Dnes si niečo povieme o histórií a súčasnej podobe rýchleho prístupu a porovnáme ich medzi klasickou a novou Operou. Kto s touto obľúbenou funkciou je na tom najlepšie?
::: Na začiatku (Opera 9.2 z roku 2007) to bola teda pevná matica a možnosť si ju zaplniť svojimi odkazmi. Z odkazu sa pokúsil prehliadač vygenerovať malý náhľad stránky a bolo možné ho vymazať, vygenerovať znovu alebo premenovať. V dobách, keď stránky neobsahovali toľko reklamy to fungovalo výborne a človek vizuálne identifikoval každú svoju záložku.
Ukážka z prvého rýchleho prístupu. Pevná matica, široké okraje, drobné náhľady, ale fungoval výborne.
Postupom času začali existovať konfiguračné triky a počet odkazov sa dal navyšovať. Postupne dostali tieto úpravy aj svoje nastavenie v prehliadači a užívatelia žiadali hneď ďalšie a ďalšie možnosti úprav. Šírili sa návody, ako nahradiť obrázky logami stránok, prípadne automaticky meniť pozadie po každom spustení prehliadača.
Posledný výzor rýchleho prístupu z klasickej Opery. Rozšírenia, stránky, náhľady, témy a skryté ikony.
Vývojári sa postupne inšpirovali požiadavkami užívateľov a pridali zobrazenia ikony alebo loga stránky, voliteľný počet položiek, definovateľnú maticu a prípadne odstránenie nepotrebných tlačidiel (prianie ďalšieho odkazu).
Žiaľ, nie všetko šlo podľa predstáv a aj tu sa museli vytvárať návody, aby užívateľ nezostal s novým rýchlym prístupom mierne v šoku, keď namiesto stránky sa objavilo len časť z loga alebo dokonca z reklamy.
A tu sa končí etapa vývoja rýchleho prístupu na klasickej Opere. Pripomeňme si, že je tu ľubovolný počet odkazov s náhľadmi stránky (logom), s možnosťou pridať si rozšírenia, odstrániť nepotrebný odkaz na pridanie novej stránky, zmena alebo odstránenie vyhľadávača a definovanie veľkosti, či matice ikon, prípadne je možné si zmeniť obrázok pod odkazmi alebo celú tému prehliadača.
Pokračovanie v tradícií stránky s rýchlym prístupom sa uskutočnilo aj v novej verzií prehliadača.
::: Príchodom novej verzie prehliadača (Opera 15 z roku 2013) sa koncept nezmenil, ale len mierne vylepšil, pretože pribudlo zoskupovanie tématický zhodných stránok. V generovaní náhľadov sa striedali textové logá s náhľadom na celú stránku a niekedy to znova nebolo ideálne.
Pripomeňme si dôležitý fakt a to, že v tej dobe nová Opera nemala záložky a ani záložkovú lištu. Len odkladaciu stránku s obľúbenými stránkami na neskoršie čítanie.
Postupom času sa okná s rýchlym prístupom len mierne menili, testovali sa rôzne nové vzhľady a pri tom aj zoskupenia interných stránok, pribudli drobné úpravy a na chvíľku dokonca fungovali aj rozšírenia s rýchlym prístupom, ktoré komplikovane nahradzovali ten pôvodný koncept a pridávali mnohé ďalšie nastavenia.
Vizuálne záložky boli doslova zjavením, pritom je to len koncept rýchleho prístupu v samostatných záložkách.
Najväčšia zmena však prišla Operou s poradovým číslom 25 (rok 2014), kedy sa do prehliadača vrátili záložky. Ale neboli to len také obyčajné záložky. Koncept rýchleho prístupu sa pretransformoval do ďalších záložiek a adresárov a tak vznikli vizuálne záložky, ktoré sa napríklad snažili v Google implementovať aj do Chrome a žiaľ neúspešne.
Avšak, tým najlepším zlepšením, aký rýchly prístup mohol získať, bolo generovanie náhľadov.
Dnes je si jednoduché zvoliť, či v záložke budete mať logo alebo časť zo stránky (napríklad grafický prvok z článku), celú stránku a v prípade, že si nevyberiete, tak môžete mať dizajnovo čisté a jednoduché textové logo.
Apropo, kto povedal, že na stránku s technológiami a počítačmi nesmie byť odkaz v podobe slečny v bikinách na pláži? Ak trafíte vhodný okamih a na stránke sa niečo také objaví, tak môže aj u vás skončiť v záložkách.
Toto je len časť z možných generovaných náhľadov pre rýchly prístup, či záložky zo stránky - zive.sk.
V aktuálnej podobe je generovanie náhľadu doslova vyšperkované k dokonalosti. Náhľad si môžete kedykoľvek zmeniť jeho opätovnou návštevou, vybrať si logo, prípadne textový popisok alebo upraviť umiestnenie v záložkách a to len kliknutím na ikonu srdiečka v adresnom riadku.
Generátor ponúka aj jednoduché operácie, ako priblíženie alebo vzdialenie (kolieskom myšky na náhľade), či úprava umiestnenia alebo výrezu náhľadu (posúvanie výrezu ľavým tlačidlom myšky). Výborne to funguje na stránkach, ktoré sú posiate reklamami a štandardný generátor v klasickej Opere si s tým nevedel poradiť.
Hore je generátor náhľadov novej Opery a dole je na porovnanie klasická Opera. Všimnite si reklamu cez tretinu náhľadu na zive.cz
A to nie je samozrejme všetko! Rýchly prístup už umožňuje ďalšie úpravy a konfiguráciu. Môžete si vybrať tému celého prehliadača a podporované sú aj efektné animované pozadia, ktoré oživia aj nudné textové odkazy. Ďalej je možné si vybrať, či sa bude zobrazovať vyhľadávanie (po menšom triku), samotný rýchly prístup (pribudne vypnutie tlačidla pridania nového odkazu) alebo generátor ďalších odkazov podľa zvolených tém.
Vývojári jednoducho spojili stránku s vlastnými odkazmi, so stránkou s novinkami z iných stránok. Môžete si vybrať akej oblasti záujmu sa budú novinky generovať a dôležité je aj z akej krajiny. Táto funkcia dostala do vienka naviac funkciu sledovania navštívených stránok a teda generovanie noviniek aj z nich.
Záložky sú vlastne ďalšie adresáre s rýchlym prístupom s tromi spôsobmi zobrazenia.
Spomínali sme aj záložky. Klasická Opera mala veľmi dobrého správcu s množstvom nastavení, zobrazení a triedení a nová Opera mu vo funkčnosti ešte stále nestačí, avšak predčí ho použiteľnosťou a jednoduchosťou.
Dlho-očakávaný správca záložiek v novej Opere je graficky príťažlivejší, s troma spôsobmi zobrazenia (veľké, či menšie náhľady alebo len textový popis), doplnených o animácie (pridanie, zmazanie, či presúvanie odkazov), s jednoduchým prístupom na lištu záložiek, či do rýchleho prístupu (v klasickej Opere tá možnosť nebola!).
Nechýba mu ani zložka pre nezaradené a teda dočasné záložky, prípadne kôš na odstránené záložky. Po spomínanej synchronizácií je tu lepší prehľad nad záložkami v mobilných zariadeniach alebo ďalších svojich počítačov a to vrátane otvorených listov.
Súčasná podoba rýchleho prístupu so zobrazením konfiguračného okna a novinkami pod odkazmi.
Rýchly prístup teda po 9 rokoch už neslúži len ako pasívna stránka s vlastnými odkazmi, ale vďaka bohatej a pestrej môžnosti prispôsobenia, je to už aktívny a vlastný priestor so svojimi jedinečným vizuálom, ktorý môže byť naviac tématicky prepojený s čerstvými a živými odkazmi z internetu...
...a ako vypadá ten váš? Využívate všetky jeho možnosti alebo je prázdny?