keď kedysi klasická Opera mala fulltextové vyhľadávanie v histórií, tak vo Vivaldi šli ešte ďalej a ponúkli históriu, kde nájdete takmer všetko. Samozrejme, ak si ju po skončení prehliadania nemažete.
Taktiež aj vo Vivaldi chcú mať taký pekný rýchly prístup, aký ponúka Opera a tak pribudla možnosť si vložiť do odkazov vlastné obrázky a dokonca aj tie animované. A keď už hovoríme o obrázkoch, tak pribudla možnosť zobraziť ich detailné informácie. Teda, okrem rozmerov a veľkosti, aj EXIF informácie.
Najprepracovanejšia stránka histórie prehliadania medzi prehliadačmi. Je tu všetko, od samotných stránok, početnosti návštev, až po spôsob pristúpenia.
Bočný panel dostal prehľadnejšieho správcu sťahovaní, otvorených listov a v dolnej lište pribudla možnosť riadiť animované obrázky. Nesmieme zabudnúť ani na to, že prehliadač Vivaldi zmenil svoje logo a hlavne jeho rozhranie je znova o niečo rýchlejšie a responzívnejšie.
V tomto roku nás už čaká očakávaná synchronizácia a možno aj integrovaný poštový klient, ktorý bude zrejme vlajkovou loďou medzi prehliadačmi.
:: Otter-browser je prehliadač, na ktorý nesmieme zabudnúť. Stále totiž ide o projekt prenesenia klasickej Opery na nové jadro. I keď v uplynulom roku nebol vývoj závratný, tak sa blížime k míľniku prvej stabilnej verzie s číslom 1.0. Pripomeňme si, že obsahuje klasický rýchly prístup, bočný panel s poznámkami a aj správcom hesiel, vie oddeliť listy do okien a zobraziť v kaskádach alebo dlaždiciach, nechýbajú ani náhľady listov, gestá, mení identifikačného agenta, blokuje reklamy (obsahuje veľké kvantum filtrov), umožňuje rozšírenie pomocou klasických javaskriptov, či dokážete si v ňom celkom slušne upraviť rozhranie...
Otter browser v aktuálnej verzií so vzhľadom Fusion, oddeleným listom, zapnutým bočným panelom a samozrejme s aktivovaným blokovaním reklám.
Do finálnej verzie nezostáva už toho veľa spraviť, okrem funkcie zoskupovania listov, RSS čítačky a záverečnej úpravy vzhľadu. No a potom je v pláne poštový klient, podpora rozšírení z Opery a aj zmeny vzhľadu. Nebude chýbať ani BitTorrent, či IRC klient, teda rovnaké možnosti, aké mala klasická verzia prehliadača Opera.
V úplnom začiatku roka 2018 by sme Vám chceli zaželať všetko len to dobré a úspešné
a nech je znova o niečo lepší, než ten minulý!